Na czym polega strategia Cloud Native?
Strategia Cloud Native polega na wykorzystaniu chmury obliczeniowej do tworzenia oprogramowania i aplikacji, które są błyskawicznie wprowadzane na rynek. Co więcej, opracowywane w ten sposób rozwiązania można modernizować, czy rozbudowywać bez konieczności wyłączania dotychczasowej funkcjonalności. Dzięki temu użytkownicy nie odczuwają tego, że przy aplikacji nadal trwają prace. Zaletą strategii Cloud Native jest również elastyczność oraz uniwersalność, o czym więcej informacji można znaleźć w artykule: Co to jest Cloud Native i dlaczego ma znaczenie?
Co może zyskać przedsiębiorstwo dzięki Cloud Native?
Jak wspomniano we wstępie popularyzacja rozwiązań chmurowych wynika przede wszystkim z korzyści, które przedsiębiorstwa odnoszą dzięki ich wdrożeniu. W przypadku strategii Cloud Native z pewnością jest to elastyczność oraz niezawodność. Wynika to przede wszystkim z faktu, że infrastruktura informatyczna może być swobodnie rozbudowywana oraz modyfikowana bez zakłócania jej dotychczasowego funkcjonowania. Takie rozwiązanie umożliwia również błyskawiczną naprawę ewentualnych błędów w działaniu aplikacji bez całkowitego jej wyłączania. Wysoka efektywność oraz niezawodność uzyskania dzięki zastosowaniu strategii Cloud Native pozwala uzyskać przewagę nad konkurencją oraz podnieść jakość świadczonych usług.
Redukcja firmowych kosztów dzięki funkcjom bezserwerowym
Strategia Cloud Native obejmuje również wykorzystanie modelu FaaS (Function as a Service), który pozwala tworzyć skalowalne i w pełni bezpieczne oprogramowanie bez konieczności budowania i utrzymywania własnej infrastruktury serwerowej i sieciowej. Takie rozwiązanie sprawia, że przedsiębiorstwo może w pełni skupić się na tworzeniu kodu oraz projektowaniu funkcjonalności aplikacji. Wynikają z tego również realne oszczędności, ponieważ opłaty za korzystanie z tego typu aplikacji naliczane są w oparciu o realne wykorzystanie, czyli dane dotyczące faktycznego uruchomienia danej funkcji. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, a zarazem zdecydowanie tańsze niż budowa i utrzymywanie serwerów działających w sposób ciągły, co wiąże się z ponoszeniem gigantycznych kosztów. Rozwiązania chmurowe umożliwiają ich optymalizację, ponieważ koszt wykorzystania oprogramowania w okresach mniejszej aktywności użytkowników może być naprawdę niewielki.
Cloud Native - skalowalność oraz oszczędność czasu
Wspomniano już, że aplikacje budowane zgodnie ze strategią Cloud Native można swobodnie rozbudowywać, czy modyfikować bez uszczerbku na ich funkcjonalności. Wynika to z faktu, że są one tworzone z tzw. mikrousług, które są nie tylko elastyczne, ale również można je skalować oddzielnie. Dzięki temu wdrożenie tego typu aplikacji jest nie tylko mniej kosztowne, ale również łatwiejsze i szybsze. Użycie mikrousług przedkłada się na oszczędność czasu, ponieważ aplikacja powstaje w pewnym sensie z bloków konstrukcyjnych.
Cyfryzacja biznesu w oparciu o rozwiązania chmurowe
Z całą pewnością można stwierdzić, że zachodząca obecnie cyfryzacja biznesu w dużej mierze opiera się na rozwiązaniach chmurowych. Dzięki temu jest szybka, elastyczna, a także skuteczna. Ważne są również koszty, które dzięki wykorzystaniu chmury obliczeniowej można zoptymalizować. W efekcie przedsiębiorstwa, które zrozumiały, że cyfryzacja biznesu jest znakiem naszych czasów są w stanie elastycznie rozwijać działalność i uzyskać przewagę nad konkurencją. Przekłada się to zarówno na lepsze perspektywy biznesowe, jak i zdecydowanie większe zyski.
Podsumowując należy stwierdzić, że dzięki Colud Native przedsiębiorstwo uzyskuje wielopoziomowe korzyści. Działanie zgodnie z tą strategią przekłada się zarówno na optymalizację kosztów, jak i wyższą jakość usług, czyli wzrost zadowolenia klientów. Dlatego też już teraz warto wdrożyć Cloud Native w swojej firmie, w czym pomoże zapoznanie się z informacjami dostępnymi pod linkiem: Cloud Native - mindbox.pl.