Coraz częściej sięgamy po nowe rozwiązania, takie jak notebooki i tablety, odrzucając przy tym tradycyjne pecety. Tymczasem w europejskich firmach to właśnie one nadal wiodą prym. W minionym roku odnotowano nawet znaczący wzrost ich sprzedaży. Przewidując rosnące zainteresowanie komputerami stacjonarnymi, podpowiadamy jak wybrać odpowiedni do potrzeb danej firmy sprzęt.
Pierwszym krokiem jest dokładne określenie przeznaczenia komputera. Musimy ustalić do czego będzie on wykorzystywany i w jakim środowisku infrastrukturalnym ma działać. Komputer stacjonarny będzie najodpowiedniejszy, jeśli pracownik wszystkie zadania wykonuje w siedzibie firmy, przy swoim stanowisku pracy. W sytuacji gdy swoje obowiązki musi wypełniać w terenie albo mieć dostęp do komputera poza godzinami pracy, konieczne będzie zaopatrzenie go w sprzęt mobilny.
W miejscach gdzie obsługiwanych jest wielu klientów, takich jak punkty obsługi klienta, banki, apteki, sklepy czy kina, lepiej niż komputer stacjonarny w typowej pecetowej obudowie z monitorem sprawdzi się komputer typu ALL-in-one. Wszystkie podzespoły są w nim montowane w obudowie dotykowego monitora LCD.
W bankach czy punktach obsługi klienta dobrym rozwiązaniem będą tzw. nettopy, czyli okrojone komputery pozbawione twardych dysków i w wielu wypadkach złączy USB. Wszystkie dane oraz środowisko użytkownika pobierane są z serwera, ale programy fizycznie pracują na nettopie. Taka opcja zapewnia większe bezpieczeństwo danych, uniemożliwiając ich skopiowanie czy zawirusowanie systemu.
Kupując komputer do biura warto skupić się na podstawowych parametrach techniczno-funkcjonalnych. Im dłuższy przewidywany czas użytkowania, tym lepsza powinna być konfiguracja sprzętowa, tak aby maszyna była w stanie obsłużyć przyszłe aplikacje. Wybierając sprzęt należy zwrócić uwagę na typ procesora, ilość pamięci RAM, pojemność dysku twardego oraz dodatkowe podzespoły związane z przeznaczeniem komputera.
Jeśli chodzi o procesor, najlepszym wyborem będzie któryś z desktopowych modeli układów Intel Core i3 lub procesorów z serii AMD A6 bądź A8, gdyż wyposażone są one w zintegrowaną kartę graficzną, wystarczającą do zastosowań biurowych, a ich moc obliczeniowa pozwoli korzystać z nich również po kilku latach. W przypadku pamięci RAM absolutnym minimum są 4GB, jednak najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie 8GB. Dysk twardy, w zależności od ilości przechowywanych danych, powinien mieć od 500 GB do 2 TB. Mając na uwadze potrzeby jakie stawia codzienna praca, należy zastanowić się nad wyposażeniem komputera w nagrywarkę płyt DVD lub płyt Blu-ray, czytnik kart pamięci Flash czy bezprzewodową kartę sieciową. Nie można też zapominać o sprawdzeniu takich kwestii jak długość gwarancji czy dostępność serwisu na miejscu.
Więcej podpowiedzi na temat wyboru komputera stacjonarnego, a także innego sprzętu komputerowego w firmie można znaleźć w najnowszym numerze Biznes Benchmark Magazyn (dostępny za darmo do pobrania na stronie biznes.benchmark.pl).
Autorem komentarza jest Marcin Bieńkowski, Redaktor Naczelny Biznes Benchmark Magazyn.
źródło: benchmark.pl