Popularność serwisu Nasza-klasa.pl wywołała dyskusję o bezpieczeństwie prywatnych informacji w Internecie. Eksperci G DATA ostrzegają przed mogącymi się pojawić inteligentnymi programami – botami, gromadzącymi ukryte dane użytkowników portalu.
Używając fałszywego profilu, po przyjęciu zaproszenia mogą uzyskać dostęp do prywatnych informacji użytkownika oraz jego znajomych. Mogą one posłużyć do tworzenia ogromnych baz danych, często wykorzystywanych w przestępczości internetowej.
W związku z rosnącą popularnością portalu Nasza-klasa.pl pojawia się coraz więcej informacji o zagrożeniach związanych z publikacją prywatnych danych w Internecie. Pomija się jednak problem przestępczości internetowej, dla której informacje zamieszczanie w profilach użytkowników stanowią ogromną bazę potencjalnych kontaktów. Korzystający z portalu często podają szczegółowe informacje o sobie, choćby numery Gadu-gadu, chętnie wykorzystywane przez spamerów. Wśród wielu metod gromadzenia danych istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się botów wyłudzających informacje poprzez fałszywe profile.
„Wielu użytkowników portalu podaje w swoim profilu takie informacje jak numer telefonu czy miejsce pracy, oznaczając je jako ukryte” – mówi Tomasz Zamarlik z G DATA Software, firmy zajmującej się bezpieczeństwem informatycznym – "Dane te stają się jednak dostępne po dodaniu takiego użytkownika do swojej listy znajomych. Wirusy nie mają tu zastosowania, natomiast stosowane mogą być boty masowo gromadzące dane użytkowników za pomocą fałszywego profilu. Ponadto ewentualne błędy systemu mogą dać im dostęp do ukrytych informacji o znajomych użytkownika. Już w kilka dni można stworzyć cenną bazę, bez wiedzy i zgody korzystających z serwisu. Najlepszą ochroną przed podobnymi praktykami jest oszczędne podawanie informacji o sobie oraz weryfikacja osób zapraszających do listy kontaktów.”
Informacje o nowych zagrożeniach z wykorzystaniem podobnych mechanizmów pojawiają się w dyskusjach internetowych powodując zaniepokojenie użytkowników Naszej-klasy. Za namową ekspertów wielu decyduje się usunąć część danych.
Więcej informacji o zagrożeniach internetowych można znaleźć na www.gdata.pl w raporcie „Szkodliwe oprogramowanie w 2008 roku prognozy G DATA” (http://www.gdata.pl/portal/PL/content/view/253/9/)
źródło: G Data