W rozpoczętych 21 września 2005 roku 317 postępowaniach przetargowych na rezerwację częstotliwości z zakresu 3600 – 3800 MHz dla radiowych sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu (WiMax) zostało złożonych łącznie 1201 ofert. Z powodu rozbieżności w ocenie ofert tych samych oferentów przez poszczególne komisje przetargowe powołane w oddziałach okręgowych Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (poprzednik Urzędu Komunikacji Elektronicznej), Prezes UKE powołał Zespół opiniodawczo-doradczy do oceny prawidłowości badania ofert złożonych w 317 postępowaniach przetargowych na rezerwację częstotliwości z zakresu 3600-3800 MHz (zwany dalej Zespołem) oraz wszczął postępowania administracyjne w sprawie stwierdzenia nieważności poszczególnych przetargów.
W wyniku przeprowadzonego przez Zespół badania potwierdziły się wcześniejsze wątpliwości dotyczące podejmowania przez poszczególne komisje przetargowe różnych rozstrzygnięć w stosunku do ofert tych samych oferentów, złożonych na różnych obszarach przetargowych. Stwierdzono również występowanie niezgodności z dokumentacją przetargową w każdej ofercie, która uzyskała najwyższą ilość punktów w postępowaniu przetargowym, jak również w niektórych ofertach (złożonych w rozstrzygniętych postępowaniach przetargowych), które pomimo zakwalifikowania do II etapu, nie uzyskały najwyższej liczby punktów. Ze względu na charakter stwierdzonych naruszeń żadna z przedmiotowych ofert nie powinna zostać zakwalifikowana do II etapu badania ofert. Na niektórych obszarach przetargowych doszło również do nieprawidłowości polegających na niezakwalifikowaniu ofert do II etapu oceny ofert z przyczyn, które według Prezesa UKE nie powinny stanowić podstawy do odrzucenia tych ofert przez komisje przetargowe. W opinii Prezesa UKE przedmiotowe nieprawidłowości stanowią podstawę do stwierdzenia nieważności tych postępowań przetargowych, w których stwierdzono ich występowanie.
Biorąc pod uwagę powyższe, a także wyniki poszczególnych postępowań przetargowych, należy stwierdzić, że na podstawie żadnego z 317 postępowań przetargowych nie dojdzie do udzielenia rezerwacji częstotliwości.
Źródło: UKE