Relacja z konferencji w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego na temat projektu budowy sieci szerokopasmowej w pięciu województwach wschodniej Polski.
Przedmiotem konferencji zorganizowanej 12 lipca 2007 r. w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego było przedstawienie założeń do projektu budowy sieci szerokopasmowej w Polsce Wschodniej, sposobu jego wdrażania oraz zaproszenie do współpracy operatorów i przedsiębiorców telekomunikacyjnych.
Celem projektu jest zapewnie do 2013 r. dostępu do usług szerokopasmowych dla 90% gospodarstw domowych oraz 100% instytucji publicznych i przedsiębiorców w pięciu województwach Polski Wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie).
Projekt zakłada budowę na tych terenach infrastruktury teleinformatycznej uzupełniającej istniejące, należące do różnych operatorów, zasoby i tworzącej ponadregionalną sieć szerokopasmowego dostępu do Internetu. Właścicielem powstałej infrastruktury będzie samorząd województwa.
Budowana infrastruktura obejmie elementy pasywne, które są niezbędne do instalacji i działania szerokopasmowej sieci internetowej, takie jak: kanalizacja teletechniczna, przewody, światłowody, maszty, studnie czy lokalizacje węzłów telekomunikacyjnych.
Sieć powstała w ramach projektu będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców telekomunikacyjnych dostarczających usługi szerokopasmowe mieszkańcom, firmom i instytucjom z Polski Wschodniej.
W opinii Pani Anny Streżyńskiej, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej - "Bez podjęcia interwencji publicznej znaczna część mieszkańców Polski Wschodniej nie będzie miała możliwości taniego dostępu do nowoczesnej infrastruktury szerokopasmowej".
W przetargach odrębnie dla każdego z pięciu województw zostanie wybrany operator infrastruktury. Jego zadaniem będzie zarządzanie wybudowaną infrastrukturą publiczną. Zajmie się m.in. utrzymaniem, konserwacją i naprawą infrastruktury, ale również jej udostępnianiem na równych dla wszystkich zasadach podmiotom trzecim - operatorom sieci dostępowych i dostawcom usług szerokopasmowych.
Operator infrastruktury nie może dostarczać usług klientom końcowym. "W ten sposób poprawi się konkurencyjność rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu poprzez zapewnienie konkurencji na rynku hurtowej transmisji danych i otwartego dostępu do infrastruktury pasywnej" - zakłada Anna Streżyńska.
Na konferencji Pani Agnieszka Kapciak, Dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Regionalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego poinformowała, że niezbędnym elementem realizacji projektu jest udział w nim operatorów telekomunikacyjnych. Zasady współpracy z zainteresowanymi operatorami zostaną określone w porozumieniach trójstronnych pomiędzy Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, samorządem województwa i operatorem. "Oczekujemy pierwszych deklaracji ze strony operatorów do końca lipca 2007 r." - poinformowała Pani Agnieszka Kapciak.
źródło: UKE