Zagrożenia wynikające z niewłaściwego postępowania z odpadami
Rozwój technologiczny pociąga za sobą zmiany składu poszczególnych odpadów, co zwiększa negatywny wpływ na środowisko naturalne. Segregacja śmieci, która prowadzi do recyklingu w znaczący sposób przyczynia się do zminimalizowania ekologicznych konsekwencji. Nieodpowiednie postępowanie z odpadami niesie za sobą szereg zagrożeń, wśród których najpoważniejsze są:
- zawłaszczanie powierzchni na składowiska,
- przenikanie toksycznych substancji do wód powierzchniowych, gruntów,
- degradacja krajobrazu,
- odór,
- zanieczyszczenie powietrza.
Zalety segregacji odpadów
Chusteczka higieniczna ulega rozkładowi dopiero po 3 miesiącach, guma do żucia potrzebuje na to aż 5 lat, natomiast plastikowa butelka będzie zalegała na wysypisku nawet cały wiek! Segregacja i późniejszy odzysk (recykling) materiałów oraz ich ponowne użycie pozwalają przede wszystkim na ograniczenie eksploatacji surowców naturalnych (np. redukcję wycinki drzew). Ponadto wpływają również na:
- minimalizację ilości odpadów zalegających na składowiskach,
- poprawę świadomości ekologicznej społeczeństwa,
- wyrobienie wartościowych nawyków,
- obniżenie kosztów związanych z segregacją śmieci,
- ochronę środowiska,
- podniesienie komfortu życia – lepsza jakość powietrza, roślinności, krajobrazu,
- oszczędność – przede wszystkim dotycząca zużycia energii.
Selekcja odpadów jest poważnym społecznym obowiązkiem, którego wypełnienie stało się kluczowe. Bardzo ważna jest w tym przypadku edukacja, nie tylko najmłodszych, ale osób ze wszystkich grup wiekowych. Świadomość odpowiedzialności za nasze obecne wybory konsumenckie i zachowania proekologiczne w tym przypadku są bardzo ważne.
Wprowadzając w życie zasady dotyczące selekcji śmieci, bezpośrednio przyczyniamy się do poprawy jakości środowiska, w którym żyjemy i w którym będą funkcjonowały przyszłe pokolenia.
Zobacz także: Niszczenie dokumentów – dlaczego należy niszczyć poufne druki?