Czym są i na czym polegają audyty bezpieczeństwa oprogramowania?
News

Czym są i na czym polegają audyty bezpieczeństwa oprogramowania?

09.11.2022
Audyty przeprowadzane są na gruncie funkcjonowania przedsiębiorstw, instytucji i organizacji w wielu różnych przypadkach. Mogą mieć inne obiekty badawcze czy podmioty analiz. Zawsze jednak zmierzają do przygotowania raportu, który wykazuje słabe i mocne strony danego systemu. Organizowane są między innymi audyty bezpieczeństwa oprogramowania. Sprawdź, na czym się opierają i co właściwie mają one na celu?

Czym jest audyt bezpieczeństwa oprogramowania?

Przez pojęcie audytu bezpieczeństwa oprogramowania, czy bezpieczeństwa w zakresie IT należy rozumieć działania  polegające na ocenie istniejących systemów i aplikacji pod kątem bezpieczeństwa, ogólnej podatności na ataki, bezpieczeństwa przechowywania i przetwarzania danych w tym RODO. W ramach takiego audytu  badana jest zgodność z normami ochronny istniejących systemów i oprogramowania.

 

Cyberbezpieczeństwo ma dziś o wiele większe znaczenie, niż kiedyś. Oprogramowanie o niewiadomym pochodzeniu może być potencjalnym zagrożeniem. Niewykluczone, że znajdą się w nim furtki, które w późniejszym czasie umożliwiłyby cyberprzestępcom dostęp do komputera, a co za tym idzie większej sieci urządzeń w firmie czy w organizacji oraz do danych potencjalnie poufnych i wrażliwych. Stąd też w wielu przedsiębiorstwach, placówkach oświatowych, w instytucjach i tym podobnych jednostkach, zanim dojdzie do zainstalowania oprogramowania przeprowadzany jest audyt bezpieczeństwa, który ma zapobiegać tego rodzaju zagrożeniom.

Jak przeprowadzany jest w praktyce audyt bezpieczeństwa oprogramowania?

Najczęściej firmy i inne podmioty zlecają przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa oprogramowania zewnętrznym, wyspecjalizowanym do tego celu firmom, które w sposób obiektywny oceniają poziom cyberbezpieczeństwa. Takie usługi świadczą pracownicy Testarmy.com (więcej: https://testarmy.com/pl/uslugi/cyberbezpieczenstwo). Profesjonalny audyt bezpieczeństwa weryfikują poziom ochrony urządzeń, sieci i danych przetwarzanych przez organizacje w kontekście wykorzystania nowego rodzaju oprogramowania, z nowego źródła lub zastosowania jego aktualizacji.

 

Audyt to właściwie weryfikacja tego, czy całe oprogramowanie nie zawiera słabych punktów, a jeśli tak, to jak je zabezpieczyć. W trakcie takiej kompleksowej oceny oprogramowania można przygotować klienta do bezpiecznego korzystania z oprogramowania w późniejszym czasie.

 

Eksperci sprawdzają oprogramowanie zgłoszone do audytu również pod kątem możliwych fragmentów kodu będących cyberzagrożeniem. Może być to fragment wskazujący na istnienie w infrastrukturze IT wirusów czy szkodliwego oprogramowania.

 

Ponadto audyt bezpieczeństwa oprogramowania może obejmować weryfikację tworzonego programu pod kątem możliwych słabych punktów, przez które cyberprzestępcy mogliby sforsować bariery w firmie i otrzymać dostęp do danych, które w żadnym wypadku nie powinny być udostępniane niepożądanym osobom trzecim.

Efekty przeprowadzonego audytu

Dzięki prawidłowo, kompleksowo przeprowadzonemu audytowi bezpieczeństwa oprogramowania można precyzyjnie określić słabe punkty zabezpieczeń i jednocześnie wskazać, jak je zlikwidować lub ograniczyć ryzyko ich wykorzystania przez cyberprzestępców. Zakres wyników i efektów audytu zależy w pierwszej kolejności od zakresu badania i potrzeb zgłaszanych przez klienta.

 

https://testarmy.com/pl/

 

News Zarządzanie produkcją w czasie rzeczywistym - jak program produkcyjny wspiera elastyczność w odpowiedzi na zmienne zapotrzebowanie?

Coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw bazuje na modelu zarządzania produkcją w czasie rzeczywistym. To pozwala firmie być bardziej elastyczną i lepiej reagować na zmiany w zapotrzebowaniu, awarie maszyn czy inne nieprzewidziane zdarzenia w sposób znacznie bardziej efektywny niż w przypadku tradycyjnych metod planowania. Jak program do zarządzania produkcją wspiera takie podejście przedsiębiorstwa? czytaj więcej

News Armatki hukowe – zastosowanie w ogrodnictwie i rolnictwie

W rolnictwie, ogrodnictwie, a także na wielu różnorodnych plantacjach, ochrona plonów jest jednym z ważniejszych zadań, przed którym nie uciekniemy. czytaj więcej

News Na czym polega konfekcja druków reklamowych?

Konfekcjonowanie to pojęcie, które ma szerokie zastosowanie nie tylko w różnych sektorach produkcyjnych oraz w logistyce i magazynowaniu, ale także w dziedzinie marketingu i reklamy. Przed dotarciem do miejsc docelowych, materiały marketingowe muszą być odpowiednio przygotowane. Proces ten obejmuje takie elementy jak ulotki, broszury, katalogi oraz foldery, które często są pakowane w folię, a następnie w większe opakowania zbiorcze. Często materiały te są również zestawiane razem z innymi elementami, takimi jak listy, bony, próbki kosmetyków czy inne gadżety promocyjne. czytaj więcej

News Jak podnieść wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa i nie narażać się na ataki w sieci?

Nie da się ukryć, że obecnie ciężko jest wyobrazić sobie życie bez dostępu do Internetu. To właśnie sieć stała się najpopularniejszym źródłem rozrywki, informacji, a także swoistym punktem usługowym, z którego tak chętnie korzystamy. Warto jednak zauważyć, że sieć bardzo szybko stała się domem dla cyberprzestępców, którzy w profesjonalny sposób wyłudzają nasze dane wrażliwe lub przejmują pełną kontrolę nad kamerami i klawiaturami naszych sprzętów. Wobec tego, w jaki sposób można skutecznie podnieść wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa i nie narażać się na ataki w sieci? czytaj więcej