Hans Vestberg: 'Za pięć lat będzie 7 miliardów abonentów telefonii komórkowej'
Łączność szerokopasmowa odegra kluczową rolę w rozwiązywaniu globalnych problemów naszych czasów, takich jak bieda, zmiana klimatu i kryzys gospodarczy. W 2010 roku przypada dziesiąta rocznica przyjęcia Milenijnych Celów Rozwoju (Millennium Development Goals - MDG). W pozostałych 5 latach okresu objętego tym programem sektor teleinformatyczny będzie odgrywał ważną rolę w walce z biedą i zmianą klimatu oraz w przyspieszeniu wychodzenia z kryzysu, powiedział Hans Vestberg, dyrektor generalny firmy Ericsson.
Vestberg, który jest współgospodarzem konferencji na temat stanu naszej planety organizowanej w Nowym Jorku przez Earth Institute, podkreślił, że telekomunikacja ma wyjątkową pozycję, ponieważ ma wpływ na wszystkie Milenijne Cele Rozwoju.
„Dostęp do komunikacji bezprzewodowej ma bardzo istotne znaczenie dla przełamania cyklu biedy w krajach rozwijających się. Odpowiednie narzędzia mogą ułatwić ludziom wyrwanie się z biedy i osiągnięcie celów określonych w MDG. Spowoduje to ogromne zmiany w ich życiu. Obecnie jest 4,6 miliarda abonentów telefonii komórkowej. Chcemy, aby za pięć lat liczba ta wzrosła do 7 miliardów" - powiedział Vestberg.
Zwrócił on także uwagę, że warunkiem osiągnięcie tego celu jest „odpowiednio duża skala", co będzie wymagało zaangażowania wielu różnych sektorów i organizacji międzynarodowych.
Jak chodzi o rolę telekomunikacji w przyspieszeniu wychodzenia gospodarki z kryzysu, Vestberg podkreślił, że rządy na całym świecie w coraz większym stopniu doceniają znaczenie wydatków na infrastrukturę jako drogi wyjścia z obecnego kryzysu finansowego, a operatorzy sieci komórkowych, jako tradycyjnie ważni inwestorzy w obszarze infrastruktury, mogą odegrać istotną rolę wspierając ich działania.
Kończąc swoje wystąpienie Vestberg powiedział: „Rozwój gospodarczy i ochrona środowiska nie muszą być ze sobą w konflikcie. Wręcz przeciwnie, inwestycje w łączność szerokopasmową mogą stymulować obydwie te dziedziny i zapoczątkować nową erę ekologicznej gospodarki. Łączność szerokopasmowa będzie warunkiem zbudowania gospodarki 21. wieku charakteryzującej się niską emisją dwutlenku węgla i umożliwi upowszechnienie nowych usług, takich jak inteligentne sieci grid, inteligentny transport i elektroniczna ochrona zdrowia. Wszystkie te usługi będą miały istotny wkład w zmniejszenie emisji CO2".
Tegoroczna globalna dyskusja, obejmująca Nowy Jork i cztery inne centra (Pekin, Nairobi, Dahli i Londyn), była obsługiwana przez systemy telewizyjne Ericssona. Ericsson przewiduje, że w przyszłości komunikacja wideo będzie dostępna w dowolnym miejscu i czasie. Każdy będzie mógł uczestniczyć w globalnej dyskusji na temat stanu planety przy bardzo niskich kosztach.
źródło: Ericsson