Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zwrócił się do Pełnomocnika Rządu ds. osób niepełnosprawnych, aby zapoczątkować wspólnie, zgodnie z kompetencjami obu organów, dyskusję o zakresie pomocy dla osób niepełnosprawnych, korzystających z usług telekomunikacyjnych.
Zdaniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, osoby niepełnosprawne powinny mieć między innymi ulgi lub pomoc w zakresie dostępu szerokopasmowego do Internetu, których wysokość i forma powinna być uzależniona od stopnia i rodzaju niepełnosprawności oraz sytuacji materialnej. Prezes UKE wskazuje, że powyższe kwestie powinny znaleźć odzwierciedlenie w przepisach prawa.
Ochrona osób niepełnosprawnych dotyczy obecnie wyłącznie usługi głosowej, z której cześć osób niepełnosprawnych nie może korzystać ze względu na swój rodzaj niepełnosprawności (np. osoby po operacji usunięcia tchawicy). Należy jednak podkreślić, iż w zakresie usług głosowych niepełnosprawnym przysługują udogodnienia, które nie mają charakteru finansowego.
Do zapewnienia takich udogodnień obowiązana jest Telekomunikacja Polska S.A. jako operator wyznaczony do świadczenia usługi powszechnej. Należą do nich m.in. udostępnianie specjalnie przystosowanych aparatów, budek telefonicznych i ułatwień w dostępie do infrastruktury. Nie obejmują one jednak dostępu do szerokopasmowego Internetu.
Państwowy Fundusz Ochrony Osób Niepełnosprawnych, dopłaca jedynie do kosztów zakupu zestawu komputerowego i nie refunduje częściowo, ani w całości kosztów korzystania z Internetu szerokopasmowego.
Zdaniem Prezesa UKE, pomoc finansowa w dostępie do Internetu nie powinna ograniczać się wyłącznie do refundacji kosztu sprzętu komputerowego, ale w określonych sytuacjach powinna również obejmować refundację kosztów korzystania z Internetu. Wyłącznie taki kompleksowy zakres pomocy niepełnosprawnym pozwoli na lepszą aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych.
Taka inicjatywa znajduje uzasadnienie w świetle ostatniej nowelizacji kodeksu pracy pozwalającej na telepracę, a także wpisuje się w trwający obecnie Europejski Rok Równych Szans dla Wszystkich.
źródło: UKE