Czujnik dymu
Czujki dymu pracują dzięki wbudowanym detektorom, które kontrolują zadymienie oraz temperaturę w zamontowanym pomieszczeniu. Gdy w kontrolowanym przez czujnik przeciwpożarowy miejscu jest za dużo dymu lub zbyt wysoka temperatura, urządzenie aktywuje się. W zależności od funkcji czujki pożarowej następuje podjęcie przez nią akcji: aktywacja światła, dźwięku lub systemu zraszającego. Pozwala to na szybką reakcję i zapobiegnięciu ponoszenia strat. Można wyróżnić trzy typy czujek dymu:
- Czujki fotooptyczne – działają na zasadzie podczerwieni i aktywują się gdy emitowana wiązka światła załamuje się pod wpływem wzrostu ilości cząsteczek dymu w powietrzu. Polecana jest do mieszkań i domów.
- czujki termooptyczne – uruchomienie alarmu następuje przy przekroczeniu wartości temperatury uprzednio określonej jako maksymalna. Polecany jest do małych pomieszczeń ze względu na zmniejszony zasięg działania w porównaniu do innych typów czujek pożarowych.
- czujki jonizacyjne - schemat działania opiera się na wysyłanie promieni alfa i beta, jonizując je miedzy metalowymi płytami co wytwarza przepływ prądu. Gdy dym dostaje się miedzy płyty przepływ prądu spada a urządzenie wykrywa nieprawidłowość i uruchamia alarm. Zalecane do montażu w budynkach gospodarczych, lokalach gastronomicznych czy biurach.
Czujnik gazu i czadu
Czujniki gazów pozwalają wykryć niebezpieczne stężenie gazów w powietrzu. Na rynku spotkamy urządzania dedykowane zarówno do wykrywania konkretnych gazów jak i ich większej ilości. Jednym z urządzeń mających zastosowanie polegające na wykrywaniu konkretnego typu substancji jest czujnik czadu, który reaguje na tlenek węgla. Czujniki gazu dzięki sensorowi półprzewodnikowemu i elektronicznemu układowi kontrolnemu mogą wykryć zbyt wysokie stężenie gazu ziemnego, propan-butanu, wodoru lub amoniaku.
Polecanym przez nas urządzeniem będzie jednak czujnik gazu i czadu zamontowany w jednym urządzeniu. Tego typu urządzania posiadają dwa sensory (półprzewodnikowy jak w czujce gazu i elektrochemiczny jak w przypadku czujki czadu), co sprawia, że wykrywa 5 gazów jednocześnie. Wśród czujników czadu i gazu warto także przyjrzeć się osobo urządzeniom przenośnym, które będą służyć do bezpośredniego pomiaru gazów wybuchowych.
Spory wybór urządzeń zabezpieczających budynki przed pożarem może spowodować, iż nie będziemy w stanie zadecydować, który czujnik będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Polecamy zatem zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o czujkach dymu, gazów czy temperatury na portalu automatyka.pl poświęconemu informacjach o produktach i usługach z branży automatyki przemysłowej.
News Najczęstsze błędy w ochronie przeciwpożarowej i jak ich unikać
Ochrona przeciwpożarowa jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa w każdym budynku, zarówno mieszkalnym, jak i komercyjnym. W obliczu rosnącego ryzyka pożarów, właściwe zabezpieczenia mogą stanowić różnicę między minimalnymi szkodami a katastrofą. Skuteczne systemy ochrony przeciwpożarowej nie tylko chronią życie ludzkie, ale również zabezpieczają mienie oraz pozwalają na szybką reakcję w sytuacjach kryzysowych.Pomimo rosnącej świadomości dotyczącej znaczenia ochrony przeciwpożarowej, wiele budynków wciąż cierpi z powodu podstawowych błędów, które mogą mieć poważne konsekwencje. W tym artykule omówimy najczęstsze błędy związane z ochroną przeciwpożarową i podzielimy się praktycznymi poradami, jak ich unikać. Wiedza na temat tych pułapek jest nieoceniona dla każdego, kto chce zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dla siebie i innych. czytaj więcej