Firma Eniro Polska, właściciel marki Panorama Firm, pod koniec czerwca zorganizowała w swoim warszawskim biurze laboratorium komputerowe, gdzie odbył się pierwszy Eniro Hackathon. Zespoły programistów pracowały nieprzerwanie przez kilkanaście godzin programując, konfigurując, testując, zmieniając i kreując nowe rozwiązania.
Na świecie duże firmy technologiczne m.in. takie jak: Microsoft, Facebook czy LinkedIn coraz częściej organizują hackathony. Hackathon zazwyczaj przyjmuje formę kilkunastogodzinnego lub nawet kilkudniowego maratonu, w którym biorą udział nie sportowcy, a programiści i osoby zaangażowane w rozwój oprogramowania w firmie, jak np. graficy, projektanci czy kierownicy projektów. Firmy organizują hackathony by umożliwić swoim pracownikom wykorzystanie drzemiącego w nich potencjału i dać szansę na rozwój zainteresowań i umiejętności. Celem hackathonu jest nie tylko stworzenie czegoś nowego – aplikacji, programu lub narzędzia, które będzie przydatne i innowacyjne, ale także świetna zabawa i ogromna satysfakcja z realizowania własnych pomysłów. Dlatego właśnie Eniro Polska, wzorem wiodących firm IT, umożliwiła pracownikom realizację autorskich pomysłów i rozwoju w wybranych obszarach, organizując Eniro Hackathon.
- Programiści uczestniczą w projektach związanych z rozwojem systemów i produktów Eniro – nie tylko w oddziale polskim, ale także na poziomie całej Grupy. Technologie, które wykorzystujemy w bardzo szerokim zakresie wspierają działalność biznesową firmy, a nasi pracownicy są postrzegani w Grupie Eniro jako specjaliści i eksperci w swoich dziedzinach. – mówi Anna Strutyńska, Dyrektor Personalny Eniro Polska. Zależy nam, aby pracownicy mieli zarówno możliwości doskonalenia swoich umiejętności, jak i wykorzystywania pomysłów. Hackathon uwolnił pokłady kreatywności, pozwolił oderwać się od codziennych zadań i poświęcić czas na realizację nowego pomysłu. A wszystko w niecodziennych warunkach i przyjaznej atmosferze. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Eniro Polska, ale bez wątpienia nie ostatnie! – dodaje Anna Strutyńska, Dyrektor Personalny Eniro Polska.
W projekcie wzięli udział pracownicy działu Group IT Production (GIP). Zajmują się oni wszystkimi obszarami, które wiążą się z produktami internetowymi, oprogramowaniem, systemami i nowymi technologiami. Są oni odpowiedzialni m.in. za tworzenie wewnętrznych narzędzi wspomagających codzienną pracę pozostałych działów, a także zajmują się projektowaniem i udoskonaleniem produktów Eniro m.in. wyszukiwarki lokalnej panoramafirm.pl, aplikacji mobilnych, serwisu budownictwo.pl.
Eniro Hackathon trwał nieprzerwanie kilkanaście godzin, podczas których programiści realizowali swoje pomysły, a w przerwach relaksowali się grając w tenisa stołowego lub na konsoli. Sił dodawały im napoje energetyczne, pizza i wyjątkowa atmosfera, sprzyjająca kreatywności i integracji. Zespoły wymieniały się wiedzą i doświadczeniami, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Efektem prac hackathonu są projekty czysto techniczne, wspierające codzienną pracę programistów oraz usprawniające działanie istniejących już systemów, a także prototypy i początkowe wersje projektów.
- Eniro Hackathon zorganizowaliśmy po raz pierwszy i już teraz mogę powiedzieć, że z pewnością będą kolejne edycje. Programiści w naszej firmie to osoby bardzo kreatywne, a tego typu wydarzenie pozwoliło im zrealizować wiele pomysłów, które dotychczas pozostawały jedynie w ich głowach. Początkowo nie byliśmy pewni jak idea hackathonu zostanie przyjęta i jakie będą jej rezultaty, ale spotkała się ona z bardzo dużym entuzjazmem, o czym świadczy choćby fakt, że wszyscy programiści z Eniro Polska wzięli udział w przedsięwzięciu! – mówi Hubert Radulski, Dyrektor GIP w Eniro Polska. Na początku przygotowaliśmy listę zagadnień i ustaliliśmy zasady na jakich miałyby być realizowane poszczególne projekty. Ich pomysłodawcami byli oczywiście nasi programiści – mogli dowolnie wybrać w jakich obszarach czują się najlepiej i pracować nad tym, co najbardziej ich interesuje. Jedynym warunkiem było to by projekty wnosiły jakąś korzyść – w kontekście naszych produktów, narzędzi wykorzystywanych w firmie czy efektywności pracy. Jestem bardzo zadowolony z efektów hackathonu i pod dużym wrażeniem zaangażowania całego zespołu. To był kawał dobrej roboty! – dodaje Hubert Radulski, Dyrektor GIP w Eniro Polska
źródło: Eniro