Archiwalne

E-faktura a ulga internetowa za rok 2010

31.03.2011

Informacje dotyczące ważności dokumentów potwierdzających poniesione wydatki przy korzystaniu z ulgi internetowej.

Wydatki na usługi telekomunikacyjne są dokumentowane fakturą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), (tzw. faktura VAT).

Faktura VAT może być wystawiona w formie papierowej lub elektronicznej.

Otrzymywanie faktury VAT w formie elektronicznej jest uwarunkowane wyrażeniem zgody przez odbiorcę faktury (firmę, konsumenta) na tę formę. Każdorazowo zgoda/cofnięcie zgody na fakturę VAT w formie elektronicznej musi być wyrażona przez odbiorcę faktury w formie pisemnej lub w formie elektronicznej.

Obecnie bardzo popularne jest proponowanie przez operatorów telekomunikacyjnych (np. TP,  operatorzy komórkowi) swoim abonentom rezygnacji z „papierowej faktury" i otrzymywanie jej elektronicznego obrazu (tzw. EOF - elektroniczny obraz faktury w formacie PDF) na podany przez klienta adres e-mail lub udostępnianie obrazu faktury na stronie internetowej operatora. Należy podkreślić, że ta forma informowania klienta o wysokości jego zobowiązań za wykonane na jego rzecz usługi telekomunikacyjne również wymaga wyrażenia przez niego zgody pisemnej lub w formie elektronicznej.  

Na żądanie klienta operator ma obowiązek wystawienia odpowiedników EOF w formie faktur papierowych!

Do końca 2010 r. obowiązywało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywana oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119).

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów zamieszczone zostały szegółowe informacje dotyczące ważności dokumentów potwierdzających poniesione wydatki przy korzystaniu z ulgi internetowej za 2010 r.

W świetle zamieszczonej przez MF interpretacji zawartej w Broszurze dotyczącej rozliczenia ulgi internetowej za 2010 rok, odbiorca faktur przesyłanych w formie elektronicznej zobowiązany jest do przechowywania tych faktur w tej formie i w formacie, w którym zostały mu przesłane, w sposób gwarantujący autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści, jak również czytelność przez cały okres przechowywania.

Autentyczność pochodzenia i integralność treści faktury są zachowane w przypadku wykorzystania:
1) bezpiecznego podpisu elektronicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450 z późn. zm.) weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu,
lub
2) elektronicznego systemu wymiany danych EDI (zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych), jeśli zawarta umowa dotycząca tej wymiany, przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność jej danych.

A zatem, żeby faktura mogła być uznana za elektroniczną fakturę, musi spełniać powyżej określone warunki. W przypadku braku ich spełnienia, jakikolwiek dokument w tym elektroniczny obraz faktury w formacie PDF czy też tzw. ekofaktura nie stanowi faktury elektronicznej, a więc nie była fakturą w rozumieniu przepisów prawa, uprawniającą do skorzystania z ulgi internetowej za 2010 rok.

UWAGA! Zgodnie z ww. interpretacją MF otrzymywanie jedynie Elektronicznego Obrazu Faktury, który nie spełnia ww. warunków (w szczególności, jak wynika z interpretacji MF, otrzymywanie Elektronicznego Obrazu Faktury na podany adres e-mail albo udostępnianie Elektronicznego Obrazu Faktury na stronie internetowej operatora) oznacza, że nie posiadamy za 2010 r. faktur VAT w formie elektronicznej, w rozumieniu przepisów podatku od towarów i usług.
Należy pamiętać, że operator ma jednak obowiązek wystawienia na żądanie podatnika faktur w formie papierowej.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu oraz organowi kontroli skarbowej (Dz. U. Nr 249, poz. 1661), które zliberalizowało zasady przesyłania e-faktur, odstępując od obowiązku ich przesyłania tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu bezpiecznego podpisu elektronicznego albo transmisji danych EDI. Nadal jednak każda faktura przesyłana w formie elektronicznej powinna cechować się autentycznością pochodzenia (niemożnością dokonania w fakturze zmian) oraz integralnością jej treści (chodzi o pewność co do tożsamości dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy albo wystawcy faktury).

źródło: UKE

Wiadomości firmowe Bezpieczny, skalowalny i redundantny system komunikacyjny jest niezbędny na pełnym morzu - innovaphone PBX z myApps otrzymał certyfikat DNV

Dzięki swojej solidności i niezawodności rozwiązania komunikacyjne innovaphone są już szeroko stosowane w wymagającym sektorze morskim. Po otrzymaniu uznanego na całym świecie certyfikatu DNV TAA0000252 dla komponentów sprzętowych, cały system komunikacyjny innovaphone PBX z myApps uzyskał teraz certyfikat DNV zgodnie z TAA00003DD. czytaj więcej

News Kupić, czy wynajmować? Różnice między zakupem, a usługą subskrypcji sprzętu elektronicznego

Chcesz wyposażyć się w nowy sprzęt komputerowy, smartfona, czy konsolę do gier? Okazuje się, że dziś nie trzeba już ich kupować, na przykład wspomagając się ratami. Na polskim rynku pojawiła się właśnie zupełnie nowa opcja wynajmu sprzętu komputerowego. Działa na zasadzie usługi subskrypcyjnej. Nie zapłacimy za kupno sprzętu, a za jego użytkowanie. W dzisiejszym poradniku wyjaśniamy, jakie są różnice między zakupem a wynajmem sprzętu. Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, czy opłaca się wynająć laptopa, komputer stacjonarny lub inny sprzęt. czytaj więcej

News O jakie dokumenty zadbać prowadząc sklep internetowy?

Wirtualna przestrzeń stała się nowym placem handlowym, a sklepy internetowe zdobywają serca konsumentów. Jednak za kulisami e-biznesu kryje się cała gama dokumentów, które są kluczowe dla jego bezpieczeństwa i funkcjonowania. Oto podróż po niezbędnych dokumentach, które musisz mieć na uwadze, prowadząc swój własny sklep internetowy. Bo w tej cyfrowej ekspedycji warto mieć mapę, by uniknąć niepotrzebnych kłopotów. Przygotujmy się do rozszyfrowania tajemniczych dokumentów e-handlu! czytaj więcej

News Budowa i przebudowa systemów sieci telekomunikacyjnych w budynkach

Wraz z rozwojem technologii umożliwiających komunikowanie się na odległość, szybki dostęp do internetu oraz sprawny system telekomunikacyjny stały się kluczowymi elementami zarówno życia osobistego, jak i biznesowego. Właśnie dlatego budowa i przebudowa infrastruktury telekomunikacyjnej w obiektach mieszkalnych i komercyjnych to zadanie wymagające fachowej wiedzy i doświadczenia. W niniejszym artykule omówimy zagadnienia związane z tym tematem oraz przedstawimy, dlaczego warto zaufać doświadczonej firmie Elektro-Spark. czytaj więcej