Fotowoltaika dla firm - jak uzyskać dofinansowanie w 2025 roku?
News

Fotowoltaika dla firm - jak uzyskać dofinansowanie w 2025 roku?

30.12.2024
Instalacje fotowoltaiczne wciąż są jednym z najlepszych rozwiązań dla przedsiębiorców, którzy chcą ograniczyć stałe koszty prowadzenia firmy. Jest to co prawda niemała inwestycja, stąd też duża część właścicieli firm odkłada ją w czasie, ale warto ją poczynić. Istnieje bowiem wiele instrumentów finansowych, które pomogą zrealizować to przedsięwzięcie bez ponoszenia dużych nakładów finansowych. Dodatkowo dzięki programom dofinansowania fotowoltaiki przedsiębiorcy mogą obniżyć koszty inwestycji. Czy jednak w 2025 roku można liczyć na takie samo wsparcie? Przyjrzyjmy się dostępnym opcjom.

Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm w 2025 roku – prognozy

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla przedsiębiorców odgrywa kluczową rolę w realizacji celów transformacji energetycznej w Polsce. Właściciele firm zastanawiają się jednak, czy w 2025 roku zakres pomocy będzie taki sam, a dostępne do tej pory opcje wsparcia będą kontynuowane. Czy mają powody do zmartwień?

 

Rynek fotowoltaiki w Polsce rozwija się dynamicznie, a system wsparcia finansowego w ciągu ostatnich kilku lat odniósł spory sukces. Można więc przewidywać, że większość cieszących się popularnością programów dofinansowania doczeka się kontynuacji. Przemawia za tym również fakt, że prowadzone inicjatywy zakładają wieloletnią realizację. W związku z tym przedsiębiorcy mogą mieć pewność, że w 2025 roku będą mogli skorzystać z następujących form pomocy finansowej:

  • Energia Plus – umowy z beneficjentami będą podpisywane aż do 2027 roku;
  • Kredyt Ekologiczny BGK – do 31 stycznia 2025 roku otwarty jest nabór wniosków na dofinansowanie do fotowoltaiki; daty kolejnych naborów nie zostały jeszcze ogłoszone, ale można spodziewać się, że pierwszy z nich standardowo ruszy wiosną.

 

Nie wiadomo jednak, czy w 2025 roku pojawią się nowe formy dofinansowania do fotowoltaiki. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że tak się stanie, choć prawdopodobnie nie będą to programy realizowane na szczeblu ogólnopolskim, a regionalnym. Te drugie zwykle ogłaszane są z nie więcej niż kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, często w ramach spożytkowania nadmiarowych środków finansowych. Warto więc śledzić kwestie dofinansowania na szczeblu wojewódzkim czy gminnym.

Na jakie programy dofinansowania do fotowoltaiki mogą liczyć przedsiębiorcy w 2025 roku?

W przeciwieństwie do gospodarstw domowych przedsiębiorstwa raczej nie mogą liczyć na bezpośrednie dopłaty do inwestycji, a tym bardziej na dofinansowanie w formie przedpłaty (nie licząc programów regionalnych). Nie oznacza to jednak, że pomoc będzie symboliczna lub zmusi cię do bardzo wysokich wydatków początkowych.

 

W ramach dofinansowania fotowoltaiki dla firm prawodawca przewidział:

  • pożyczkę na preferencyjnych warunkach, z opcją umorzenia części spłaty;
  • dopłatę do kredytu zaciągniętego na instalację fotowoltaiczną;
  • odpisy podatkowe.

Jak działają te programy i co trzeba zrobić, aby je otrzymać?

Fotowoltaika dla firm - jak uzyskać dofinansowanie w 2025 roku?

Program Energia Plus – dostępny również w 2025 roku

13 grudnia 2024 roku zakończył się nabór wniosków na dofinansowanie w tegorocznej edycji programu Energia Plus. Wiadomo jednak, że wsparcie będzie kontynuowane także w kolejnym roku. Co do zasady w programie może wziąć udział każdy, kto poniesie wydatki na fotowoltaikę (i inne elementy poprawiające efektywność energetyczną przedsiębiorstwa) do 31 grudnia 2030 roku oraz spełni stawiane przez organizatorów warunki.

 

Co można sfinansować za pomocą środków z Energia Plus? Można przeznaczyć je m.in. na:

  • systemy poprawiające efektywność energetyczną, w tym instalacje fotowoltaiczne;
  • nowe źródła ciepła;
  • modernizację lub rozbudowę sieci ciepłowniczej w firmie.

O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w ramach niemal każdej formy prawnej, w tym:

  • osoby fizyczne (czyli osoby prowadzące podstawową działalność gospodarczą);
  • osoby prawne (m.in. spółki);
  • jednostki organizacyjne posiadające zdolność prawną;
  • wspólnicy spółki cywilnej.

