VPN określany jest mianem "wirtualnej sieci" ponieważ nie musimy kłaść nowych kabli, aby nawiązać połączenie, tylko możemy skorzystać z funkcjonującej już infrastruktury sieci publicznej, którą najczęściej jest sam Internet. VPN określany jest również mianem "sieci prywatnej" ponieważ dostęp do serwera VPN, mogą mieć wyłącznie uprawnieni użytkownicy, a co najważniejsze cała transmisja danych jest szyfrowania. W dzisiejszych czasach możemy nawiązać połączenie VPN pomiędzy naszym komputerem, a dowolnym serwerem zdalnego dostępu, który fizycznie może znajdować się praktycznie w dowolnym miejscu na świecie (np. w siedzibie naszej firmy na drugim kontynencie).
Czym jest tak naprawdę VPN?
VPN (ang. Virtual Private Network), czyli wirtualna sieć prywatna najprościej rzecz mówiąc, to specjalny tunel, przez który przechodzi cały ruch z dwóch różnych końców sieci prywatnej, za pośrednictwem sieci publicznej, którą najczęściej jest Internet. Wszystkie dane, które przesyłane są w tunelach mogą być zarówno kompresowane, jak i szyfrowane, dzięki czemu znacząco zwiększamy bezpieczeństwo i co najważniejsze jakość i szybkość transmisji danych.
Połączenia w ramach VPN-u opierają się na wielu różnych protokołach. Do tych najpopularniejszych i zarazem najczęściej stosowanych zaliczamy takie protokoły jak między innymi:
- PPTP
- IPSec
- L2TP/IPSec
- SSL
- OpenVPN
- SSTP
- OpenSSH
Zastosowanie sieci VPN
Wirtualne sieci prywatne mogą być stosowane zarówno przez firmy, jak i również przez użytkowników prywatnych do wielu różnorodnych celów. W dzisiejszych czasach bardzo wiele firm, zwłaszcza przedsiębiorstw korporacyjnych o bardzo dużym, globalnym zasięgu, korzysta z dobrodziejstwa VPN-ów, aby zagwarantować swoim pracownikom bezpieczny dostęp do Internetu, z dowolnego miejsca na ziemi. Dzięki wirtualnej sieci prywatnej, możemy pracować nie tylko z domy, ale z każdego dowolnego kraju, czy też bezpośrednio u klienta. Dzięki sieci VPN uzyskujemy stały i bezpieczny dostęp do wszystkich danych oraz narzędzi, które znajdują się w naszej firmowej sieci.
Sieci VPN obecnie bardzo często wykorzystywane są również do ochrony prywatności oraz do obchodzenia cenzury, czy różnorodnych ograniczeń dostępu do zasobów internetowych, które związane są np. z geolokalizacją.
W dzisiejszych czasach VPN-y są używane powszechnie, aby chronić prywatność w Internecie. Z racji tego, że całe połączenie pomiędzy naszym komputerem, a dostawcą usługi VPN jest odpowiednio szyfrowane, to zarówno dostawca naszego internetu, jak i inne osoby postronne, które np. podsłuchują naszą transmisję danych, mogą zobaczyć jedynie zaszyfrowane dane. Nikt nie będzie mógł zauważyć jakie strony internetowe przeglądamy, jakie dane wprowadzamy, czy też jakie dane są przesyłane.
Jak korzystać z VPN?
VPN stanowią idealne rozwiązanie dla użytkowników, którzy bardzo często korzystają z publicznych sieci (np. łączy w kafejkach internetowych, niezabezpieczonych hot-spot'ów czy też innych darmowych łączy). Warto zawsze pamiętać o tym, jakie niebezpieczeństwo niesie korzystanie z darmowego i ogólnie dostępnego internetu, którego wiarygodność pochodzenia nie jesteśmy w stanie samodzielnie sprawdzić. Niezabezpieczony punk bezprzewodowy, może zawsze udostępnić osobom trzecim nasze dane lub co gorsze przejąć kontrolę nad naszym komputerem i danymi, które się w nim znajdują.
W takich okolicznościach warto dokładnie zastanowić się nad szyfrowaniem wszystkich połączeń. Godną uwagi są przede wszystkim profesjonalne oferty na płatne usługi dostępowe do serwerów VPN, które dają gwarancję nie przechowywania logów przez dostawcę usługi. Recenzje, porównania i rankingi usług najlepszych dostawców VPN przygotowuje serwis internetowy TopVPN.pl. Dzięki VPN-om uzyskamy podstawową ochronę naszego połączenia podczas korzystania z internetu za pomocą zwykłego kabla ethernet'u, czy też sieci Wi-Fi. Dzięki profesjonalnym serwisom, które oferują serwery VPN, nasza codzienna ochrona realizowana będzie przez szyfrowanie całego ruchu sieciowego. Pamiętać należy również i o tym, aby nie polegać wyłącznie na VPN-ie. Warto sprawdzić, czy mamy zainstalowaną porządną zaporę sieciową i dobre oprogramowanie antywirusowe oraz czy nasz system operacyjny jest zaktualizowany.