Archiwalne

Decyzja UKE w sprawie hurtowej sprzedaży abonamentu jest szkodliwa dla rynku

17.07.2006

Telekomunikacja Polska uważa, że decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie hurtowej sprzedaży abonamentu TP na rzecz Tele2 jest szkodliwa dla rynku i zmusza TP do działania na własną szkodę. Wbrew zapewnieniom UKE decyzja nie doprowadzi do istotnej obniżki abonamentu dla klientów. Dlatego TP podejmie wszelkie możliwe kroki prawne w celu stwierdzenia nieważności tej, naruszającej przepisy prawa, decyzji.


Uważamy, że nie ma podstaw prawnych dla przyjętej przez UKE metodologii kalkulacji opłat za usługi, jakie TP ma świadczyć na rzecz Tele2. Musi ona opierać się na uzasadnionych kosztach lub uwzględniać poziom opłat na porównywalnych rynkach konkurencyjnych. Tymczasem UKE zastosował metodologię kalkulacji nieznaną prawu, a ustalona przez Urząd cena doprowadzi do świadczenia przez TP usług na rzecz Tele2 znacznie poniżej kosztów. Jest to sprzeczne z prawem. Decyzja UKE spowoduje, że abonenci TP będą pokrywać koszty funkcjonowania Tele2.

Regulator zignorował dane z innych rynków i zastosował niespotykany w krajach europejskich poziom upustu dla ceny hurtowej abonamentu. W krajach UE procent upustu waha się od 2% do 21%. W Polsce UKE ustalił, że będzie to 46,99%.

Wbrew zapowiedziom UKE decyzja nie przyniesie zdecydowanej obniżki abonamentu dla klientów. Tele 2, chcąc pokryć deklarowane przez siebie koszty, będzie musiało zaoferować abonament za około 34 PLN netto (w przypadku, gdy zrezygnują z marży). Dla porównania, abonament standardowy w TP wynosi 35 PLN, a abonament TP 60 (z 60 minutami połączeń lokalnych) 40 PLN netto.

Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej decyzja o hurtowej sprzedaży abonamentu w ogóle nie powinna zostać wydana. Do czasu zakończenia analiz rynkowych i wyznaczenia przedsiębiorcy o pozycji znaczącej, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie może nałożyć na TP obowiązku świadczenia usługi WLR. Jednocześnie, na podstawie decyzji będącej konkluzją analizy rynków właściwych, to TP powinno przygotować ofertę WLR, a nie otrzymać ją narzuconą przez Regulatora, bez uwzględnienia jakichkolwiek możliwości technicznych wdrożenia tej usługi oraz nie licząc się z kosztami tego procesu.

Decyzja UKE wykracza poza prawo telekomunikacyjne także w kwestii nakładania kar umownych. Mogą być one ustalone jedynie przez strony, w drodze dobrowolnych postanowień. Organ administracji nie jest upoważniony do ich określania decyzją, nawet jeśli jest to decyzja zastępująca umowę. Tymczasem decyzja UKE przewiduje, że Tele2 będzie mogło wskazać TP dowolny termin rozpoczęcia świadczenia usług i składać niczym nieograniczone (nawet realnymi możliwościami technicznymi) ilości zamówień na usługi. Taka dowolność powiązana z obowiązkiem zapłacenia kary może spowodować, że Tele2 będzie celowo skracać terminy, składając ilości zamówień niemożliwe do zrealizowania, by wymusić na TP zapłatę kary. UKE nie przewidziała żadnych sankcji dla Tele2, za niepodjęcie świadczenia usług w stosunku do abonentów.

Źródło: tp.pl

News Czym jest audyt infrastruktury i bezpieczeństwa IT?

Audyt infrastruktury i bezpieczeństwa IT to kluczowy proces, który pozwala przedsiębiorstwom na zidentyfikowanie i ocenę stanu swoich systemów informatycznych oraz zabezpieczeń. W obliczu rosnących zagrożeń związanych z bezpieczeństwem danych, przeprowadzenie audytu staje się nie tylko zalecane, ale wręcz niezbędne. Dzięki audytowi IT organizacje mogą poprawić wydajność infrastruktury IT oraz zwiększyć poziom bezpieczeństwa informacji i danych osobowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, czym jest audyt infrastruktury IT oraz audyt bezpieczeństwa IT, a także jakie korzyści przynosi ich przeprowadzenie. czytaj więcej

News Unijne rozporządzenie w sprawie maszyn - jakie zmiany?

Unijne rozporządzenie w sprawie maszyn będzie obowiązywać od 20 stycznia 2027 roku. Weszło ono w życie we wszystkich państwach członkowskich 19 lipca 2023 r., 20 dni po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Producenci maszyn mają teraz czas na spełnienie nowych wymogów bezpieczeństwa dotyczących urządzeń i maszyn. czytaj więcej

News Wypożyczenie iPhone - alternatywny sposób na posiadanie najnowszych technologii

Stale rosnąca popularność marki Apple sprawia, że smartfony z symbolem nadgryzionego jabłuszka uchodzą za coś wręcz doskonałego. Fakt ten wcale nie powinien dziwić, ponieważ płynność tych urządzeń w połączeniu z doskonałym działaniem ekosystemy Apple sprawia, że iPhone jest obecnie jednym z najlepszych smartfonów dostępnych na rynku. Wiele osób chce przejść na ekosystem Apple, jednakże najczęstszą przeszkodą jest wysoka cena. Dotyczy to nie tylko najnowszych modeli iPhone’a, ale także i tych starszych, które mają już nawet kilka lat. System ratalny jest dość dobrym rozwiązaniem, jednakże trzeba wówczas związać się na kilka lat z jednym smartfonem. czytaj więcej

News Jakie są korzyści z pracy zdalnej?

Pandemia zmieniła sposób w jaki pracujemy. Wiele osób wykonuje swój zawód w trybie home office. Warto zastanowić się nad tym jakie korzyści przynosi praca zdalna. czytaj więcej