Nowe badanie gotowości krajów do korzystania z usług internetowych nowej generacji
Opublikowano wyniki nowego badania jakości połączeń szerokopasmowych dostępnych dla użytkowników indywidualnych w 42 krajach. Wyniki te ukazują zdolność poszczególnych krajów do korzystania z aplikacji i usług internetowych nowej generacji.
Badaniem objęto kraje w Europie i Ameryce Północnej, kraje OECD, oraz Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. Badanie przeprowadził zespół studentów zarządzania z Saïd Business School Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz z Wydziału Ekonomii Stosowanej Uniwersytetu w Oviedo. Sponsorem badania była firma Cisco.
Spośród krajów europejskich najlepsze połączenia szerokopasmowe ma Szwecja i Holandia, co jest efektem rosnących nakładów na modernizację sieci światłowodowych i kablowych, a także konkurencji rynkowej wspartej zdecydowaną wizją i strategią ze strony rządów. W ponad połowie krajów objętych badaniem dostępne były połączenia szerokopasmowe o wydajności wymaganej do utrzymania stałej jakości korzystania z najczęściej obecnie używanych aplikacji internetowych. Jednak w niektórych dużych krajach, takich jak Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy, średnia wydajność połączeń była nieco poniżej tego progu.
Zdecydowanie najlepszy wynik spośród wszystkich 42 krajów objętych badaniem uzyskała Japonia — kraj, który wcześnie zaczął inwestować w dostęp szerokopasmowy, traktując go jako czynnik przewagi konkurencyjnej. Japonia jest także jedynym krajem, który już teraz jest przygotowany do zapewnienia jakości, jaka będzie wymagana przez aplikacje internetowe nowej generacji w najbliższych 3-5 latach.
„Badanie jakości dostępu szerokopasmowego opiera się na założeniu, że aplikacje internetowe nowej generacji będą wymagały wyższego poziomu wydajności połączeń” — wyjaśnił Alastair Nicholson, z Saïd Business School z Uniwersytetu Oksfordzkiego. „Średnia szybkość pobierania jest obecnie wystarczająca do takich zastosowań jak przeglądanie WWW, poczta elektroniczna oraz pobieranie wideo i innych mediów strumieniowych o parametrach podstawowych. Jednak pojawiają się zastosowania bardziej interaktywne, w których użytkownicy generują treści i posyłają je lub wymieniają między sobą. Ponadto dostępnych jest coraz więcej usług wideo wysokiej jakości. Badanie wykazało istotną korelację pomiędzy jakością dostępu szerokopasmowego w danym kraju a poziomem zaawansowania gospodarki opartej na wiedzy (Na podstawie publikowanego przez Bank Światowy indeksu gospodarki opartej na wiedzy, który mierzy efektywne wykorzystanie wiedzy w rozwoju gospodarki każdego kraju). Z tego względu decydenci powinni rozważyć stworzenie środowiska sprzyjającego poprawie wydajności dostępu szerokopasmowego w przyszłości”.
„Luka szerokopasmowa nie powinna być już postrzegana jako jedynie różnica w penetracji (procentowym wskaźniku użytkowników, którzy mają dostęp szerokopasmowy)” — zauważa prof. María Rosalía Vicente z Uniwersytetu w Oviedo. „Istnieją, bowiem również istotne różnice w jakości i przepustowości, a tym samym w zakresie usług, z jakich ludzie mogą korzystać”.
Użytkownicy na całym świecie wykonali w maju, stosując aplikację ze strony www.speedtest.net, prawie 8 mln testów faktycznej szybkości połączeń szerokopasmowych. Na podstawie tych wyników zespół badawczy obliczył dla każdego kraju średnią statystyczną kilku kluczowych parametrów wydajności i określił jakość połączeń szerokopasmowych. Zespół doszedł do wniosku, że głównym czynnikami decydującymi o jakości korzystania z dostępu szerokopasmowego są: szybkość w obu kierunkach, opóźnienie, tzw. oversubscription (praktyka przyłączania większej liczby abonentów niż można równocześnie obsłużyć) oraz utrata pakietów.
Parametry te podzielono na trzy główne kategorie: przepustowość pobierania danych, przepustowość wysyłania danych, oraz opóźnienie. Jakość połączeń szerokopasmowych dla każdego kraju została obliczona ze wzoru, który uwzględniał z odpowiednimi wagami parametry w każdej kategorii, zgodnie z wymaganiami przyjętego zbioru popularnych aplikacji używanych obecnie oraz przewidywanych wymagań aplikacji potencjalnie wykorzystywanych w przyszłości.
Typowe aplikacje używane obecnie to przeglądarki WWW, sieci społecznościowe, pobieranie muzyki, wideo strumieniowe i czaty wideo o parametrach podstawowych, telewizja IP standardowej rozdzielczości oraz biura domowe klasy korporacyjnej. Przyszłe aplikacje obejmują wideokomunikację (pomiędzy użytkownikami indywidualnymi), przesyłanie treści na potrzeby opieki medycznej i oświaty, przesyłanie plików wideo i wideo strumieniowe wysokiej jakości, telewizja IP wysokiej rozdzielczości, transmisje z wydarzeń na żywo w jakości kinowej oraz zaawansowana automatyzacja domu.
„Dzięki użyciu wyników testów rzeczywistej jakości dostępu szerokopasmowego, badanie dostarczyło nam cennej wiedzy na temat faktycznego poziomu komfortu użytkowników oraz ich oczekiwań co do nowych aplikacji” — powiedział Fernando Gil de Bernabé, dyrektor działu rozwiązań internetowych w firmie Cisco. „Dotychczas poziom rozwoju poszczególnych krajów pod względem dostępu szerokopasmowego oceniano zwykle jedynie na podstawie poziomu penetracji. Teraz wiemy, że to nie jest wystarczające. Badanie to umożliwia wszystkich zainteresowanym stronom, w tym rządom, operatorom telekomunikacyjnym i kablowym, producentom takim jak Cisco oraz użytkownikom, lepsze zrozumienie znaczenia jakości połączeń szerokopasmowych. Bez dostępu szerokopasmowego wysokiej jakości nie będzie możliwe pełne wykorzystanie nowych możliwości Internetu w zakresie produktywności, współpracy i rozrywki”.
źródło: Cisco