Archiwalne

Nowe budynki z instalacją telekomunikacyjną

16.03.2009

Minister Infrastruktury nałożył na inwestorów obowiązek wyposażenia budynków w instalację telekomunikacyjną od gniazda abonenta do połączenia z publiczną siecią telekomunikacyjną.

12 marca 2009 r. Minister Infrastruktury podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie, oprócz usytuowania i szczegółowych warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki, reguluje również zasady wykonywania instalacji telekomunikacyjnych w budynkach.

Najważniejszą zmianą, wprowadzaną przez ww. rozporządzenie, jest nałożenie na inwestora obowiązku wyposażenia budynku w instalację telekomunikacyjną, obejmującą cały odcinek od połączenia z publiczną siecią telekomunikacyjną do gniazda abonenckiego. Dotychczas budynek nie musiał być wyposażony, a jedynie przystosowany do wyposażenia w instalację telekomunikacyjną.

Wprowadzane przepisy zobowiązują inwestorów do należytego przygotowania budynków do potrzeb związanych z dostępem do sieci telekomunikacyjnych, tj. do zapewnienia instalacji wewnątrzbudynkowych i przyłączy telekomunikacyjnych umożliwiających podłączenie sieci telefonicznych, radia, telewizji i dostępu szerokopasmowego do Internetu.

Instalacje telekomunikacyjne wewnątrz budynku muszą być prowadzone w wydzielonych kanałach lub szybach instalacyjnych. Dzięki temu są chronione przed zniszczeniem, nielegalnymi podłączeniami do sieci telefonicznej i telewizji kablowej. Instalacje telekomunikacyjne w budynkach oraz związane z nimi urządzenia muszą zapewnić bezkolizyjność i bezpieczeństwo użytkownikom budynku.

Dotychczasowe wymagania nie zabezpieczały sieci telekomunikacyjnej przed ingerencją osób trzecich. Oznaczało to możliwość dostępu i korzystania z usług telekomunikacyjnych przez osoby nieuprawnione, często na koszt abonenta. Abonent, który otrzymywał zawyżone rachunki musiał udowodnić, że nie korzystał z usług wymienionych w rachunku, co było bardzo trudne.

Rozporządzenie porządkuje sposób połączenia instalacji telekomunikacyjnej wewnątrz budynku z publiczną siecią telekomunikacyjną. Połączenie takie powinno być usytuowane na pierwszej podziemnej lub pierwszej nadziemnej kondygnacji budynku, a w przypadku systemu radiowego na jego najwyższej kondygnacji, w odrębnym pomieszczeniu lub szafce. Dzięki zniesieniu dowolności w połączeniach sieci, zniknie problem krzyżujących się i oplecionych wokół ścian budynku przewodów.

Rozporządzenie nakazuje również zastosowanie ochrony przeciwprzepięciowej i konieczność uziemienia elementów sieci telekomunikacyjnej. Ochrona przeciwprzepięciowa oraz właściwe uziemienie elementów sieci chroni aparaty końcowe (np. telefon, komputer, telewizor) przed uszkodzeniami spowodowanymi pojawieniem się w sieci zbyt wysokich napięć.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od jego ogłoszenia.

źródło: UKE

News Wi-Fi calling - co to jest i jak działa?

Problemy z zasięgiem w niektórych miejscach mieszkania? A może podczas przechodzenia przez klatkę schodową? Jeszcze gorzej, jeśli występują one w biurze – miejscu, gdzie musimy wykonywać i odbierać połączenia służbowe. Wszystko to może się zdarzyć ze względu na fakt, że zasięg poszczególnych operatorów komórkowych różni się od siebie zależnie od miejsca. czytaj więcej

News Rozdzielnica elektryczna - odpowiedni projekt ma znaczenie

Właściwy rozdział energii elektrycznej to podstawa funkcjonowania i korzystania z urządzeń elektrycznych w domach, mieszkaniach, ale też innych budynkach. Każdy instalator i projektant powinien o tym wiedzieć i brać ten fakt pod uwagę. Dzięki temu instalacja pracuje prawidłowo, jest bezpieczna oraz wydajna. W tym przypadku kluczową rolę odgrywają rozdzielnice. Nie ma znaczenia, czy chodzi o niskie, czy średnie napięcie. W każdym przypadku odpowiednio funkcjonująca skrzynka, prawidłowo wyposażona i zaprojektowana, umożliwia optymalną pracę instalacji. czytaj więcej

News Naprawa iPhone’a - co warto wiedzieć?

Telefony iPhone cieszą się naprawdę dużą popularnością. Nie bez powodu! Telefony te są nieustannie ulepszane, powstają nowe modele z coraz to nowszymi funkcjami. Ludzie cenią iPhone'y między innymi za bezpieczny system iOS z prostym i intuicyjnym interfejsem, AppStore, w którym nowe aplikacje często pojawiają się szybciej niż w systemie Android oraz za poręczność - iPhone'y są niezwykle łatwe w użyciu. Zachwycają też designem! Niestety, jak w przypadku każdego sprzętu, zdarza się, że te multimedialne, nowoczesne telefony komórkowe psują się i wymagają naprawy w serwisie. Co warto wiedzieć o naprawie iPhone'a jeszcze przed zaniesieniem go do serwisu? czytaj więcej

News Jaki dron kupić, rozpoczynając swoją przygodę z lataniem?

Wybór pierwszego drona nie jest łatwym zadaniem. Rynek oferuje bowiem szeroki wachlarz możliwości, a różnice w cenach mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Osoby, które dopiero zamierzają rozpocząć swoją przygodę z lataniem, często inwestują w tańsze konstrukcje, które w razie potencjalnego uszkodzenia będzie można z łatwością wymienić na nowe modele. Z drugiej strony, w przypadku tanich dronów nie uświadczymy wielu ciekawych funkcji. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę? czytaj więcej

News Czy warto kupić iPhone'a 13?

Premiery urządzeń Apple to zawsze jedno z największych wydarzeń w świecie smartfonów. Nie inaczej jest z nowym modelem, który pojawił się w sprzedaży kilka dni temu. Nowy iPhone 13 to kolejne nowoczesne rozwiązania i kolejne nowoczesne technologie. Co tym razem stworzył Apple? Oto najważniejsze informacje o nowym smartfonie. czytaj więcej