1. Dostosowanie środowiska pracy
Adaptowanie przestrzeni biurowej od początku powinno zakładać przede wszystkim wygodę i bezpieczeństwo pracowników. Należy mieć je na uwadze już podczas ustawiania biurek i decydowania o przeznaczeniu poszczególnych stref. Zadbaj o to, by Twoi pracownicy mieli swobodny dostęp do miejsca, w którym odgrzeją i zjedzą posiłek. Szybki lunch przy komputerze nie sprzyja wypoczynkowi, a dodatkowo jedzenie w stresie nie jest korzystne dla zdrowia. W biurze powinna zostać wyznaczona cicha przestrzeń do spotkań z klientami, grupowej pracy nad projektami, przeprowadzania telekonferencji itp.
2. Ergonomiczne stanowiska biurowe
Jeżeli zależy Ci na efektywnym zespole, zapewnij każdemu wygodne biurko, komfortowy fotel biurowy oraz monitor ustawiony na odpowiedniej wysokości i wyposażony w filtr światła niebieskiego. Dobre warunki pracy pomogą zminimalizować zmęczenie organizmu, ograniczyć występowanie bóli pleców, wad postawy, wzroku. Ułatwią za to koncentrację na realizacji powierzonych zadań. Na uwagę zasługuje również dobre oświetlenie o naturalnej barwie.
3. Przydatne narzędzia oraz technologia wspierająca produktywność
Wyposażenie biura w odpowiednie urządzenia pomoże usprawnić wiele procesów, zautomatyzować je. Aby ograniczyć wydatki, a także czas i pieniądze na konserwację oraz naprawy, możesz wynająć urządzenia wielofunkcyjne, drukarki, skanery w firmie Arcus na: https://www.arcus.pl/arcus-warszawa-wynajem-kserokopiarek-i-drukarek/.
Warto także korzystać z systemów ułatwiających organizację czasu pracy, obieg dokumentów i ich archiwizację, komunikację wewnętrzną, pracę zdalną, komunikację z kontrahentami itp. W ofercie Arcus na stronie: https://www.arcus.pl/ znajdziesz wiele godnych uwagi cyfrowych rozwiązań, m.in. z zakresu zarządzania dokumentami i korespondencją.
4. Wsparcie i motywacja pracowników
Jeżeli zależy Ci na wysokim zaangażowaniu w zespole, każda jego jednostka musi znać wspólne, jak również indywidualne cele. Zadbaj o to, by w firmie panowała otwarta komunikacja, by każdy miał możliwość przedstawienia swoich pomysłów w atmosferze wzajemnego szacunku. Odpowiednia motywacja do pracy, wzajemnej pomocy, kreatywności może korzystnie wpłynąć na wykorzystanie zasobów ludzkich, co przełoży się na efekty działalności Twojej firmy.
5. Inwestycja w szkolenia i rozwój kompetencji
Podnoszenie kwalifikacji to must have w każdym środowisku pracy. Nawet najlepszą firmę może prześcignąć konkurencja, która regularnie pracuje nad sobą, szuka innowacyjnych rozwiązań i wdraża je. Pozwól swoim pracownikom się doszkalać z zakresu branży, poznawać nowinki ze świata technologii, ucz obsługi narzędzi, które usprawnią wykonywane przez nich czynności. Takie podejście pozwoli Ci zatrzymać najzdolniejsze jednostki, którym zależy na rozwoju, a także przyciągnąć kolejnych wartościowych pracowników.
Stworzenie skutecznej strategii zwiększenia produktywności pracowników biurowych wymaga odrobiny czasu i zaangażowania, lecz jest konieczne w przypadku przedsiębiorstw, którym zależy na osiąganiu coraz lepszych wyników.