6 anty trendów w projektowaniu graficznym i pomysłów na ich zastąpienie
News

6 anty trendów w projektowaniu graficznym i pomysłów na ich zastąpienie

01.10.2021
Projekt powinien być nie tylko piękny i oryginalny, ale także funkcjonalny. Nie zawsze jednak łatwo jest rozeznać, co należy rozumieć przez funkcjonalność i piękno: preferencje użytkowników, podobnie jak technologia, rozwijają się bardzo dynamicznie, w wyniku czego niektóre podejścia projektowe znikają na zawsze i są zastępowane nowymi. Zanurzmy się w fascynujący świat trendów i anty trendów w branży projektowania graficznego.

Anty trend nr 1. Neumorfizm

W 2020 r. pojawił się wykwintny i szlachetny trend, ale jego droga sławy okazała się, choć intensywna, to jednak krótkotrwała. Neumorfizm po raz pierwszy został wykorzystany przez platformę Dribbble, a inspiracja na niego pochodziła od minimalizmu, płaskiego designu i obiektów 3D. Kluczową cechą neumorfizmu jest płynność: interfejs przechodzi z jednego stanu do drugiego, a użytkownik widzi tylko przełączanie ekranów. Neumorfizm cechują także minimalny poziom kontrastowości, ciemne tło, a obiekty graficzne, z którymi użytkownik wchodzi w interakcję są wykonywane jako wypukłe.

Funkcjonalność neumorfizmu nie jest wysoka, ponadto jego pozorne zalety przekształcają się w prawdziwe wady, jeśli chodzi o ludzi zmagających się z ograniczeniami wzroku. Przyzwyczajenie się do nawigacji zajmuje również więcej czasu, ponieważ w tym przypadku elementy interaktywne nie różnią się zbytnio od reszty projektu. Wszystko to spowodowało, że już w 2021 r. popularność neumorfizmu spadała i niedługo przejdzie on w całości do historii.

 

Anty trend nr 2. Klasyczne płaskie lub trójwymiarowe ilustracje

Ilustracje 2D przez długi czas były uważane za niezwykle oryginalne, a do ich tworzenia najczęściej była wykorzystywana grafika wektorowa. Wraz z rozwojem technologii wzrosła także popularność grafiki 3D, która pozwalała uczynić stronę łatwiejszą w nawigacji i zainteresować użytkowników. W 2021 r. oba te rozwiązania straciły na popularności, ku czemu były bardzo logiczne przesłanki. Popularność obiektów graficznych stała się tak duża, że są wykorzystywane dosłownie wszędzie i często zamiast przyciągać, wręcz irytują użytkowników. Już w najbliższej przyszłości wygrają strony korzystające z minimalnej ilości obiektów graficznych, a dodatkowo wyłącznie tych oryginalnych.

 

Anty trend nr 3. Organiczne kształty i zaokrąglone kąty

W realnym świecie zaokrąglone kształty mają pozytywne oddziaływanie na psychikę człowieka, więc projektanci postanowili skorzystać z tej cechy, tworząc specyficzne obiekty cyfrowe. Okazało się jednak, że w prawdziwym świecie zaokrąglenia wywołują poczucie bezpieczeństwa, natomiast w świecie online utrudniają odczyt strony i zakłócają jej całościowy odbiór. Nie warto w całości rezygnować z tego rozwiązania, ale jednocześnie jego stosowanie powinno być umiarkowane. Zaokrąglone kształty warto używać tam, gdzie mogą one pomóc zwrócić uwagę na wezwanie do działania, a także do tworzenia ważnych przycisków oraz uatrakcyjnienia zdjęć produktów dla użytkowników.

 

Anty trend nr 4. Nienaturalnie jasne kolory i filtry zwiększające kontrast

Są trzy podstawowe przesłanki, z powodu których ten trend praktycznie w całości stracił na popularności:

  • podejście tworzy wizualny bałagan, gdy jest nadużywane;
  • chaos w kolorach zmniejsza lojalność klientów, ponieważ wszystko wygląda nierealnie;
  • oczy użytkowników szybko się męczą, co prowadzi do wyższego współczynnika odrzuceń.

