Dlaczego warto korzystać z chmury?
News

Dlaczego warto korzystać z chmury?

12.05.2022
Rośnie popularność chmury obliczeniowej. Firmy dostrzegają zalety korzystania z cloud computingu i doceniają morze możliwości, jakie oferują poszczególne rodzaje chmury. Zobacz, co dzięki temu możesz zyskać firma.

Segment chmury rozwija się bardzo prężnie w ciągu ostatnich kilku lat. Przechowywanie i przetwarzanie w chmurze obliczeniowej wywołuje zainteresowanie na całym świecie. Każda duża organizacja potrzebuje usług chmurowych, by utrzymać wydajność i codzienną działalność biznesową. Wiele wskazuje na to, że w 2022 roku cały czas pozostanie ona jednym z najważniejszych trendów technologicznych. Prognozuje się, że w tym roku wartość rynku cloud computing osiągnie 3 mld zł.

Wzrost wydajności

Nawet płacąc niewiele za pracę w chmurze, można zyskać najlepszą wydajność. W centrach danych znajduje się nowoczesny sprzęt, który gwarantuje wydajność, szybkość i niezawodność. Większość usług chmury obliczeniowej obsługiwana jest samodzielnie, a udzielana na życzenie. W dosłownie kilka minut można udostępnić bardzo duże ilości zasobów, co sprawia, że firmy stają się elastyczne.

 

Można wymienić różne przykłady użycia chmury w biznesie – m.in. przechowywanie plików firmowych na dysku, możliwość edycji zespołowej dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych lub prezentacji, sprawna komunikacja między pracownikami dzięki takim narzędziom jak platforma do wideokonferencji czy czat, możliwość rozwijania lub budowania własnych aplikacji czy też hosting strony internetowej gwarantujący stabilność serwisu i dostępność 24/7.

Oszczędność – rachunki za faktyczne zużycie

Decyzja o pracy w chmurze pozwala obniżyć wydatki. Nie trzeba kupować sprzętu i oprogramowania ani wydawać na obsługę centrów danych czy utrzymanie serwerowni. Niższe będą też koszty samego korzystania z chmury obliczeniowej – zapłacisz jedynie za faktycznie wykorzystane zasoby.

 

Chmura obliczeniowa może dopasować się do potrzeb każdej, nawet małej, firmy. Rachunki zostaną wystawione jedynie za zasoby, które zostały wykorzystane. Można określić swoje potrzeby, m.in. jak dużo mocy obliczeniowej czy przepustowości potrzebujesz, a w zależności od sytuacji zawsze można zwiększyć lub zmniejszyć zasoby.

Elastyczność

Chmura jest globalna, co oznacza, że z jej zawartości można czerpać z każdego miejsca, o wybranej porze, a nawet z dowolnego urządzenia. Potrzebny jest tylko dostęp do Internetu, który pozwoli korzystać z danych i dzielić się nimi. Można na przykład pracować jednocześnie z kilku miejsc na jednym dokumencie w tym samym czasie.

 

Dzięki temu wygodna stała się praca zdalna oraz wymiana informacji w firmie czy dowolnej organizacji. Dodajmy, że czynności te można wykonać za pośrednictwem m.in. specjalnej aplikacji.

Szybkość

Poza tym chmura obliczeniowa ma jeszcze dwie ważne zalety – szybkość i sprawność oraz niezawodność. Usługi są dostępne już po zakupie dostępu do nich. Aplikacje startują i działają w chmurze szybciej, a praca jest płynna i efektywna. Chmura obliczeniowa to narzędzie, bez którego szybkie i sprawne dostarczanie usług obliczeniowych byłoby niezwykle trudne.

 

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, która chmura obliczeniowa jest najszybsza i najlepsza. Zależy to od firmy i jej działalności, a także od tego, do czego ma służyć. Do korzystania z chmury można podejść na kilka sposobów – jest wiele modeli „clouda” i dodatkowych funkcjonalności.