 

Formą wsparcia finansowego, na jakie można liczyć w ramach programu, jest pożyczka w wysokości od 0,5 do 500 mln złotych na pokrycie do 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Co ciekawe, pożyczka może zostać udzielona w dwóch odrębnych wersjach: na warunkach rynkowych, a także na warunkach preferencyjnych. W każdym przypadku beneficjent ma sposobność skorzystania z karencji spłaty rat kapitałowych na okres maksymalnie 12 miesięcy. Istnieje również możliwość umorzenia do 10% całkowitej kwoty pożyczki.

 

Aby otrzymać tego typu pożyczkę, należy spełnić trzy warunki:

  • formalne, przede wszystkim zgodność inwestycji z założeniami programu;
  • jakościowe – określają one możliwość realizacji celów ekologicznych;
  • horyzontalne – to m.in. innowacyjność ekologiczna inwestycji.

Wniosek o dofinansowanie do fotowoltaiki ze środków programu Energia Plus można składać w wersji elektronicznej na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Kredyt Ekologiczny BGK – zyskaj nawet do 80% wartości inwestycji

Nabór wniosków do programu trwa do 31 stycznia 2025 roku. Daty kolejnych naborów nie zostały jeszcze ogłoszone, ale można spodziewać się, że kolejna tura ruszy jesienią.

 

Kredyt Ekologiczny BGK (Banku Gospodarstwa Krajowego) to forma wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, którzy planują realizację inwestycji poprawiającej wydajność energetyczną ich przedsiębiorstwa. Dostępny jest on w formie dopłaty (zwrot części kwoty kapitałowej) do kredytu zaciągniętego w jednym ze współpracujących z BGK banku. Beneficjenci programu otrzymują nawet do 85% kosztów kwalifikowanych (bez podatku VAT).

 

Otrzymane środki można przeznaczyć m.in. na:

  • zmianę systemów produkcyjnych w zakładzie na efektywniejsze;
  • usługi doradcze związane z efektywnością energetyczną;
  • wymiana źródeł ciepła i systemów chłodniczych;
  • budowa nowych źródeł energii OZE, również fotowoltaiki;
  • ocieplenie nieruchomości przeznaczonych na działalność gospodarczą.

Aby otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki, przedsiębiorstwo powinno:

  • mieć odpowiednią zdolność kredytową;
  • zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 30% po przeprowadzeniu inwestycji;
  • wykonać audyt energetyczny, który potwierdzi konieczność wprowadzenia zmian.

 

Wnioski o dofinansowanie można składać w formie elektronicznej za pomocą wniosku udostępnionego na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego. W witrynie znajduje się również wykaz banków współpracujących z BGK.

 

Oba te programy pomagają widocznie zmniejszyć koszty inwestycji w instalacje fotowoltaiczne, choć na rentowność i czas zwrotu inwestycji wpływa oczywiście wiele więcej czynników. Mimo to potencjał biznesowy instalacji fotowoltaicznej przeważnie jest duży i pewny, zwłaszcza biorąc pod uwagę przychylne prawodawstwo, wciąż niestabilny rynek energii, a także stosunkowo szybkie oszczędności, jakie generuje fotowoltaika. Warto jednak dokładnie przeanalizować potrzeby i możliwości swojej firmy, aby wybrać najlepszy rodzaj wsparcia.

 

News Pendrive z logo firmy - jak dopasować pojemność, design i funkcje do potrzeb odbiorców

Technologia pędzi do przodu, wymuszając na firmach ciągłe poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, także w obszarze gadżetów reklamowych. czytaj więcej

News Jakie usługi informatyczne są najczęściej wykorzystywane przez przedsiębiorstwo?

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie odpowiednie prosperowanie firmy bez solidnej obsługi informatycznej. Każdego dnia zachodzące w niej procesy wymagają podejmowania działań związanych z systemami IT. Dynamiczne zmiany, konieczność podejmowania szybkich decyzji oraz nowoczesne technologie sprawiają, że nadzwyczajnej istotności nabiera infrastruktura serwerowa. Co warto o niej wiedzieć i dlaczego należy postawić na profesjonalne usługi informatyczne dla firm? czytaj więcej

News Internet dla firm - postaw na sprawdzone źródło i pewna ofertę

Większość przedsiębiorstw nie wyobraża sobie prawidłowego funkcjonowania swojego biznesu bez stałego i niezakłóconego dostępu do Internetu. Sprawdź profesjonalnie przygotowaną ofertę Internetu dla firm i wybierz korzystną opcję. czytaj więcej

News Jak otworzyć biznes w sieci internetowej?

Wiele się mówi o firmach działających, w sieci, o przenosinach sklepów stacjonarnych do sieci internetowej. Czy internet jest swego rodzaju remedium na problemy firm wynikające z pandemii i postępującej cyfryzacji naszej cywilizacji? Na pewno w jakiś sposób tak. Czy każdy może swój sklep stacjonarny przenieść do świata internetu? To już nie jest takie proste. czytaj więcej