12 kwietnia 2007 w siedzibie Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej odbyła się konferencja członków Konsorcjum Przyjazne Prawo Autorskie w sprawie przełomowego wyroku Sądu Najwyższego, dotyczącego sporu między operatorem telewizji kablowej VECTRA SA a ZAiKS.
3 stycznia 2007 Sąd Najwyższy wydał przełomowy wyrok w sprawie żądania przez ZAiKS odszkodowania, które miałoby być zapłacone na rzecz ZaiKS przez operatora telewizji kablowej VECTRA za reemisję utworów audiowizualnych w okresie maj – grudzień 2003.
Sąd Najwyższy uznał, że żądanie odszkodowawcze ZAiKSu wobec firmy VECTRA jest nieuzasadnione, uznał również, że ZAiKS nie ma prawa do wynagrodzeń z tytułu reemisji utworów składowych w utworach audiowizualnych (np. utwory słowne, muzyczne, choreograficzne). Wskazał jednocześnie, że organizacją właściwą dla pobierania jakichkolwiek opłat w związku z reemisją utworów audiowizualnych jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich (a więc nie ZAiKS).
Jest to wyrok niezwykle ważny i jednocześnie przełomowy dla reemitentów (np. operatorów telewizji kablowych) – członków Konsorcjum Przyjazne Prawo Autorskie, ponieważ będzie wpływać na przyszłe orzecznictwo w sporach pomiędzy prezentującymi kontent audiowizualny na różnych platformach usługowych a organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
W praktyce wyrok oznacza przełom w sporach z ZAiKS-em i utratę przez ZAiKS podstaw prawnych do żądania tantiem za dominującą część utworów objętych reemisją telewizyjną. Jest to także bardzo ważny argument dla Konsorcjum Przyjazne Prawo Autorskie, którego VECTRA jest członkiem.
Konsorcjum zabiega bowiem o przeprowadzenie jednej, kompleksowej nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która uporządkuje rynek zarządzania prawami autorskimi. Poważnym krokiem do realizacji tego celu jest wysłuchanie publiczne w sprawie rządowego projektu nowelizacji tej ustawy, które odbędzie się 17 kwietnia 2007 w Sejmie.
źródło: PIKE, własne