Istotne zasady BHP przy pracy przy komputerze
Praca wykonywana przez informatyków stanowi duże obciążenie dla narządu wzroku. Już po czterech godzinach staje się ona uciążliwa, może powodować różne dolegliwości ze strony narządu wzroku, bóle głowy, zmęczenie i uczucie senności. Praca siedząca ma niekorzystny wpływ na cały organizm, wielogodzinne unieruchomienie i przyjmowanie wymuszonej pozycji potęguje problemy z bólem pleców, barków i kręgosłupa. Dochodzi do spowolnienie krążenia, spłycenia oddechu. Bardzo ważne jest to, aby zadbać o właściwą organizację pracy, zgodnie z zasadami BHP. Należy właściwie ustawić monitor, w odległości 50 – 70 cm od oczu. Istotne jest to, aby ekran znajdował się tyłem do źródła światła, co pozwoli uniknąć refleksów obniżających komfort pracy.
Nie należy ustawiać monitora w taki sposób, aby odbijało się na nim światło wpadające przez okno, dotyczy to także każdego innego jasnego tła. Kolejną kwestią jest optymalna odległość użytkownika komputera od ekranu. Musi ona wynosić minimum 40 cm, zaleca się jednak zwiększenie odległości do 70 cm. Znaczenie ma również to, aby zaopatrzyć się w monitor, który będzie spełniał normy niskiej emisji szkodliwego promieniowania. Zadbać powinno się także o krzesło z regulacją wysokości i oparciem dopasowanym do sylwetki. Ergonomiczny fotel ma możliwość obrotu wokół własnej osi o 360 stopni, podłokietniki/oparcie/siedzisko dostosowane do anatomii ciała, regulację siedziska i oparcia.
O czym należy pamiętać w przypadku zawodu informatyka?
Podczas pracowania przy komputerze znaczenie ma odpowiednie oświetlenie. Najważniejsze jest oczywiście światło naturalne, ale potrzebne będzie również oświetlenie sztuczne. Na uwadze należy mieć jego poziom i natężenie. Zaleca się wybierać oświetlenie 300 – 700 lx. Kolejną kwestią jest zadbanie o bezpieczeństwo pracy przy komputerze. Należy podłączyć urządzenia do sieci bolcem uziemiającym, wykorzystując w tym celu listwę antyprzepięciową. Trzeba wyeliminować skoki napięcia. Zawsze należy sprawdzać, czy wszystkie przewody zostały właściwie podpięte do gniazdek. Pilnować trzeba także tego, aby otwory wentylacyjne w komputerze nie były niczym zasłonięte. W przeciwnym razie może dojść do przegrzania podzespołów i nawet uszkodzenia urządzenia. Za wszystkie stanowiska komputerowe w zakładzie pracy odpowiadać powinna osoba znająca się na zasadach BHP, które są wymagane w przypadku zatrudnienia pracowników biurowych.
Obok komputera nigdy nie wolno stawiać żadnych płynów, jedzenia, łatwo przewracających się przedmiotów. Zadbać należy również o odpowiednie zabezpieczenie przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Pracownicy powinni zostać uziemieni. Służą do tego specjalne opaski, które nakłada się na pięty lub nadgarstki. Pomaga także ekranowanie. W pomieszczeniu musi panować odpowiedni mikroklimat, unikać należy suchego powietrza, znaczenie ma regularne wietrzenie pomieszczenia i stosowanie nawilżacza. Co kilkadziesiąt minut należy oderwać wzrok od ekranu monitora i popatrzeć w dal, wykonać ćwiczenia oczu. Ulgę oczom przynosi także palming, częste mruganie, stosowanie kropli nawilżających. Zaleca się wybierać monitory z warstwą antyrefleksyjną, częstotliwością odświeżania pionowego powyżej 85 Hz. Klawiatura powinna mieć odpowiednią wysokość, czytelne i kontrastowe znaki, umożliwiać przyjęcie komfortowej pozycji podczas jej użytkowania.
Materiał powstał we współpracy ze startupem pomagającym w zarządzaniu systemami BHP w firmie - VITS.