Archiwalne

Wyprawa na Pustynię Arabską z telefonem satelitarnym TS2

01.06.2009

Zakończyła się wyprawa Warszawskiej Grupy Wyprawowej na egipską Pustynię Wschodnią (Pustynia Arabska). Bezpieczeństwo i kontakt ze światem zewnętrznym zapewniały telefony satelitarne firmy TS2 z Warszawy, które doskonale sprawdziły się w ciężkich pustynnych warunkach.

Trasa wiodła wzdłuż starożytnego szlaku Coptos–Myos Hormos. Uczestnicy wyprawy przeszli pieszo od doliny Nilu aż do podnóży skalistych gór Morza Czerwonego.

Marsz po pustyni jest ciężki zarówno fizycznie i psychicznie, świadomość oddalenia od siedzib ludzkich i bycia zdanym tylko na siebie każe zastanawiać się dwa razy nad każdą decyzją i dokładnie planować trasę. Na pustyni nie można liczyć na zasięg telefonii komórkowej, dlatego posiadanie telefonu satelitarnego jest naprawdę wskazane. Umożliwia on nie tylko wykonywanie połączeń telefonicznych, wysyłanie SMS, dostęp do Internetu ale także daje możliwość sprawdzenia aktualnego położenia GPS w każdej nowej lokalizacji. Nawet jeżeli ma on tylko leżeć na dnie plecaka, to w krytycznej sytuacji jego brak może mieć fatalne skutki.

Więcej o wyprawie
Szlak ekspedycji wiódł przez kamienistą Pustynię Wschodnią. Teren ten od tysięcy lat był przemierzany przez kupieckie karawany, z prostej przyczyny – jest najkrótszą drogą pomiędzy doliną Nilu (miasto faraońskie Coptos, dzisiejszy Quift) a wybrzeżem Morza Czerwonego (Myos Hormos, dzisiaj Quseir). W szerszej perspektywie pustynna droga łączyła Indie z państwami basenu Morza Śródziemnego. Cały handel hinduski szedł albo tamtędy albo bardzo niebezpiecznym lądowym szlakiem jedwabnym.

Szlak w starożytności był dobrze zaopatrzony. W odległości dnia drogi były rozmieszczone stacje wodne, gdzie karawany mogły uzupełnić swoje zapasy. Bezpieczeństwo przed ludźmi pustyni zapewniała im wojskowa eskorta. Regularnie rozmieszczone wieże obserwacyjne pozwalały władzom na kontrolowanie drogi, a zbierane w Coptos podatki dawały pokaźny zysk faraonom a później cesarzom rzymskim.

Dzisiaj po starożytnych zostały już tylko ruiny w których nie ma kropli wody. Położone daleko od siebie studnie są często zasolone i woda z nich pobrana nie jest zdatna do picia. Jedyną oazą i stałą osadą na szlaku jest zadrzewiona Laqueta. Właśnie dlatego przejście piesze jest dzisiaj trudniejsze niż w starożytności. Zespołowi nie udało się zrealizować całości swoich zamierzeń, ale przeszedł płaską część Pustyni Wschodniej dochodząc aż do podnóży gór Morza Czerwonego.

źródło: TS2 Technologie Satelitarne

News Korzystasz z Chatu GPT? Uważaj na podejrzane łącza i wyniki wyszukiwania

Niedawno opublikowane badania ujawniły, że wyniki wyszukiwania, które prezentuje ChatGPT mogą prowadzić do podejrzanych witryn internetowych, na których użytkownicy mogą być narażeni na ataki phishingowe. Co prawda niektóre zapytania kierowane do sztucznej inteligencji – takie jak te związane z kryptowalutami – mogą owocować w złośliwe wyniki częściej niż inne, powinno to jednak zwrócić uwagę na problem, który może stać się znacznie poważniejszy. czytaj więcej

News Fotowoltaika dla firm - jak uzyskać dofinansowanie w 2025 roku?

Instalacje fotowoltaiczne wciąż są jednym z najlepszych rozwiązań dla przedsiębiorców, którzy chcą ograniczyć stałe koszty prowadzenia firmy. Jest to co prawda niemała inwestycja, stąd też duża część właścicieli firm odkłada ją w czasie, ale warto ją poczynić. Istnieje bowiem wiele instrumentów finansowych, które pomogą zrealizować to przedsięwzięcie bez ponoszenia dużych nakładów finansowych. Dodatkowo dzięki programom dofinansowania fotowoltaiki przedsiębiorcy mogą obniżyć koszty inwestycji. Czy jednak w 2025 roku można liczyć na takie samo wsparcie? Przyjrzyjmy się dostępnym opcjom. czytaj więcej

News Jak wybrać sprzęt audio do domowego kina: Kompleksowy przewodnik

W dzisiejszych czasach, kiedy technologia rozwija się w zawrotnym tempie, stworzenie idealnego domowego kina stało się bardziej osiągalne niż kiedykolwiek wcześniej. Kluczowym elementem każdego zestawu kina domowego jest sprzęt audio, który może znacząco wpłynąć na jakość odbioru dźwięku. Wybór odpowiednich akcesoriów audio jest nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i jakości dźwięku. W tym artykule przyjrzymy się, jak wybrać najlepsze akcesoria audio, które poprawią jakość dźwięku w Twoim domowym kinie, oraz jakie elementy są niezbędne, aby cieszyć się pełnią możliwości Twojego sprzętu. czytaj więcej

News Jak naładować telefon szybciej?

W dzisiejszym dynamicznym świecie smartfony stały się dla nas nieodłącznym towarzyszem. Czy to do komunikowania się z bliskimi, organizacji naszego dnia, czy też pracy zawodowej – telefonu używamy przez większość dnia. Niestety, im więcej korzystamy z urządzenia, tym szybciej zużywa się jego bateria. Nic więc dziwnego, że mamy potrzebę ładowania telefonów co najmniej raz dziennie. Ale co, jeśli się spieszymy, a bateria znów jest na wyczerpaniu? Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci naładować telefon szybciej. czytaj więcej