Kolejny raz Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził ważność decyzji wydanej przez Prezesa UKE.
W dniu 10 lipca 2007 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) ogłosił wyrok w sprawie o sygn. akt XVII AmT 26/06 z odwołania Polskiej Telefonii Cyfrowej sp. z o.o. przeciwko Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Skarga PTC dotyczyła decyzji Prezesa UKE z dnia 17 lipca 2006 roku dotyczącej ustalenia pozycji znaczącej PTC na rynku świadczenia usługi zakańczania połączeń głosowych w publicznej ruchomej sieci telefonicznej oraz nałożenia na Spółkę obowiązków regulacyjnych (rynek 16).
Sąd oddalił odwołanie PTC od decyzji Prezesa UKE, jak również odrzucił je w części dotyczącej zaskarżenia przez PTC postanowienia Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Sąd uznał, iż PTC nie jest stroną w postępowaniu dotyczącym opiniowania stanu konkurencji na rynku 16 przez Prezesa UOKiK, a wydane przez ten organ postanowienie nie jest przedmiotem niniejszej sprawy zaskarżonej do Sądu).
Ustne motywy wyroku Sądu w zakresie utrzymania w mocy decyzji Prezesa UKE:
- SOKiK stwierdził, iż w zakresie właściwości tego sądu nie leży badanie prawidłowości powołania Prezesa UKE. Odnosząc się do przywołanego przez PTC wcześniejszego wyroku SOKiK z dnia 21 maja 2007 r., Sąd stwierdził, iż kwestia prawidłowości powołania Prezesa UKE, była wówczas tylko jednym z powodów uchylenia tamtej decyzji,
- w zakresie ustalenia, iż na badanym rynku 16 nie występuje skuteczna konkurencja i wyznaczenia PTC jako operatora o pozycji znaczącej, SOKiK wskazał, iż w pełni podziela w tym zakresie argumentację Prezesa UKE,
- Sąd wskazał także, iż nie podziela zarzutów PTC w zakresie trybu prowadzenia postępowań konsultacyjnego i konsolidacyjnego, w których nie stwierdził nieprawidłowości.
Wyrok SOKiK jest nieprawomocny i PTC przysługuje od niego apelacja.
W podobnej sprawie, dotyczącej pozycji znaczącej PTK Centertel na rynku 16, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił wyrok 6 lipca 2007 r.
źródło: UKE