Co powinien wpisać w CV technik telekomunikacji?
News

Co powinien wpisać w CV technik telekomunikacji?

06.06.2022

Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej to zawód, do którego powstania przyczyniła się Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Osoba, która ukończy 4-letnią szkołę zawodową, zajmuje się obsługą systemów telewizji kablowych, a także produkcją, montażem i serwisem sprzętu wykorzystywanego przez sieci szerokopasmowe. Tymczasem technik telekomunikacji zajmuje się transmisją różnych informacji na odległość. Jak napisać CV, aby móc ubiegać się to o stanowisko? Co należy umieścić w curriculum vitae? Podpowiadamy.

W CV technika telekomunikacji warto podkreślić umiejętności

W CV dla technika telekomunikacji bardzo istotna jest sekcja Umiejętności. Każdy, kto stara się o pracę w tym zawodzie, ma takie samo wykształcenie oraz podobne doświadczenie. Jeśli kandydat chce, by jego curriculum vitae czymś się wyróżniało, powinien zadbać o odpowiednią prezentację własnej osoby i podkreślić atuty, które są ważne na tym stanowisku. Mowa tu zarówno o kompetencjach miękkich (niemierzalnych, ułatwiających funkcjonowanie w miejscu pracy), jak i twardych (mierzalnych, związanych z konkretnymi zadaniami zawodowymi).

 

Sekcję Umiejętności w CV technika telekomunikacji warto podzielić na dwa bloki. W kompetencjach miękkich można wymienić np.:

  • logiczne i krytyczne myślenie,
  • odporność na stres,
  • sumienność i dokładność,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • wysoką samodzielność w działaniu,
  • zdolność do podejmowania szybkich i trafnych decyzji.

 

Natomiast jeśli chodzi o umiejętności twarde, przydatne w tym zawodzie są:

  • administrowanie, obsługa, naprawa oraz konserwacja instalacji systemu telewizji cyfrowej,
  • montaż oraz uruchamianie instalacji telewizji satelitarnej, kablowej i naziemnej,
  • montaż oraz uruchamianie zewnętrznych sieci szerokopasmowych.

W CV technika komunikacji wymagane jest profilowane wykształcenie

CV technika komunikacji elektronicznej musi pokazywać, że kandydat ma odpowiednie wykształcenie wymagane na tym stanowisku. Niezbędne jest ukończenie szkoły zawodowej, która przygotowuje stricte do pracy w tej branży. Absolwent nie powinien mieć problemów z zadaniami zawodowymi, takimi jak np.:

  • montaż oraz eksploatacja instalacji telewizji satelitarnej, kablowej i naziemnej,
  • montaż oraz eksploatacja szerokopasmowych sieci kablowych pozabudynkowych,
  • naprawa oraz konserwowanie instalacji telewizji satelitarnej, kablowej i naziemnej.

 

Historię wykształcenia w CV dla technika komunikacji elektronicznej można przedstawić następująco:

2010–2014

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu

Profil: Technik komunikacji

Osiągnięcia:

  • dyplom technika komunikacji potwierdzający kwalifikacje w zawodzie,
  • wygrana w konkursie na praktyki wakacyjne w UPC,
  • wygrana w szkolnym konkursie informatycznym „Bezpieczny Internet”.

Dzięki temu aplikacja wyróżni się na tle innych osób starających się o to samo stanowisko.

Doświadczenie zawodowe to sekcja, którą nie każdy może się pochwalić w CV

Bardzo istotną sekcję w CV technika komunikacji szerokopasmowej stanowi Doświadczenie zawodowe. Niestety nie każdy kandydat do pracy może się nią pochwalić – zwykle o stanowisko starają się absolwenci świeżo po ukończeniu szkoły zawodowej, którzy nie podejmowali jeszcze nigdy pracy na pełen etat. W takiej sytuacji warto przedstawić z jak najlepszej strony miejsce, w którym realizowało się praktyki wakacyjne – nie tylko podać jego nazwę, ale także opisać szerzej obowiązki w danym miejscu zatrudnienia.

Co wpisać w CV? Technik telekomunikacji powinien wspomnieć o praktykach w zakładzie telekomunikacji lub firmie zajmującej się montażem sieci i urządzeń telekomunikacyjnych. W curriculum vitae dobrze wyglądać będzie również staż w przedsiębiorstwie produkującym sprzęt dla telekomunikacji lub praktyki wakacyjne w placówce inspekcji i kontroli urządzeń telekomunikacyjnych. Natomiast w przypadku braku takiego doświadczenia warto ująć w aplikacji informację o pracy wakacyjnej w dowolnym biurze obsługi klienta – dzięki temu rekruter upewni się, że kandydat do pracy wykazuje wymagane umiejętności miękkie.

