Jakie są funkcje banków?
Banki pełnią wiele istotnych funkcji. Poniżej przedstawiam listę kilku najistotniejszych:
-
Przechowywanie pieniędzy
-
Udzielanie pożyczek
-
Oferowanie usług płatniczych
-
Inwestowanie i oszczędzanie
To tylko niektóre z funkcji banku w jednak postaraj mi je umówić się szerzej. Nazywanie pieniędzy to jedna z podstawowych funkcji banku. Dzięki niej możemy zapewnić bezpieczeństwo naszym oszczędnościom. Na rachunku bankowym możemy trzymać nasze środki pieniężne oraz mieć do nich nieograniczony dostęp.
Banki udzielają Pożyczek konsumenta oraz firmą a to umożliwia kupno domu, inwestowanie czy rozwój działalności gospodarczej. Doskonale wiemy że pożyczki mogą być udzielane na różne cele oraz na różne okres. Wszystko to zależy od zdolności kredytowej konsumenta. Dodatkowo banki zapewniają wiele możliwości płacenia np. karta płatnicza, karta debetowa, przelewy czy przelewy na telefon Blik
Usługi płatnicze
Należy pamiętać że Polska jest jednym z bardziej rozwiniętych krajów pod względem bankowości. Banki oferują nam różne instrumenty dzięki którym możemy dokonywać płatności. Są to między innymi karty debetowe, karty kredytowe, czeki, przelewy bankowe czy usługi bankowości elektronicznej takie jak przelew blik na telefon.
Dzięki takiemu rozwojowi możemy w łatwy sposób zapłacić za nasze zakupy, zapłacić rachunki za mieszkanie czy elektryczność a także podzielić się rachunkiem w pizzerii ze znajomymi. Dzięki usługą płatniczym żyje nam się prościej i lżej.
Inwestowanie
Banki umożliwiają także inwestowanie a także oszczędzanie pieniędzy. Dzieje się to za pomocą produktów bankowych które pozwalają wpłacić określoną sumę pieniędzy na określony czas przez co konsument może zarobić określoną kwotę.
Mowa tutaj o lokatach bankowych, funduszach inwestycyjnych, obligacjach czy kontach oszczędnościowych. Produkty te pozwalają nam nie jako zarabiać na naszych oszczędnościach. Przed założeniem lokaty warto jednak dokładnie przeanalizować swoją sytuację i wybrać najlepszą dla siebie opcję.
Jak wybrać bank?
Wybierając bank bardzo często klienci mają różne kryteria. Dla wielu osób ważne są różne aspekty. Dla jednych będzie to funkcjonalna aplikacja mobilna zaś dla innych duża liczba bankomatów oraz małe opłaty za korzystanie z bankowości. Wiele osób zastanawia się jednak jaki jest najgorszy bank w Polsce.
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie ponieważ wiele osób stawia na różne potrzeby a co za tym idzie ocena to nigdy nie jest do końca miarodajna. Warto jednak pamiętać że w przypadku kiedy banku pada kredytobiorca nie jest zwolniony z obowiązku spłaty kredytu. Wszystko dlatego że umowa kredytowa nie wygasa.
Czy banki w Polsce są pewne? – lista
Według danych komisji nadzoru finansowego największe banki w naszym kraju to PKO Bank Polski, Bank Pekao, Santander Bank Polska, mBank, ING bank Śląski, BNP Paribas, Bank Millennium, Alior Bank, Citi Handlowy, Velto Bank.
Warto wiedzieć że kryterium sumy aktywów banku jest jednym z najważniejszych czynników które bierze pod uwagę komisja nadzoru finansowego. W ten sposób określa znaczenie bezpieczeństwa danej placówki a także gwarancję stabilność tej instytucji.