Od tego w jaki sposób nasze uprawy zostaną zabezpieczone zależeć będzie w dużej mierze nasz ostateczny sukces. Zależnie od tego jaki biznes prowadzimy, jakie mamy uprawy i jaka jest ich powierzchnia, stosować będziemy różnorodne metody odstraszania lub usuwania szkodników.
Czym są i jak działają armatki hukowe?
Armatka hukowa to urządzenie mechaniczne lub gazowe, którego zasadniczym zadaniem jest po prostu emitowanie głośnego dźwięku w pewnych odstępach czasu. W domyśle tego rodzaju dźwięk ma za zadanie odstraszyć wszelakie szkodniki, które znajdują się w pobliżu i na przykład żerują na naszych uprawach. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli, które sprawdzają się zależnie od naszej powierzchni i rodzaj uprawy. Dziki, lisy, zające, sarny, a także ptactwo to tylko niektóre ze zwierząt, które zwykle zostaną skutecznie przepłoszone po uruchomieniu się armatki hukowej. Ta imituje zwykle bardzo głośny dźwięk wystrzału. W przypadku większości popularnych modeli, urządzenie podłączone jest do standardowej butli z gazem, która stanowi jej zasilanie. Dodatkowo armatka hukowa posiada specjalny timer, który stanowi zegar sterujący sprzętu. To właśnie od tego elementu zależeć będzie częstotliwość wystrzałów.
Ważne aspekty i kontrowersje wokół armatek hukowych
W kwestii armatek hukowych pojawia się regularnie w środowisku rolniczym i nie tylko wiele kontrowersji. O ile metoda ta jest bardzo skuteczna szczególnie w przypadku odstraszania niektórej zwierzyny, o tyle sam hałas rzecz jasna może budzić pewne kontrowersje. Z zasady jednak ich użytkowanie jest legalne, pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim musimy upewnić się, że na danym terenie nie mają zastosowania przepisy chroniące ludność przed hałasem. W zbyt bliskim sąsiedztwie zabudowań, użytkowanie takiej armatki może być zabronione. Warto sprawdzić również zgodność urządzenia z polskim prawem. Wybierając modele ze sklepu sekatory.eu, takie jak Guardian 2, od razu będziemy mogli zapoznać się ze szczegółowymi warunkami ich użytkowania.
Inne metody odstraszania – przegląd
Ze względu na kontrowersje związane z hałasem, wielu rolników poszukuje również rozwiązań alternatywnych. Zależnie od rodzaju upraw i szkodzących nam dzikich zwierząt mogą to być chociażby również popularne siatki ochronne, urządzenia emitujące odgłosy drapieżników, a nawet urządzenia wykorzystujące ultradźwięki.