 

Niezależnie od tego, czy wykorzystujesz własne zdjęcia i rysunki, czy też pobierasz je z Internetu, wykorzystując bank zdjęć, należy zwracać szczególną uwagę na charakterystyki kolorystyczne. Wcale nie oznacza to, że powinieneś zrezygnować z jasnych kolorów: jasne obiekty na ekranie są łatwe do zauważenia, a fotografie lub ilustracje o ciepłych i kontrastowych kolorach wyglądają atrakcyjniej niż obrazy o chłodnych i stonowanych barwach. Wybierając kolory jasne, ale naturalne, możesz podążać za trendami i nie irytować swoich klientów lub czytelników. Jeśli masz problemy z doborem odpowiednich kolorów, zawsze można posłużyć się gotowymi szablonami.

 

Anty trend nr 5. Ciemne motywy stron

Ten trend stracił na popularności ze względu na to, że jest bardzo niewygodny dla użytkowników: jasne litery na ciemnym tle czytane są znacznie wolniej niż ciemne na jasnym. Ponadto ciemne tło utrudnia odbiór informacji, jeśli użytkownik chce przeczytać je z telefonu w słoneczną pogodę. Oczywiście, ciemne tło w najbliższym czasie nie przejdzie do historii, ale specjaliści zalecają przewidywać jego włączanie jako alternatywę do przeglądania stron w jasnym trybie. Jednocześnie eksperci zgadzają się z tym, że ciemne motywy są zupełnie niepotrzebne, jeśli mowa o desktopowych wersjach stron.

 

Anty trend nr 6. Statyczne obiekty wizualne

Aktualnie statyczne obiekty wizualne wydają się nudne i nieciekawe. Tak naprawdę wykorzystywanie tylko takich rozwiązań nie jest potrzebne: współczesne urządzenia mobilne są wydajne i pozwalają na tworzenie interaktywnych treści. Ponadto nie stosując rozwiązań interaktywnych trudno jest przyciągnąć uwagę przedstawicieli pokolenia Z.

 

W tym artykule rozmawialiśmy o trendach w projektowaniu, które z różnych powodów straciły na aktualności. Oczywiście, ta lista wcale nie jest wyczerpująca i, jeśli chcesz, by Twoi użytkownicy i potencjalni klienci systematycznie korzystali ze strony lub aplikacji, warto na bieżąco śledzić trendy i doskonalić swoje produkty.

News Wizytówki dla branży IT - zaprojektuj je sam w kreatorze!

Stwórz wyjątkowe wizytówki dla swojej firmy IT w kilka minut! Skorzystaj z intuicyjnego kreatora i zaprojektuj profesjonalne wizytówki, które wyróżnią Twoją markę! czytaj więcej

News 20 najlepszych pomysłów na aplikacje dla startupów w 2025

Rok 2024 to czas dynamicznego rozwoju technologii, w którym branża aplikacji mobilnych odgrywa kluczową rolę w transformacji cyfrowej biznesów na całym świecie. Właściciele firm, inwestorzy oraz przedsiębiorcy zwracają uwagę na ogromny potencjał, jaki niesie za sobą tworzenie oprogramowania mobilnego. czytaj więcej

News Pad nie łączy się z PS5? Jak rozwiązać problem z kontrolerem?

Czy Twój pad nie łączy się z PS5 i uniemożliwia Ci korzystanie z konsoli? Problemy z łącznością kontrolera mogą być frustrujące, ale istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby przywrócić połączenie. Poznaj możliwe przyczyny problemu i zaprezentujemy skuteczne rozwiązania. czytaj więcej

News SXO, czyli SEO i UX - wspólna praca się opłaca

Wraz z rozwojem branży marketingowej pojawiają się wciąż nowe aktualizacje i trendy, co wielu właścicieli e-commerce przyprawia o zawrót głowy. Wybrane agencje rozszerzają jednak swoje usługi, aby odpowiadać na aktualne potrzeby rynku. W taki właśnie sposób powstało SXO. Co wchodzi w zakres tej usługi? Na czym ona polega? Na SXO składa się SEO i UX. Można więc powiedzieć, że elementy pozycjonowania łączą się z tym, czego doświadczają użytkownicy podczas pobytu na stronie internetowej. Działania SXO mają sprawić, że zyskasz więcej odwiedzin Twojej witryny, a czas pobytu na niej internautów będzie dłuższy niż kilka sekund. czytaj więcej