Inteligentne notatniki: czym są i kto ich potrzebuje
News

Inteligentne notatniki: czym są i kto ich potrzebuje

08.01.2024
Pilni studenci podczas nauki muszą sporządzać mnóstwo notatek. Prawdopodobnie każdy student przynajmniej czasami myślał o tym, jak dobrze byłoby mieć "wieczny konspekt" - jeden zeszyt, w którym nie zabrakłoby kartek i można byłoby notować na wszystkich wykładach. To studenckie marzenie stało się rzeczywistością wraz z pojawieniem się inteligentnych notatników.

Jak odręczne notatki zamieniają się w „cyfrowe” zapiski

Inteligentne lub, jak się je również nazywa, cyfrowe notatniki to dość szeroka kategoria produktów, która obejmuje modele znacznie różniące się od siebie pod względem funkcjonalności. Łączy je główny cel - przenoszenie odręcznych notatek i rysunków do formatu cyfrowego. Jednak sposób, w jaki zadanie to jest rozwiązywane, może się różnić w zależności od modelu.

 

W rzeczywistości inteligentne notatniki można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich zewnętrznie przypomina zwykłe papierowe notatniki. Arkusze tych notatników są jednak wykonane ze specjalnego papieru, który ma oznaczenia rozpoznawalne przez kamerę smartfona. Użytkownik instaluje specjalną aplikację na telefonie, kieruje aparat na kartkę notatnika i otrzymuje zeskanowany obraz. Jeśli jest to rysunek, wynikiem jest plik w formacie cyfrowym, z którym można następnie pracować w edytorach graficznych, co jest bardzo wygodne dla artystów i projektantów. Jeśli strona zawiera tekst, użytkownik otrzymuje wysokiej jakości skan. W niektórych modelach istnieje opcja konwersji do zwykłego pliku tekstowego. Podobne inteligentne notatniki są produkowane przez Moleskine, włoskiego producenta wysokiej jakości artykułów piśmiennych, Evernote, usługę przechowywania notatek i inne marki.

 

Zazwyczaj rekordy na stronie można wymazać w taki czy inny sposób. Każda strona jest zaprojektowana na kilkaset cykli zapisu i wymazywania. Nie do końca jest to wieczny notatnik, ale bardzo "długotrwały".

Inteligentne notatniki: czym są i kto ich potrzebuje

Notatniki elektroniczne

Drugą grupę tworzą urządzenia, którym bliżej do tabletów graficznych czy e-booków. Przykładem może być lenovo smart paper. Zewnętrznie nie imitują one zwykłych notatników. Tutaj zapisów dokonuje się rysikiem na ekranie, który może mieć teksturowaną powierzchnię, by zbliżyć wrażenia do pisania na papierze. Oczywiście w takich urządzeniach dane są przenoszone do formatu cyfrowego bez skanowania, tekst odręczny jest konwertowany na tekst drukowany. Funkcjonalność takich urządzeń jest znacznie szersza - mogą mieć dyktafon, połączenie internetowe, przeglądarkę, czytnik e-booków.

 

W przypadku studiów prawdopodobnie takie elektroniczne notatniki będą wygodniejsze. Jednak dla kreatywnych profesjonalistów i ludzi biznesu bardziej odpowiednie są inteligentne notatniki, które są bliższe tradycyjnym.

Inteligentne notatniki: czym są i kto ich potrzebuje

 

News Korzystasz z Chatu GPT? Uważaj na podejrzane łącza i wyniki wyszukiwania

Niedawno opublikowane badania ujawniły, że wyniki wyszukiwania, które prezentuje ChatGPT mogą prowadzić do podejrzanych witryn internetowych, na których użytkownicy mogą być narażeni na ataki phishingowe. Co prawda niektóre zapytania kierowane do sztucznej inteligencji – takie jak te związane z kryptowalutami – mogą owocować w złośliwe wyniki częściej niż inne, powinno to jednak zwrócić uwagę na problem, który może stać się znacznie poważniejszy. czytaj więcej

News Armatki hukowe – zastosowanie w ogrodnictwie i rolnictwie

W rolnictwie, ogrodnictwie, a także na wielu różnorodnych plantacjach, ochrona plonów jest jednym z ważniejszych zadań, przed którym nie uciekniemy. czytaj więcej

News Czym są i na czym polegają audyty bezpieczeństwa oprogramowania?

Audyty przeprowadzane są na gruncie funkcjonowania przedsiębiorstw, instytucji i organizacji w wielu różnych przypadkach. Mogą mieć inne obiekty badawcze czy podmioty analiz. Zawsze jednak zmierzają do przygotowania raportu, który wykazuje słabe i mocne strony danego systemu. Organizowane są między innymi audyty bezpieczeństwa oprogramowania. Sprawdź, na czym się opierają i co właściwie mają one na celu? czytaj więcej