Podstawowym problemem była komunikacja klienta ze światem zewnętrznym, linie telefoniczne były cały czas zablokowane, ponieważ była ich mała ilość, więc bardzo trudno było się dodzwonić do użytkowników analogowych central telefonicznych, a oni nie mogli zadzwonić na zewnątrz. Był to notoryczny problem. Obustronna komunikacja na zewnątrz firmy i do firmy była w zasadzie sparaliżowana. Trochę lepiej było z komunikacją wewnętrzną, ponieważ centrale telefoniczne zapewniały ją bez większych ograniczeń, ale tylko wewnątrz budynków. Nie można było zadzwonić bezpośrednio do innego użytkownika w innym budynku z wykorzystaniem numeru wewnętrznego.
Dlatego do rozwiązania tych problemów, trzeba było użyć systemu, który nie będzie ograniczał komunikacji pomiędzy lokalizacjami oraz komunikacji do i z firmy. Najlepszym z możliwych rozwiązań było zastosowanie jednej centrali telefonicznej, która poprzez istniejącą sieć komputerową łączącą wszystkie lokalizacje klienta, mogłaby obsłużyć cały ruch telefoniczny i jednocześnie dawałaby możliwość łatwego zarządzania użytkownikami systemu. Dlatego zastosowaliśmy centralę IP PBX.
Centrala telefoniczna IP PBX została umieszczona w jednej z serwerowni klienta. Aby bezpiecznie korzystać z połączeń telefonicznych, operator telekomunikacyjny świadczący usługi dla klienta doprowadził łącze SIP Trunk jako usługę w wydzielonej sieci VLAN, co zapewniło odcięcie łącza SIP Trunk od infrastruktury internetowej oraz zapewniło brak dostępu dla łącza dla osób nieuprawnionych. Dal połączeń pomiędzy centralą telefoniczną a użytkownikami, wykorzystano lokalną sieć komputerową LAN z oddzielną adresacją IP dla każdej lokalizacji, co zapewniło łatwe zarządzanie flotą telefonów IP i użytkownikami.
Wdrożenie podzielono na trzy etapy:
- instalacja i podłączenie nowej infrastruktury z nowymi zakresami numerów miejskich i wewnętrznych dla użytkowników systemu oraz umożliwienie testowania rozwiązania użytkownikom w celu jak najlepszej optymalizacji rozwiązania,
- okres przejściowy w którym funkcjonowały dwa rozwiązania równolegle - w tym czasie został uruchomiony proces przenoszenia numerów telefonicznych pomiędzy operatorami telekomunikacyjnymi,
- po przeniesieniu dotychczasowej numeracji z tradycyjnych linii telefonicznych do operatora świadczącego usługę SIP Trunk dla klienta, likwidacja starej infrastruktury, która nie spełniała już wymogów w obecnym czasie.
Po wymianie rozwiązania analogowego (3 analogowe centrale telefoniczne wraz z telefonami) na cyfrowe (jedna centrala telefoniczna IP wraz z telefonami IP) oraz zmianie analogowych łączy telefonicznych na łącze SIP Trunk, rozwiązano problemy z:
- komunikacją telefoniczną do firmy - można dodzwonić się do każdego użytkownika bezpośrednio,
- komunikacją telefoniczną z firmy - każdy użytkownik może bez ograniczeń dzwonić na zewnątrz organizacji bezpośrednio ze swojego telefonu na biurku,
- komunikacją wewnętrzną pomiędzy lokalizacjami - każdy użytkownik systemu telefonicznego ma swój unikalny numer wewnętrzny i może dzwonić do każdego innego użytkownika wybierając jego numer wewnętrzny, niezależnie od lokalizacji w której ten się znajduje.
Dodatkowo uporządkowano kwestię numeracji wewnętrznej i miejskiej, dzięki czemu dokładnie wiadomo który użytkownik znajduje się w którym obiekcie, a użytkownicy o podobnym profilu pracy mają łatwe do rozpoznania numery - na przykład w każdym obiekcie sekretariat ma taką samą końcówkę numeru (dwie ostatnie cyfry). Drugą korzyścią z przyjętego rozwiązania jest to, że użytkownicy mogą swobodnie przenosić się pomiędzy pomieszczeniami budynków razem ze swoimi numerami wewnętrznymi, bez konieczności zmiany czy ingerowania w infrastrukturę kablową (w każdym pomieszczeniu jest dostępna sieć komputerowa).
Jesteś zainteresowany/a takim rozwiązaniem? Wyślij do nas informację poprzez poniższy formularz kontaktowy, napisz jakiego oczekujesz rozwiązania. Przedstawimy możliwości w tym zakresie.