Archiwalne

Ceny Internetu szerokopasmowego

06.04.2009

Ukazała się analiza cen usług dostępu szerokopasmowego świadczonych przez operatorów we własnych sieciach oraz w ramach umów BSA i LLU.

Przedstawiona przez Urząd Komunikacji Elektronicznej analiza jest kolejnym dokumentem powstałym na potrzeby porównania poszczególnych ofert usług dostępu do Internetu szerokopasmowego świadczonych przez Telekomunikację Polską S.A. oraz operatorów alternatywnych. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, cyklicznie, co pół roku przygotowując takie zestawienie ma na celu ułatwienie konsumentom porównania najpopularniejszych ofert.

Dane dotyczące usług analizowanych podmiotów pochodzą z cenników zamieszczonych na stronach internetowych operatorów. W niniejszej analizie zostały omówione i porównane oferty operatorów: Telekomunikacja Polska S.A., Netia S.A., GTS Energis Sp. z o.o., Dialog Telecom S.A., UPC Polska Sp. z o.o., Vectra S.A., Aster Sp. z o.o. oraz spółki Multimedia Polska S.A. Spółki te są obecne na obszarze kraju obejmującym znaczną liczbę ludności a więc porównanie ich ofert powinno pomóc jak największej liczbie klientów. Jednakże należy już na wstępie zaznaczyć, iż w Polsce funkcjonuje ponadto ok. 3500 lokalnych dostawców Internetu (ISP), których oferta może stanowić opłacalną alternatywę dla ofert promocyjnych opisanych w niniejszej analizie operatorów. Ponieważ w każdym województwie można znaleźć nawet kilkuset działających małych operatorów, osoba planująca nabycie usług dostępu do sieci Internet powinna zainteresować się również lokalną ofertą, która niejednokrotnie może być lepiej dostosowana do jego potrzeb.

Aby pomóc skomunikować lokalny popyt i podaż na usługi szerokopasmowe Prezes UKE udostępnił mapy popytu dla usług stacjonarnego szerokopasmowego Internetu (zwane także mapami białych plam, mapami zasięgu, dostępne przez stronę: www.mapa.uke.gov.pl/). Mapy te mają wszystkim zainteresowanym pomóc uzyskać szczegółowe informacje o istniejących na obszarze ich zamieszkania możliwościach w zakresie dostępu do stacjonarnego, szerokopasmowego Internetu, przybliżyć ofertę lokalnych ISP potencjalnym klientom, jak również mają posłużyć samym operatorom telekomunikacyjnym do rozpoznania poziomu popytu na te usługi i podjęcia procesów inwestycyjnych na obszarach, gdzie ten popyt jest zgłaszany.

Patrząc na oferty największych (pod względem liczby użytkowników i zasięgu) operatorów, można zauważyć, iż świadczą oni użytkownikom końcowym usługi dostępu do sieci Internet na dość podobnych warunkach. Standardem jest obecnie stosowanie dużych upustów cenowych lub zawieszenie płatności na okres kilku miesięcy, po czym dopiero następuje okres płatny lub podniesienie ceny abonamentu. Prawie wszyscy operatorzy, którzy rozpoczęli świadczenie usługi dostępu szerokopasmowego stosują te same okresy obowiązywania umów tj. 12, 24 i 36 miesięcy lub na czas nieokreślony oraz oferują usługi o takich samych parametrach przepustowości 512 kbit/s, 1 Mbit/s, 2 Mbit/s i 6 Mbit/s. Wyjątkiem jest tu Netia S.A. oraz operatorzy telewizji kablowych Aster Sp. z o.o. i UPC Sp. z o.o. oferujący inne pośrednie przepływności, od 756 kbit/s do 20 Mbit/s. O ile nie wskazano inaczej, przedstawione w dalszej części analizy oferty poszczególnych operatorów obowiązywały na dzień 3 kwietnia 2009 r.

Operatorzy wychodząc naprzeciw zróżnicowanym oczekiwaniom klientów oferują swoje usługi w wielu wariantach dzięki czemu na rynku znajdziemy oferty od 128 kbit/s do 20 Mbit/s dla bardziej wymagających użytkowników pragnących skorzystać z wielu dodatkowych usług, takich jak telewizja IP, możliwość szybkiego ściągania czy wymiany plików multimedialnych. Obecnie coraz bardziej popularne stają się usługi double i triple play, które przestają być już tylko domeną operatorów telewizji kablowych.

Operatorzy alternatywni na własnej infrastrukturze sieciowej mają dużo większe możliwości stworzenia oferty, która by w najpełniejszy sposób spełniała wymaganiom klientów. Jak wynika z poniższej analizy ceny tychże operatorów są tańsze od aktualnej promocji TP „Bezpieczny Internet” od 4 do 46%.

