Telekomunikacja Polska, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Uniwersytet Medyczny w Poznaniu będą prowadziły wspólne projekty badawcze oraz wymieniały się doświadczeniami związanymi z najnowszymi trendami naukowymi i technologicznymi. Umożliwiają to podpisane 30 marca porozumienia o współpracy między nimi.
Porozumienia mają na celu rozszerzanie dialogu pomiędzy ośrodkami naukowymi a sektorem niepublicznym oraz stworzenie lepszych warunków zdobywania przez studentów i doktorantów wiedzy i umiejętności potrzebnych w przyszłej pracy. Współpraca TP z Uniwersytetem Ekonomicznym dotyczyć będzie teleinformatyki, natomiast z Uniwersytetem Medycznym wykorzystania teleinformatyki w medycynie.
- Tego rodzaju współpraca stanowi siłę napędową rozwoju technologicznego i umożliwia wykorzystanie najnowszych osiągnięć w rozwiązaniach służących klientom - powiedział Krzysztof Kozłowski, dyrektor jednostki badawczo rozwojowej Grupy TP - Orange Labs.
W myśl porozumień, studenci dwóch poznańskich uczelni będą odbywać praktyki zawodowe i staże w TP oraz brać udział w pracach badawczych Orange Labs. Planowane są także wspólne konferencje naukowe, publikacje i realizacja projektów badawczych finansowanych ze środków krajowych i Unii Europejskiej.
Centrum Badawczo - Rozwojowe Grupy TP (od grudnia ub. roku zrzeszone w Orange Labs) współpracuje blisko z ośrodkami naukowymi w całym kraju, wspólnie z nimi realizuje projekty badawczo-rozwojowe m.in. dotyczące e-Zdrowia i robotyki. W ubiegłym roku wspólnie z Politechniką Łódzką Orange Labs opracował program B-Link, który umożliwia osobom niepełnosprawnych ruchowo korzystać z komputera za pomocą mrugnięć powiekami.
Orange Labs
Centrum Badawczo - Rozwojowe Grupy TP dołączyło do Orange Labs Grupy France Telecom i wzmocniło międzynarodowe grono Laboratoriów. W sieci Orange Grupy France Telecom działa obecnie 15 jednostek badawczo rozwojowych i laboratoriów Orange w dziewięciu państwach na czterech kontynentach (Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Polska, Chiny, Japonia, Egipt, Jordania oraz Stany Zjednoczone). W Laboratoriach pracuje blisko 3,5 tys. pracowników, specjalizujących się w pracach badawczo - rozwojowych, marketingu i promocji. W ciągu roku Orange Labs oddają ok. 350 opatentowanych usług i systemów.
źródło: TPSA