+ Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie zbierać o informacje o białych plamach na mapie dostępu do Internetu
Wyznaczenie dokładnych miejsc, gdzie aktualnie nie ma infrastruktury umożliwiającej dostęp do internetu szerokopasmowego (czyli o prędkości co najmniej 30 Mb/s ) będzie możliwe dzięki konsultacjom społecznym, które rozpoczną się 16 marca br.
Przedmiotem konsultacji, ogłaszanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, będą białe obszary NGA (Next Generation Access), czyli miejsca, gdzie nie ma infrastruktury umożliwiającej dostęp do internetu szerokopasmowego. „Przeprowadzimy je tak szczegółowo, jak nikt w Europie. Weryfikując białe plamy weźmiemy pod uwagę każdy adres, każdy dom, a nie większy obszar”. – powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.
Będą to pierwsze tak szczegółowe konsultacje, ponieważ białe obszary NGA zostały wyznaczone z dokładnością do poziomu adresu budynku, a nie do miejscowości. Białe obszary NGA to obszary, gdzie szerokopasmowe usługi NGA nie są obecnie dostępne i gdzie inwestorzy prywatni nie planują budowy takiej infrastruktury w ciągu 3 najbliższych lat.
Minister mówił, że zebranie planów inwestycyjnych ma na celu sprawdzenie miejsc, gdzie przedsiębiorcy będą inwestować w infrastrukturę NGA ze środków własnych. „Chodzi o zwiększenie zasięgu szybkiego internetu poprzez uzupełnianie się inwestycji prywatnych i publicznych. Po zidentyfikowaniu tych punktów będziemy mogli efektywnie wydać pieniądze i umożliwić dostęp do szybkiego Internetu tam, gdzie jest on potrzebny. Po zakończeniu konsultacji, w III kwartale br. planowane jest ogłoszenie konkursu w ramach I osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa „Powszechny dostęp do szybkiego internetu”.” – powiedział szef MAC.
Konsultacje społeczne odbywać się będą poprzez:
- weryfikację listy obszarów białych NGA;
- zebranie trzyletnich planów inwestycyjnych w zakresie infrastruktury szerokopasmowej NGA.
Aktualna lista obszarów białych NGA (adresów) została przygotowana dla Ministerstwa na podstawie danych z inwentaryzacji Prezesa UKE przeprowadzonej w 2014 roku. Po zakończeniu konsultacji społecznych (połowa maja) na liście obszarów białych NGA zostaną uwzględnione wyniki inwentaryzacji z 2015 roku.
Na liście nie ma miejscowości, w których jeszcze trwa realizacja projektów budowy sieci NGA współfinansowanych z funduszy UE w ramach perspektywy 2007-2013. W takim przypadku w chwili obecnej nie ma możliwości zidentyfikowania poszczególnych adresów jako obszarów „białych” lub „czarnych” NGA. Będą one mogły wrócić do puli obszarów białych po zakończeniu realizacji projektów.
Zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej interwencja publiczna w sieci szerokopasmowe może odbywać się jedynie na obszarach, na których takie sieci nie istnieją i najprawdopodobniej nie powstaną na zasadach komercyjnych w ciągu 3 lat. Właśnie dlatego należy przeprowadzić otwarte konsultacje społeczne.
Weryfikacja obszarów białych
Konsultacje listy obszarów białych NGA mają na celu:
1. sprawdzenie czy lista jest kompletna – czy na liście zostały uwzględnione wszystkie obszary białe;
2. sprawdzenie czy obszary białe NGA zostały prawidło wyznaczone – czy na liście są tylko te miejsca, gdzie rzeczywiście nie ma infrastruktury NGA.
Może wziąć w nich udział każdy, u kogo w budynku nie ma szybkiego Internetu. Dzięki specjalnej mapce, opracowanej przez Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, z zaznaczonymi obszarami białymi (z dokładnością do budynku) każdy mieszkaniec będzie mógł sprawdzić czy jego adres został zakwalifikowany jako biały obszar NGA, a jeśli uzna, że klasyfikacja jest błędna, będzie mógł zgłosić uwagi. Dostęp do mapy nie będzie wymagał logowania.
Wystarczy wypełnić zgłoszenie na stronie www.mac.gov.pl/szybki-internet. Strona, podobnie jak konsultacje, zostanie uruchomiona 16. marca br.
Zbieranie planów inwestycyjnych
W serwisie www.mac.gov.pl/szybki-internet od 16. marca br będzie można zgłosić także plan inwestycyjny.
Zebranie planów inwestycyjnych ma na celu sprawdzenie gdzie przedsiębiorcy będą inwestować w infrastrukturę NGA ze środków własnych. Takie obszary nie będą mogły uzyskać dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Chodzi przede wszystkim o to, by środki publiczne nie konkurowały z kapitałem prywatnym, lecz uzupełniały się wzajemnie, zwiększając tym samym zasięg szybkiego internetu.
Zbieranie planów inwestycyjnych odbywa się za pośrednictwem funkcjonującego już od 2010 r. Systemu Informacyjnego o Infrastrukturze Szerokopasmowej (SIIS). W tym systemie przedsiębiorcy telekomunikacyjni przekazują dane o infrastrukturze w ramach inwentaryzacji prowadzonej przez UKE.
Do końca 2018 roku w ramach I osi PO PC powinno zostać ogłoszonych 4 konkursy. „W tym pierwszym, ogłaszanym jesienią konkursie może to być ok. 180 projektów”. – powiedział minister Halicki.
Podczas konferencji minister Halicki przypomniał też, że do końca 2015 roku powinno powstać ponad 45 tys. sieci. Do tej pory w ramach Regionalnych Sieci Szerokopasmowych (RSS) wybudowano 18 275,58 km. Docelowo w ramach tylko RSS ma powstać 30 007,79 km. Obecnie ok. 8 000 km jest w budowie, a do wybudowania pozostało jeszcze ok. 4 000 km.
źródło: MAiC