Dodatkowe funkcjonalności

Ponadto dzięki zjawisku cloud computingu firma otrzymuje nowe funkcjonalności, których pozyskanie samodzielne wiązałoby się zarówno z wyższymi kosztami, jak i stratą czasu. Większość chmur dodatkowo oferuje szereg takich usług. Użytkownik wybiera z nich te, które mogą okazać się dla niego przydatne.

 

Dostępne są różne modele usług cloud computingu: Infrastructure-as-a-Service (IaaS), Platform-as-a-Service (PaaS) i Software-as-a-Service (SaaS). Różnią się one tym, jaki jest podział obsługi obszarów między dostawcą a użytkownikiem. Już nazwa wskazuje, z jakim rodzajem produktu mamy do czynienia – z platformą, infrastrukturą lub oprogramowaniem.

 

Chmura to przestrzeń na serwerze oraz szereg usług, które można wykorzystać w rozwoju strony internetowej, firmy lub na przykład systemu informatycznego. Właściciel chmury udostępnia je użytkownikom danej platformy chmurowej.

Bezpieczeństwo

Duże znaczenie ma także bezpieczeństwo danych i odporność chmury na awarie. Jeśli doszłoby do nich, nie utracisz swoich danych. Usługi w chmurze są niezależne od ewentualnych usterek sprzętu. Poza tym automatycznie są zapisywane kopie zapasowe. Dostawcy chmury często zapewniają szeroki zestaw zasad, usług i technologii, które podnoszą poziom bezpieczeństwa i pomagają chronić dane oraz infrastrukturę.

 

Przechowując kopie zapasowe w chmurze, zyskuje się pewność, że nie stracisz ważnych danych i plików. Mimo to chmura nie zwalnia użytkownika z wdrażania dobrych praktyk z zakresu bezpieczeństwa.

 

News Wizytówki dla branży IT - zaprojektuj je sam w kreatorze!

Stwórz wyjątkowe wizytówki dla swojej firmy IT w kilka minut! Skorzystaj z intuicyjnego kreatora i zaprojektuj profesjonalne wizytówki, które wyróżnią Twoją markę! czytaj więcej

News Czym jest i jak działa bramka SMS?

Nie da się zaprzeczyć, że komunikacja jest kluczowa dla każdej firmy. Zwłaszcza jeśli zależy jej na odniesieniu sukcesu. Jak jednak właściwie komunikować się z klientami? Bramka SMS to narzędzie, które umożliwia przedsiębiorstwom efektywne i wygodne wysyłanie wiadomości tekstowych do swoich klientów lub innych potencjalnych odbiorców. Czym dokładnie jest bramka SMS i jak działa? czytaj więcej

News Kredyt gotówkowy a porównywarki online – dlaczego warto z nich korzystać?

Kredyt gotówkowy może być szybkim sposobem na sfinansowanie różnych wydatków. Jednocześnie jest poważnym zobowiązaniem, które należy spłacić razem z należnymi bankowi odsetkami. Koszty zaciągnięcia kredytu mogą różnić się w zależności od wybranej oferty. Przydatnym narzędziem w wyborze optymalnej opcji są porównywarki kredytowe online. Jak z nich korzystać? czytaj więcej

News Co zrobić, żeby dostać tani kredyt? Skorzystać z kalkulatora kredytowego!

Porównywarki różnego rodzaju towarów i usług zdobyły w ostatnich latach niemałą popularność. Nic dziwnego, ponieważ dzięki nim można naprawdę dużo zaoszczędzić. Do grona takich internetowych zestawień należą również kalkulatory kredytowe. Który z nich jednak wybrać, by móc porównać jak największą ilość produktów finansowych? Przed wizytą w banku koniecznie trzeba poznać odpowiedź na to pytanie. czytaj więcej

News Aplikacja Mój Orange - wszystkie usługi w jednym miejscu

Mój Orange to aplikacja stworzona dla Twojej wygody. Zakładając w niej konto, wszystkie najważniejsze rzeczy związane z usługami telekomunikacyjnymi będziesz mieć pod ręką, niezależnie od tego, czy masz telefon na abonament, na kartę, czy korzystasz z Orange Love. W apce, m.in. sprawdzisz stan konta, opłacisz fakturę czy aktywujesz lub dezaktywujesz usługi dodatkowe. czytaj więcej