Dlaczego dopiero teraz interesujemy się tabletami pod kątem pracy?
Wcześniej była to zazwyczaj zabawka, z której korzystaliśmy w domu. Wygodna do oglądania Netflixa, robienia zakupów online i grania w różnego rodzaju gierki. Kiedy zaczęło się to zmieniać? Przede wszystkim kiedy w tabletach pojawiły się pełnowartościowe systemu operacyjne. Dodatkowo powstaje coraz więcej programów, które pozwalają na edycję tekstów, tworzenie arkuszy kalkulacyjnych, planowanie spotkań, itp. Na tabletach działają nawet programy dla inżynierów, ERP czy CRM. Dzięki temu z tabletów może korzystać mnóstwo branż, niezależnie od charakteru działalności.
Dostępnych jest również coraz więcej różnych akcesoriów do tabletów. Oprócz rysika dostępne są również osobne klawiatury, które podłącza się przy pomocy USB do tableta. Na przykład gazetka Media Expert często reklamuje taki gadżet. Dzięki takiej klawiaturce tablet może spokojnie zastąpić laptopa. Warto tutaj jednak pomyśleć o większym ekranie dla większej wygody – 10 albo 11 cali.
Jakie systemu operacyjne możemy wybrać w tabletach?
Obecnie do wyboru są 3 systemy: Apple iOS, Google Android i Microsoft Windows. Jeżeli nasza firma zatrudnia większą liczbę pracowników, to warto to wziąć pod uwagę przy wyborze jednego z nich – zarządzanie grupą tabletów może stwarzać pewne trudności. Jeżeli na przykład komputery biurowe posiadają Windowsa, to połączenie ich z tabletami posiadającymi system iOS albo Apple może być bardziej skomplikowane. Ta druga firma pracuje jednak nad lepszą kompatybilnością swoich urządzeń. Na iPadach znajdziemy pocztowe protokoły S/MIME oraz ułatwienia związane z siecią VPN. Android przedstawia się tutaj nieco gorzej.
Czy tablety wykorzystywane do pracy są bezpieczne?
Chociaż ich zabezpieczenia są porównywalne do tych w standardowych laptopach, to musimy wziąć pod uwagę trochę inny charakter takiego urządzenia. Przede wszystkim pracownicy na pewno będą częściej zabierać do domu tablet, niż służbowy komputer. Oczywiście stwarza to więcej zagrożeń związanych z kradzieżą.
Jeżeli chodzi o ochronę danych, to najlepiej przedstawia się tutaj Apple. IPady nie mają praktycznie żadnych problemów ze złośliwym oprogramowaniem dzięki zamknięciu systemu iOS. W tych urządzeniach istnieje też opcja zdalnego blokowania urządzenia, a nawet całkowitego wymazania danych.
Na Androidzie i Windowsie łatwiej jest już zainstalować złośliwe oprogramowanie. W obydwu systemach dostępne jest jednak szyfrowanie danych, oprogramowania antywirusowe i zdalne blokowanie urządzenia.
W jakich branżach może przydać się tablet?
Pomimo że współczesne tablety pozwalają na dużą funkcjonalność i mają coraz więcej dostępnych programów i aplikacji, to oczywiście nie wszystkim branżom się przydadzą. Przede wszystkim będą to firmy, które zajmują się na przykład księgowością. Pomimo że jak już wspomnieliśmy arkusze kalkulacyjne są dostępne na tabletach, to wielogodzinna praca na nich może być w przypadku tableta męcząca. Przyda się on raczej w firmach, które na przykład często muszą prezentować swoje usługi czy produkty na zdjęciach. Tablet okaże się dla nich bardzo wygodnym urządzeniem podczas spotkań. Wszelkiego rodzaju pracownie, graficy czy fotografowie powinni mieć tablet w swoim arsenale. Również przedstawiciele handlowi i właściciele różnych małych biznesów mogą wybrać tablet zamiast laptopa.
Dlaczego tablet może być lepszy od notebooków?
Przede wszystkim tablety są z zasady lżejsze i mniejsze. Można je bez problemu włożyć nawet do torebki, nie wspominając już o aktówce. Można na nich szybko realizować różnego rodzaju zadania i są intuicyjne. Do tego mogą długo pracować bez konieczności podłączania ich do ładowarki, a to podczas różnego rodzaju spotkań może być bardzo istotne. Dobrej jakości tablet o baterii o pojemności powyżej 10000 mAh może wytrzymać nawet kilkanaście godzin, a więc spokojnie można go wziąć w podróż służbową.
W wielu przypadkach tablet może spokojnie zastąpić biurowego notebooka. Oczywiście wiele osób zawsze wybierze standardowego laptopa, ale chyba udowodniliśmy, że tablet niczym od niego nie odbiega, a może mieć nawet kilka dodatkowych plusów.
fot. pexels.com