Dzięki funkcjonowaniu oferty ramowej BSA i LLU operatorzy alternatywni mają także możliwość dotarcia do klientów nie będących bezpośrednio podłączonymi do ich sieci. I tutaj firmy starają się uatrakcyjnić swoje usługi w stosunku do oferty operatora zasiedziałego a klient zgłaszający się do takiego operatora może liczyć na cenę mniejszą od aktualnej oferty promocyjnej TP „Bezpieczny Internet” od 4 do 25%.

Jak wynika z poniższej analizy, ceny w Polsce są jednymi z najniższych w Europie. Pomimo tego, badanie przeprowadzone przez firmę Indicator na zlecenie UKE pokazuje, że Polacy nadal uważają usługę dostępu do Internetu za drogą. Średnia kwota jaką respondenci podawali za akceptowalną wyniosła 52 zł i oscylowała ona w granicach ceny za dostęp do Internetu o przepływności 1 Mbit/s.

Poniżej zestawione zostały aktualne oferty poszczególnych operatorów świadczących dostęp do sieci Internet na własnych łączach (część 1). Z kolei część 3 analizuje oferty operatorów świadczone na bazie hurtowej usługi BSA i LLU a więc usług, które są świadczone przez operatorów alternatywnych ale na bazie sieci TP S.A. W drugiej i czwartej części zaprezentowane zostały wyliczenia pokazujące o ile te oferty różnią się od oferty operatora zasiedziałego. Na zakończenie zestawione zostały ceny dostępu do sieci Internet w Polsce i w pozostałych krajach UE.

Pełna treść analizy znajduje się w załączonym dokumencie.

źródło: UKE

News Dobry i tani telefon – czy to możliwe?

Smartfon jest nieodłączną częścią naszej codzienności, która wymaga nieograniczonego oraz ciągłego dostępu do informacji. Jest mały, poręczny i zawsze pod ręką. Służy nie tylko do dzwonienia czy wysyłania wiadomości, ale i do rozrywki, przeglądania social mediów, odpisywania na maile czy pracy zdalnej. Wybór modeli o przeróżnych parametrach jest ogromny – jednocześnie jednak staje się niebywale trudny. Czy da się kupić dobry i tani telefon? O tym w dzisiejszym artykule! czytaj więcej

News Jak wybrać idealną kamerę sportową dla początkującego filmowca?

Sportowe kamery to narzędzia, które pozwalają uchwycić wyjątkowe chwile podczas aktywności, niezależnie od tego, czy to górska wspinaczka, surfing, czy jazda na rowerze. Dla początkującego filmowca wybór odpowiedniego modelu może być wyzwaniem, zwłaszcza przy tak szerokim rynku. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę, aby znaleźć sprzęt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. czytaj więcej

News Korzystasz z Chatu GPT? Uważaj na podejrzane łącza i wyniki wyszukiwania

Niedawno opublikowane badania ujawniły, że wyniki wyszukiwania, które prezentuje ChatGPT mogą prowadzić do podejrzanych witryn internetowych, na których użytkownicy mogą być narażeni na ataki phishingowe. Co prawda niektóre zapytania kierowane do sztucznej inteligencji – takie jak te związane z kryptowalutami – mogą owocować w złośliwe wyniki częściej niż inne, powinno to jednak zwrócić uwagę na problem, który może stać się znacznie poważniejszy. czytaj więcej

News Artykuł ekspercki: AIoT (Artificial Intelligence of Things) - przyszłość w transporcie i magazynowaniu produktów wrażliwych

Integracja sztucznej inteligencji i Internetu Rzeczy (AIoT) wyznacza nowe standardy w transporcie i magazynowaniu produktów wrażliwych, takich jak leki czy żywność. Dzięki możliwościom precyzyjnego monitorowania, przewidywania awarii oraz optymalizacji procesów w czasie rzeczywistym, AIoT staje się nieodzownym narzędziem do minimalizowania strat i zapewnienia zgodności z wymogami prawa. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Najlepszy i najtańszy internet mobilny do pracy zdalnej w dobie inflacji - który wybrać?

Niestety w dobie dzisiejszego kryzysu gospodarczego każdy szuka możliwie największych oszczędności praktycznie w każdym aspekcie życia codziennego. Wysokie rachunki za gaz czy prąd z miesiąca na miesiąc stają się coraz wyższe, więc każda opcja na obniżenie kosztów za media staje się głównym czynnikiem przy przeniesienie swoich usług telekomunikacyjnych i nie tylko do innych, tańszych operatorów. czytaj więcej