Archiwalne

Wyniki debaty o FCT

27.09.2007

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał komunikat o wynikach debaty "Wykorzystanie urządzeń Fixed Cellular Terminal w połączeniach międzyoperatorskich".

Przeprowadzona w dniu 19 września 2007 roku debata spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem środowisk telekomunikacyjnych, co wskazuje na wagę zjawiska dla użytkowników telekomunikacji i sektora telekomunikacyjnego oraz potwierdza zasadność podjęcia tego tematu.

Z przedstawionych wystąpień i przeprowadzonej dyskusji wynika m.in., że zjawisko wykorzystywania urządzeń Fixed Cellular Terminal w połączeniach międzyoperatorskich jest reakcją niektórych przedsiębiorców telekomunikacyjnych na nieprawidłowości istniejące na rynku telekomunikacyjnym. Zdaniem Prezesa UKE, nieprawidłowość w relacjach między cenami detalicznymi i hurtowymi powoduje zniekształcenia konkurencji pomiędzy operatorami stacjonarnymi i komórkowymi i jest źródłem dalszych patologii, jakimi jest wykorzystywanie FCT do terminowania ruchu międzyoperatorskiego.

W związku powyższym Prezes UKE uważa, że relacje między cenami hurtowymi i detalicznymi na rynkach usług publicznych i międzyoperatorskich są sprawą wymagającą dalszych analiz. Prezes UKE wystąpi do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z inicjatywą podjęcia współpracy w zakresie zbadania praktyk operatorów publicznych sieci telefonii ruchomej oraz użytkowników FCT co do ich zgodności z przepisami prawa w zakresie ochrony uczciwej konkurencji i szeroko pojętych interesów konsumentów. Prezes UKE podejmie także działania w zakresie oceny wypełniania przez operatorów komórkowych zasady niedyskryminacji w świadczeniu usługi zakańczania połączeń w sieciach komórkowych.

Jednocześnie Prezes UKE dostrzega konieczność wzmocnienia kontroli obowiązku wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Prezes UKE będzie śledził i w miarę potrzeby uczestniczył w procedurach dotyczących przedmiotu debaty, uruchomionych przez uczestników rynku telekomunikacyjnego przed innymi organami Państwa. Prezes UKE zwraca się do przedsiębiorców telekomunikacyjnych o przekazanie wszelkich danych mogących określić skalę zjawiska w celu oceny stopnia wpływu wykorzystania FCT w terminowaniu ruchu międzyoperatorskiego na konkurencyjność rynku.

Prezes UKE składa podziękowania uczestnikom debaty.

źródło: UKE

News Jak VR po cichu kształtuje przyszłość inteligentnych domów

Technologia wirtualnej rzeczywistości (VR) robi furorę w różnych branżach, od gier po opiekę zdrowotną. Jednak jednym z obszarów, w którym VR po cichu wywiera znaczący wpływ, jest sfera inteligentnych domów. Wraz z rozwojem połączonych urządzeń i Internetu, VR staje się niezbędnym narzędziem dla właścicieli domów do interakcji i kontrolowania ich inteligentnych domów. W tym artykule zbadamy, w jaki sposób VR kształtuje przyszłość inteligentnych domów i potencjalne korzyści, jakie oferuje właścicielom domów. czytaj więcej

News Ultrahuman vs. inne smart ringi - co wyróżnia ten model?

Smart ringi zdobywają coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrowie i nowoczesny styl życia. Nic dziwnego — te małe urządzenia oferują niesamowite możliwości, umożliwiając monitorowanie wielu aspektów naszej aktywności i zdrowia. Jednym z ciekawszych modeli, który zdobywa uznanie na rynku, jest Ultrahuman. Jak wypada na tle innych smart ringów dostępnych na polskim rynku? Przyjrzyjmy się bliżej jego cechom i funkcjonalnościom, które sprawiają, że warto się nim zainteresować. czytaj więcej

News Czy polskie dzieci są uzależnione od smartfonów?

Smartfony to już nieodłączny element naszego codziennego życia. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci. Niewątpliwie mają one wiele zalet i ułatwiają nam życie w różnych kwestiach. Jest jednak także druga strona medalu - nadmierne korzystanie z nich przez najmłodszych budzi poważne obawy wśród rodziców i nauczycieli. czytaj więcej

News Korzystasz z Chatu GPT? Uważaj na podejrzane łącza i wyniki wyszukiwania

Niedawno opublikowane badania ujawniły, że wyniki wyszukiwania, które prezentuje ChatGPT mogą prowadzić do podejrzanych witryn internetowych, na których użytkownicy mogą być narażeni na ataki phishingowe. Co prawda niektóre zapytania kierowane do sztucznej inteligencji – takie jak te związane z kryptowalutami – mogą owocować w złośliwe wyniki częściej niż inne, powinno to jednak zwrócić uwagę na problem, który może stać się znacznie poważniejszy. czytaj więcej