„Beneficjentami projektu będą mieszkańcy Szebni – korzystający z biblioteki i jej filii oraz nowe osoby, które chcemy zachęcić do korzystania z nowych cyfrowych usług. Są to dzieci w wieku szkolnym, osoby dorosłe, a przede wszystkim seniorzy,” wyjaśnia Tomasz Ćwiąkała, Dyrektor ds. Relacji z Klientami Sektora Dużych Przedsiębiorstw w City Handlowy i wolontariusz Fundacji Kronenberga. „Wraz z wiekiem spada zainteresowanie czytelnictwem – w wieku produkcyjnym ze względu na obowiązki zawodowe, a w wieku dojrzałym, ze względu na ograniczenia zdrowotne (problemy ze wzrokiem). Zadaniem Wolontariuszy, moich kolegów i koleżanek, będzie dyżur w bibliotece i aktywne szkolenie z kompleksowej obsługi czytników ebooków PocketBook z aplikacją Legimi, w szczególności osób starszych, które zostaną specjalnie zaproszone na ten dzień”.
Pierwszym celem projektu jest umożliwienie dostępu do literatury osobom starszym, które ze względu na wiek i postępującą degradację wzroku, muszą zrezygnować ze swoich pasji czytelniczych, a ze względu na niskie dochody, nie mogą również pozwolić sobie na zakup urządzeń, które ułatwiałyby czytanie. Pomysłodawcom zależy, by seniorzy mogli zapoznać się nowymi technologiami wspierającymi czytanie oraz uzyskali dostęp do nowości na rynku wydawniczym.
„Dla starszych mieszkańców niewielkich miejscowości zalety z e-czytania są niezaprzeczalne,” – mówi Maksym Zhelezniak, szef sprzedaży PocketBook. „Technologia E Ink jest przyjazna dla wzroku, obsługa naszych czytników nie sprawia kłopotów, a oferta Legimi obejmuje ponad 25 tysięcy tytułów. Mamy nadzieję, że w ramach projektu Fundacji Kronenberga mieszkańcy Szebni dadzą się uwieść elektronicznej lekturze”.
Aplikacja Legimi, będąca integralną częścią oprogramowania tych urządzeń, zapewnia dostęp do bogatej biblioteki zawierającej najbardziej poczytne tytuły, nowości i cenioną klasykę literatury.
Flagowe modele czytników PocketBook Touch Lux 3, przekazane przez Fundację Kronenberga, posłużą czytelnikom biblioteki także po warsztatach.