Wyniki kontroli urządzeń radiowych przeprowadzonej w ramach III kampanii pomiarowej
W dniach od 1 września 2008 r. do 1 czerwca 2009 r. została przeprowadzona przez organy nadzoru rynku krajów Unii Europejskiej III kampania pomiarowa dotycząca urządzeń radiowych podlegających dyrektywie 1999/5/EC (dyrektywa RTTE).
Wzięły w niej udział 23 kraje UE, w tym Polska. Badaniami objęto ogólnie dostępne urządzenia radiowe - zarówno wymagające pozwolenia na ich używanie jak też nie. W szczególności kontroli poddano: przenośne urządzenia radiowe pasma obywatelskiego (PMR), urządzenia radiowe przeznaczone do pracy w sieci LAN w paśmie 2,4 GHz oraz urządzenia telewizji przemysłowej (CCTV video).
Ogółem kontroli poddano 259 urządzeń.
Wyniki pokazały, iż:
- 40% skontrolowanych urządzeń spełniało wymagania administracyjne (dotyczące oznakowania i dokumentacji),
- 62% skontrolowanych urządzeń spełniało wymagania techniczne,
- jedynie 53,5% z przebadanych 71 urządzeń spełniało wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkowania,
- spośród urządzeń PMR tylko 22,6%, a spośród urządzeń pracujących w nie licencjonowanym paśmie 2,4 GHz tylko 9,2% było zgodnych ze wszystkimi wymaganiami wynikającymi z dyrektywy RTTE,
- jedynie 15,8% wyrobów było w pełni zgodnych ze wszystkimi wymaganiami wynikającymi z dyrektywy RTTE.
- spośród 107 wyrobów oznaczonych numerem jednostki notyfikowanej, biorącej udział w procesie oceny zgodności, w 12 przypadkach stwierdzono oszustwo polegające na nieuprawnionym naniesieniu numeru jednostki notyfikowanej.
Europejskie organy nadzoru rynku w oparciu o uzyskane wyniki badań sformułowały następujące wnioski:
- poziom zgodności skontrolowanych wyrobów był bardzo niski,
- producenci muszą poprawić jakość swoich wyrobów,
- importerzy i dystrybutorzy muszą zadbać, by oferowane przez nich wyroby spełniały stawiane im wymagania,
- w celu ograniczenia wprowadzania do obrotu urządzeń radiowych niezgodnych z wymaganiami należy podjąć bardziej efektywne działania kontrolne w tym zakresie,
- przeprowadzona kampania pomiarowa wykazała wysoki poziom współpracy organów nadzoru rynku w krajach UE.
źródło: UKE
News Artykuł ekspercki: AIoT (Artificial Intelligence of Things) - przyszłość w transporcie i magazynowaniu produktów wrażliwych
Integracja sztucznej inteligencji i Internetu Rzeczy (AIoT) wyznacza nowe standardy w transporcie i magazynowaniu produktów wrażliwych, takich jak leki czy żywność. Dzięki możliwościom precyzyjnego monitorowania, przewidywania awarii oraz optymalizacji procesów w czasie rzeczywistym, AIoT staje się nieodzownym narzędziem do minimalizowania strat i zapewnienia zgodności z wymogami prawa. czytaj więcejNews Unijne rozporządzenie w sprawie maszyn - jakie zmiany?
Unijne rozporządzenie w sprawie maszyn będzie obowiązywać od 20 stycznia 2027 roku. Weszło ono w życie we wszystkich państwach członkowskich 19 lipca 2023 r., 20 dni po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Producenci maszyn mają teraz czas na spełnienie nowych wymogów bezpieczeństwa dotyczących urządzeń i maszyn. czytaj więcejNews 20 urodziny JMDI
Od 20 lat JMDI dostarcza Internet światłowodowy i nowoczesną telewizję do wielu gospodarstw domowych i firm na terenie największych miast Polski. Cały czas rozwija własną sieć światłowodową, rozszerza zakres działania i podnosi jakość świadczonych usług. Dzięki wyjątkowemu podejściu do potrzeb klientów firma znalazła się w TOP 10 w rankingu firm telekomunikacyjnych w Polsce. Sprawdź, jakie prezenty czekają na Ciebie w ramach urodzinowej kampanii Świętujemy, która trwa do 20 stycznia! czytaj więcejNews Co powinien wpisać w CV technik telekomunikacji?
Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej to zawód, do którego powstania przyczyniła się Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Osoba, która ukończy 4-letnią szkołę zawodową, zajmuje się obsługą systemów telewizji kablowych, a także produkcją, montażem i serwisem sprzętu wykorzystywanego przez sieci szerokopasmowe. Tymczasem technik telekomunikacji zajmuje się transmisją różnych informacji na odległość. Jak napisać CV, aby móc ubiegać się to o stanowisko? Co należy umieścić w curriculum vitae? Podpowiadamy.
czytaj więcej