Archiwalne

Czy dane w chmurze są bezpieczne?

02.08.2016

Przechowywanie danych w chmurze to spora oszczędność dla instytucji i osób, które wytwarzają dużo dokumentów. Firma utrzymująca „chmurę” na ogół jest w stanie zapewnić swoim serwerom większe bezpieczeństwo niż osoba, która przechowuje pliki na własnym serwerze fizycznym.

Na czym polega przechowywanie danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze (cloud computing) polega na tym, że pliki tworzone na komputerze za pośrednictwem internetu trafiają na zewnętrzne serwery i są na nich przechowywane. W każdej chwili z dowolnego miejsca i dowolnego urządzenia można zalogować się do konta w chmurze, żeby utworzyć plik lub dodawać dane do znajdujących się tam plików, nawet jednocześnie z innymi zalogowanymi użytkownikami. Dokumenty z chmury można także pobierać na swój dysk. Korzystanie z usługi cloud computing jest wygodne dla klienta, ponieważ zdejmuje z niego odpowiedzialność za wiele obowiązków związanych z utrzymaniem serwera.

Firma dostarczająca chmurę bierze na siebie m.in.: administrowanie serwerami, ich naprawę w przypadku awarii oraz zapewnienie danym bezpieczeństwa. Do powszechnie wykorzystywanych i darmowych „chmur” należą Google Drive oraz Microsoft OneDrive, miejsce na nich jest jednak ograniczone.

Zalety przechowywania danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze sprawdza się szczególnie w przypadku firm tworzących obszerną dokumentację, którą trzeba przechowywać przez długi czas. Przykładem mogą tu być szpitale i przychodnie lekarskie oraz agencje interaktywne. Miejsce w chmurze można zwiększyć wtedy, kiedy jej dotychczasowa pojemność okaże się niewystarczająca.

Jest to rozwiązanie tańsze niż fizyczny serwer utrzymywany w prywatnej serwerowni. Nie wymaga też zatrudniania administratora serwera ani poświęcania przestrzeni biurowej na serwerownię.

Serwer w chmurze może też służyć jako miejsce do przechowywania kopii zapasowych plików znajdujących się na serwerach fizycznych. Po awarii, wskutek której dojdzie do utraty danych, wystarczy zalogować się do chmury, aby pobrać wszystkie zamieszczone na niej pliki.

Bezpieczeństwo danych w chmurze

Dane przechowywane w chmurze są na ogół bezpieczniejsze niż dane przechowywane na serwerach fizycznych. Firmy dostarczające chmurę zabezpieczają serwery zarówno przed zniszczeniem i fizyczną utratą danych, jak i przed wirtualnymi atakami, podczas których informacje mogłyby zostać wykradzione.

Fizyczne bezpieczeństwo serwerów zapewnia chociażby przechowywanie ich w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których panuje stała, optymalna temperatura. Pomieszczenia te chronione są przed dostępem osób nieuprawnionych. Odporność serwerów na awarię zwiększa m.in.
przechowywanie danych i ich kopii na macierzach RAID. W przypadku awarii dane automatycznie przenoszone są na inne serwery. Zaawansowane programy antywirusowe oraz firewall filtrujący dane przychodzące i wychodzące są natomiast sposobami na zmniejszenie prawdopodobieństwa cyberataku. Stosowanie tak kompleksowych zabezpieczeń sprawia, że nawet dane wrażliwe, są w chmurze bezpieczniejsze niż na tradycyjnych serwerach.

O to, w jaki sposób dane będą zabezpieczone przed utratą lub kradzieżą, warto zapytać konkretnego dostawcę chmury. Każda firma świadcząca takie usługi oferuje inne rodzaje zabezpieczeń oraz inny ich zakres.

News Cyberbezpieczeństwo - co to za studia? Gdzie się na nie zapisać?

Cyberbezpieczeństwo to jedna ze specjalności realizowanych w ramach studiów z bezpieczeństwa narodowego, która nie może narzekać na brak popularności. To przyszłościowy wybór dla osób chcących zrobić karierę w branży IT. Co warto wiedzieć o cyberbezpieczeństwie na studiach I stopnia i gdzie się na nie zapisać? czytaj więcej

News Czy warto zlecić audyt informatyczny w firmie?

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie technologicznym, sprawne zarządzanie zasobami IT jest niezbędne dla większości przedsiębiorstw. Przeprowadzanie audytów systemów informatycznych służy ocenie obecnego stanu tych zasobów oraz wykrywaniu potencjalnych zagrożeń i możliwości ich usprawnienia. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest audyt IT, jakie ma znaczenie i jak może przyczynić się do rozwoju Twojej firmy. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Centra danych w chmurze w erze 5G

Centra danych w chmurze są głównym ośrodkiem ekosystemu nowej generacji i będą odgrywać kluczową rolę w ewolucji technologii 5G. Firma Huawei wskazuje kluczowe wymagania sieciowe i usługowe 5G związane z ich stworzeniem. czytaj więcej

News Czy dane w chmurze są bezpieczne?

Przechowywanie danych w chmurze to spora oszczędność dla instytucji i osób, które wytwarzają
dużo dokumentów. Firma utrzymująca „chmurę” na ogół jest w stanie zapewnić swoim serwerom
większe bezpieczeństwo niż osoba, która przechowuje pliki na własnym serwerze fizycznym. czytaj więcej