Archiwalne

Panasonic: z plastiku w gaz - nowa metoda recyklingu

18.09.2008

METEC, centrum ekologicznych technologii Panasonic, opracował nową metodę recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego, która pozwala na przetworzenie tworzyw sztucznych w nieszkodliwy gaz.

Panasonic we współpracy z Kusatsu Electric opracował unikalną technologię recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego. Nowa metoda umożliwia odzyskiwanie metali z powlekanych przewodów, a także z tworzyw stosowanych w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, nie powodując jednocześnie powstawania niebezpiecznych skutków ubocznych. Jej istotą jest wykorzystanie właściwości katalitycznych tlenku tytanu (TiO2) w celu łatwiejszego odzysku substancji nieorganicznych, takich jak metale, w drodze przekształcania substancji organicznych, np. tworzyw sztucznych, w nieszkodliwy gaz. 

Nowa technologia z powodzeniem wykorzystywana jest przez Panasonic w Matsushita Eco Technology CenterM (METEC), w celu odzyskiwania miedzi z pokrytych chlorkiem winylu zwojów demagnesujących, jakie stosowano w telewizorach kineskopowych, które obecnie wymieniane są w wielu krajach na nowoczesne plazmy i odbiorniki LCD. Ponadto w zakładach METEC oczyszcza się mieszane odpady tworzyw sztucznych, przeznaczone normalnie do spalenia lub składowania na wysypiskach. Dzięki nowej technologii są one zamieniane w nietoksyczne gazy. Metoda ta jest nie tylko pierwszym krokiem w kierunku ideału, jakim jest całkowita redukcja odpadów. Pozwala także ograniczyć emisję dwutlenku węglu, ponieważ proces gazyfikacji wymaga minimalnej ilości zewnętrznej energii.

Obecnie w ramach recyklingu około 80 procent części składowych domowych urządzeń, licząc wg wagi, przetwarzanych jest na materiały metaliczne i tworzywa sztuczne. Pozostałe 20 procent uznaje się dziś za odpady nie nadające się do recyklingu. Należą do nich m.in. guma, mieszane odpady szklane i plastikowe, które sprawiają trudności w sortowaniu, ponieważ składają się z wielu różnych rodzajów żywic lub zawierają metale. Wprawdzie niektóre mieszane tworzywa sztuczne mogą posłużyć jako paliwo, ale odpady zawierające niektóre związki chemiczne, takie jak chlorek winylu, muszą być spalane w wysokiej temperaturze, żeby uniknąć emisji dioksyn.

Nowa metoda recyklingu łączy opracowaną przez firmę Kusatsu Electric technikę usuwania odpadów z tworzyw sztucznych bez spalania, przy wykorzystaniu TiO2 (tlenku tytanu), z technologią Panasonica zaprojektowaną do odzysku wysokiej klasy materiałów, którą firma stosuje w recyklingu zużytych urządzeń domowych. Metoda łączy unikalne systemy mieszające i przenoszące, dzięki którym tworzywa sztuczne wchodzą w styczność z katalizatorem w celu gazyfikacji, pozostawiając cenne metale. Proces ten nie wymaga dodatkowego źródła ciepła, ponieważ wytwarza je reakcja katalityczna TiO2, która umożliwia gazyfikację. Metoda wykorzystuje także chłodzenie wodne, dzięki któremu utrzymuje temperaturę 500 stopni C, optymalną dla reakcji katalitycznej. Powstająca w ten sposób podgrzana woda może zostać wykorzystana do innych celów. Podczas gazyfikacji chlorku winylu wytwarzany jest chlorowodór, który jest następnie neutralizowany wapnem.

Zamierzeniem firmy Panasonic jest całkowite wyeliminowanie odpadów składających się z mieszanych tworzyw sztucznych i promowanie stosowania tej przyjaznej dla środowiska technologii w zakładach zajmujących się recyklingiem, a następnie w zakładach produkcyjnych należących do grupy Panasonic, a także w innych przedsiębiorstwach.

źródło: Panasonic

News Jak sfinansować zakup sprzętu IT do firmy? Mały przewodnik

Każda współczesna firma musi podążać z duchem czasu. W miarę postępu technologii, aktualizacja sprzętu IT staje się koniecznością nie luksusem. Jednak koszty związane z zakupem najnowszych urządzeń i oprogramowania mogą być wyzwaniem dla budżetu firmy. W tym artykule przedstawiamy przystępne opcje finansowania, które pomogą zrealizować technologiczne potrzeby Twojej działalności bez nadwyrężania finansów. czytaj więcej

News Jak naładować telefon szybciej?

W dzisiejszym dynamicznym świecie smartfony stały się dla nas nieodłącznym towarzyszem. Czy to do komunikowania się z bliskimi, organizacji naszego dnia, czy też pracy zawodowej – telefonu używamy przez większość dnia. Niestety, im więcej korzystamy z urządzenia, tym szybciej zużywa się jego bateria. Nic więc dziwnego, że mamy potrzebę ładowania telefonów co najmniej raz dziennie. Ale co, jeśli się spieszymy, a bateria znów jest na wyczerpaniu? Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci naładować telefon szybciej. czytaj więcej

News Co to są autonomiczne wózki AMR? - poznaj ich zalety

Autonomiczne wózki AMR (Autonomous Mobile Robots) to nowoczesne rozwiązania technologiczne, które umożliwiają automatyzację procesów transportowych w magazynach i zakładach przemysłowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych wózków AGV (Automated Guided Vehicles), AMR wykorzystują zaawansowane technologie, takie jak sztuczna inteligencja i systemy nawigacji, dzięki czemu mogą poruszać się autonomicznie w złożonym środowisku bez potrzeby instalowania fizycznych prowadnic. czytaj więcej

News Nowe Technologie w Logistyce i Przemyśle w 2024 - Od AI po Elektryfikację - artykuł ekspercki Blulog

Przedstawiamy artykuł ekspercki, który analizuje pięć kluczowych trendów technologicznych, które już teraz kształtują sektor logistyczny i przemysłowy, oraz przewiduje, jakie zmiany mogą nastąpić w 2025 roku. czytaj więcej