W CV technika telekomunikacji warto zamieścić swoje zainteresowania

Z punktu widzenia osoby rekrutującej do pracy w zawodzie technika komunikacji ważne są nie tylko wykształcenie, umiejętności oraz doświadczenie zawodowe, lecz także zainteresowania, w szczególności te związane w jakiś sposób z uzdolnieniami technicznymi. W CV do pracy w telekomunikacji warto zatem wspomnieć o pasjach takich jak:

  • Internet światłowodowy,
  • majsterkowanie,
  • nowe technologie komputerowe i informatyczne,
  • Internet of Things,
  • serwis urządzeń elektronicznych,
  • sztuczna inteligencja.

Podsumowanie zawodowe to istotny element CV, który może zadecydować o zaproszeniu na rozmowę rekrutacyjną

W CV do pracy w telekomunikacji dobrze jest też zamieścić sekcję Podsumowanie zawodowe. W tym miejscu krótko opisuje się swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe, umiejętności, osiągnięcia i zainteresowania. Rubryka służy również przedstawieniu motywacji do pracy oraz oczekiwań związanych z zatrudnieniem. Przykładowe podsumowanie zawodowe można skonstruować następująco:

„Praca jako technik telekomunikacji to dla mnie zarówno zawód, jak i pasja. Interesuję się nowymi technologiami w tej dziedzinie od dziecka. Z chęcią wykorzystam doświadczenie wyniesione z praktyk letnich w UPC w Państwa firmie”.

Nie istnieje coś takiego jak idealny wzór CV dla technika telekomunikacji

Technik telekomunikacji, a także technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej to zawody, które ciągle się rozwijają, w związku z czym trudno znaleźć wzór CV do pracy na takim stanowisku. Najlepszym rozwiązaniem jest przyjrzeć się dokładnie ofertom pracy publikowanym w serwisach ogłoszeniowych pod kątem stawianych wymagań i skonstruować curriculum vitae na ich podstawie, a jednocześnie zgodnie z prawdą. Warto również przejrzeć gotowe szablony CV oraz skorzystać z jednego z nich – dzięki temu aplikacja będzie wyglądać estetycznie i profesjonalnie.

 

News Co powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca przed założeniem firmy?

Założenie własnej firmy to przedsięwzięcie, które może przynieść wiele satysfakcji oraz zapewnić sukces zawodowy. Aby nowy biznes miał solidne podstawy, warto odpowiednio przygotować się do jego uruchomienia. Poza kwestiami formalnymi, istotne jest również zadbanie o obecność firmy w internecie oraz wybór profesjonalnych narzędzi ułatwiających codzienną pracę online. W tym artykule wyjaśnimy, jakie kroki należy podjąć, aby założyć własną działalność oraz dlaczego warto już na starcie zainwestować w takie profesjonalne rozwiązania, jak e-mail dla firmy w usłudze NQ.pl. czytaj więcej

News Wiosenny przegląd anteny - na co zwrócić uwagę po sezonie zimowym

Anteny telewizyjne mają to do siebie, że po okresie zimowym warto dokonać ich przeglądu. Dotyczy to zwłaszcza urządzeń wykorzystywanych w warunkach zewnętrznych. Jest to związane z tym, że anteny mogą ulegać uszkodzeniom lub zmianą ustawienia na skutek oddziaływania śniegu, deszczu i silnego wiatru. Z tego artykułu dowiesz się, jak powinien wyglądać podstawowy przegląd anteny po sezonie zimowym. czytaj więcej

News ESP32 w zastosowaniach IoT - zbieranie i przesyłanie danych

Internet of Things (IoT) to koncepcja polegająca na łączeniu urządzeń z siecią, aby mogły wymieniać dane. ESP32 idealnie nadaje się do tego dzięki wbudowanemu Wi-Fi i Bluetooth, umożliwiając bezprzewodową komunikację i podłączenie różnych czujników. Kluczowym elementem w projektach IoT jest stabilne połączenie sieciowe. Wybór między protokołami MQTT i HTTP zależy od potrzeb – MQTT jest lekkim protokołem zoptymalizowanym dla IoT, natomiast HTTP jest bardziej elastyczne i popularne, co ułatwia integrację z innymi usługami. czytaj więcej

News Elektronika: klucz do precyzyjnej obserwacji w nocy

Elektronika odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu, wpływając na wiele aspektów, od komunikacji po rozrywkę. Jednak jednym z najbardziej fascynujących zastosowań elektroniki jest jej zdolność do poprawy naszego zrozumienia i interakcji z otaczającym nas światem, zwłaszcza w kontekście obserwacji nocnej. W tym artykule przyjrzymy się, jak zaawansowane technologie elektroniczne, takie jak termowizory myśliwskie obserwacyjne, umożliwiają precyzyjną obserwację w nocy, co jest nieocenione dla myśliwych i entuzjastów przyrody. Zbadamy, jak te urządzenia działają, jakie korzyści oferują oraz jak wybrać odpowiedni model, aby spełnić indywidualne potrzeby. czytaj więcej