Archiwalne

D-Link: Dostęp do Internetu w krajach Europy Środkowej znacznie poniżej średniej UE

25.09.2008

Dostęp do Internetu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej odbiega dość znacznie od średniej europejskiej - wynika z badania D-Link Technology Trend (DTT), przeprowadzonego na zlecenie firmy D-Link przez instytut Millward Brown w Polsce, Czechach i na Węgrzech.

Obecnie w regionie 44% gospodarstw domowych ma dostęp do Internetu, podczas gdy w całej Unii Europejskiej średnia ta wynosi 54%.

Dostęp do Internetu
Idea powszechnego dostępu gospodarstw domowych do Internetu najpełniej sprawdza się w Holandii oraz krajach skandynawskich, gdzie blisko 80% populacji ma dostęp do Internetu. Przy unijnej średniej 54% kraje naszego regionu wypadają co najmniej blado. Najlepiej prezentują się Czesi, gdzie ponad połowa gospodarstw domowych (52%) dysponuje łączem internetowym, znacznie gorzej sytuacja wygląda na Węgrzech – tu Internet jest w 42% gospodarstw, a regionalnym outsiderem jest Polska z dostępem na poziomie 38%.

ADSL najpopularniejszy
Zdecydowana większość łączy internetowych, którymi dysponują gospodarstwa Europy Środkowo-Wschodniej można zaliczyć do kategorii łączy szerokopasmowych. Mieszkańcy naszego regionu coraz rzadziej łączą się z Internetem przez modem. Najmniej w Czechach - 3%, na Węgrzech – 5%, a w Polsce – 8%. Na Węgrzech i w Polsce dominują stałe łącza internetowe w technologii ADSL (asymetryczne łącza na liniach telefonicznych). Na Węgrzech to niemal połowa wszystkich łączy (48%), a w Polsce ponad 1/3 (38%). W Czechach natomiast najbardziej popularną metodą dostarczania Internetu są osiedlowe i miejskie sieci bezprzewodowe (27%). Spory udział w torcie usług dostępowych mają też operatorzy telewizji kablowych – 19% w Czechach, 27% w Polsce i 30% na Węgrzech.

Sieci domowe - w Polsce i w Czechach
Rosnąca popularność Internetu w środkowoeuropejskich domach sprzyja także rozwojowi domowych sieci bezprzewodowych. W Polsce i w Czechach sieci powstałe na bazie routerów bezprzewodowych znajdują się w co siódmym (15%) gospodarstwie posiadającym dostęp do Internetu. Mniej „bezprzewodowi” są Węgrzy – tam jedynie co dwudzieste (5,5%) gospodarstwo z łączem internetowym dysponuje siecią Wi-Fi.

Czesi biorą komputery, Polacy – telewizory
W badaniu D-Link Technology Trend zadano także pytania dotyczące posiadanych urządzeń elektronicznych. Najbardziej nowoczesnym społeczeństwem w regionie są Czesi. Mają najwięcej komputerów stacjonarnych (53%), odtwarzaczy multimedialnych (42%) notebooków (15%) oraz konsol do gier, które posiada aż 8% społeczeństwa. Natomiast Polska jest rajem dla producentów telewizorów nowej generacji (HD lub HD Ready). Polacy ze wskaźnikiem 11% posiadają blisko 3 razy więcej takich odbiorników niż Czesi (4%) i Węgrzy (3%). Z kolei Węgrzy przodują w dziedzinie utrwalania obrazów – 10% społeczeństwa posiada kamery internetowe/IP. Jest to wskaźnik zdecydowanie wyższy niż w pozostałych krajach regionu.

Im więcej komputerów, tym więcej gier
Posiadanie komputerów oraz konsoli do gier przekłada się bezpośrednio na popularność rozrywki elektronicznej. Według badań D-Link Technology Trend gry komputerowe najbardziej popularne są w Czechach, gdzie na komputerach regularnie gra niemal 1/3 społeczeństwa (28%). Do tej formy spędzania wolnego czasu przyznaje się także niemal co piąty Węgier (18%) oraz co siódmy Polak (14%). Mniej popularne są konsole do gier z których korzysta 5% Czechów, 2% Węgrów i 3% Polaków. W gry sieciowe za pośrednictwem Internetu najczęściej grają Czesi – 4% społeczeństwa, za którymi są Węgrzy – 3% i Polacy – 2%.

źródło: D-Link

News Telewizja na studiach - jakie rozwiązanie wybrać?

Dostęp do telewizji na studiach to temat, który może zainteresować osoby zaczynające swoją przygodę akademicką. To ze względu na fakt, że nie w każdym akademiku czy wynajętym mieszkaniu mamy dostęp do telewizji kablowej. Ponadto istotną rolę odgrywają koszty – większości studentów zależy na tym, aby telewizja była jak najtańsza, ale oferowała duży wybór kanałów. Czy to możliwe do osiągnięcia? Jak najbardziej! czytaj więcej

News Jak działa aplikacja typu softphone?

W dobie technologii cyfrowych i pracy zdalnej coraz częściej zapominamy, do czego służy telefon stacjonarny. Ze świecą możesz dziś szukać tradycyjnych telefonów, ponieważ stopniowo wypierają je aplikacje internetowe, które znacznie taniej lub całkowicie darmowo łączą nas z całym światem. Jedną z takich aplikacji jest softphone, czyli rozwiązanie, które umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych przez internet. Jak dokładnie działa softphone i dlaczego staje się nieodłącznym narzędziem współczesnych biznesów? czytaj więcej

News Co lepsze - abonament, czy telefon na kartę?

Telefony komórkowe są obecnie nieodłączną częścią życia każdego z nas. Znajdziemy je w niemal każdej torebce czy kieszeni. Osoby analizujące oferty operatorów telekomunikacyjnych bardzo często zastanawiają się jednak, co będzie lepsze - telefon na kartę czy abonament? Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Co zatem wybrać? czytaj więcej