Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował komunikat, w którym informuje, że do przetargu o nowe pasma dostępu do internetu LTE wystartowało w sumie 6 spółek. Wśród nich pojawiły się 4 największe telekomy.
Nie tylko największym telekomom zależy na LTE
Kto będzie nowym liderem LTE w Polsce?
W raporcie czytamy, że do ogłoszonego w połowie października ubiegłego roku przetargu przystąpiło w sumie sześć firm. Aukcja obejmuje 19 nowych częstotliwości do zagospodarowania na rozszerzenie infrastruktury bezprzewodowego internetu w standardzie LTE.
- Przeczytaj także: Porównywarka GSM czytaj dalej »
Swoje oferty złożyły spółki:
- T-Mobile Polska S.A.,
- Orange Polska S.A.,
- P4 Sp. z o.o. [właściciel marki Play],
- Polkomtel Sp. z o.o. [właściciel marki Plus GSM],
a także Hubb Investments Sp. z o.o. oraz NetNet Sp. z o.o.
Dwa czarne konie w gonitwie o szerokopasmowy internet
Analitycy zwracają szczególną uwagę na dwie spółki spoza środowiska największych telekomów w Polsce, tj. spółki: NetNet oraz Hubb Investments.
Pierwsza z nich wchodzi do portfolio biznesowego Szymona Ruty, jednego z kluczowych partnerów strategicznych polskiego Polkomtela [pod adresem siedziby NetNet Sp. z o.o. Zarejestrowana jest także firma MIDAS S.A., która odpowiada m.in. za Aero2, CenterNet oraz MobyLand] ; Ruta pracował wcześniej w kilku firmach zarządzanych przez Solorza-Żaka.
Drugi z podmiotów, tj. Hubb Investments to spółka zarządzana pośrednio przez Emitela, która jest liderem jeśli chodzi o infrastrukturę radiową, telekomunikacyjną oraz telewizyjną w Polsce.
19 nowych częstotliwości do wydania
Urząd Komunikacji Elektronicznej oczekiwał na oferty do 24 listopada ubiegłego roku. Firmy walczą w sumie o 19 częstotliwości z dwóch pasm: 2,6 MHz oraz 800 MHz.
Przypomnijmy, że pasma na świadczenie usług z wybranych częstotliwości są wydzierżawiane na 15 lat. Po tym czasie UKE organizuje kolejną aukcję i ponownie rozpatruje złożone przez oferentów wyceny.