Jak podało Ministerstwo Finansów z systemu e-Deklaracji, czyli składania zeznania podatkowego drogą elektroniczną, skorzystało w tym roku ponad 89 000 podatników. Wszystko dzięki wprowadzonym zmianom i rezygnacji z konieczności posiadania podpisu elektronicznego.
System elektronicznych deklaracji podatkowych podpisywanych kwalifikowanym podpisem elektronicznym Ministerstwo Finansów wprowadziło już w zeszłym roku. Z rozwiązania tego na szeroką skalę skorzystały firmy. Natomiast wśród osób fizycznych akceptacja tej formy rozliczania się z Urzędem Skarbowym była prawie zerowa - właśnie ze względu na konieczność posiadania e-podpisu. Roczne zeznania podatkowe za pośrednictwem e-Deklaracji złożyło wówczas jedynie 419 osób.
Wychodząc naprzeciw potrzebom tej ostatniej grupy użytkowników w bieżącym roku Ministerstwo Finansów przygotowało i udostępniło aplikację do składania zeznań podatkowych drogą elektroniczną bez e-podpisu. Zmiana ta szeroko otworzyła furtkę indywidualnym podatnikom – przez Internet swoje PIT’y wysłało aż 89 000 osób.
O technologii - PDF, Acrobat i AIR w systemie e-Deklaracje
W swoim rozwiązaniu Ministerstwo wykorzystało technologię Adobe Acrobat do budowy aktywnych formularzy PDF. Wykorzystanie formatu PDF będącego obecnie standardem ISO podyktowane było jego dostępnością oraz troską o bezpieczeństwo przesyłanych danych. W tym roku oprócz formularzy elektronicznych dla podatników indywidualnych Resort dostarczył aplikację zbudowaną w oparciu o technologię AIR (Adobe Integrated Runtime), która automatyzuje proces pobierania formularzy oraz przyjmuje komunikaty przychodzące ze strony Ministerstwa (takie jak informacje o poprawności przesyłanych formularzy czy Urzędowe Poświadczenia Odbioru).
Cechy zastosowanej technologii
· Korzystanie z rozwiązań standardowych - PDF jest standardem ISO 32000
· Bezpieczeństwo danych – format PDF jest formatem bezpiecznym, zapewniającym pełną zgodność przesyłanych danych
· Powszechność - do wypełnienia i wysłania formularza potrzebne są jedynie darmowe aplikacje Acrobat Reader i Adobe Flash, zainstalowane obecnie na ponad 90% komputerów osobistych
· Możliwość pracy aplikacji napisanej w AIR w trzech środowiskach klienckich (Windows, MacOS, Linux)
· Szybkość i prostota tworzenia aktywnych formularzy w technologii Acrobat
· Szybkość i prostota tworzenia aplikacji w technologii AIR
Warte podkreślenia jest to, że w chwili obecnej większość instytucji, które potrzebują tworzyć rozwiązania bazujące na aktywnych formularzach PDF mają już podstawową technologię Acrobat.
źródło: Adobe