Program antywirusowy to podstawa
Choć o wirusach komputerowych już od pewnego czasu nie mówi się aż tak wiele jak dawniej, to nie oznacza, że sieć jest już od nich wolna. W mniejszym stopniu spotykamy wirusy, które głównie wpływają na stabilność systemu operacyjnego. Nadal jednak możemy natrafić na złośliwe programy, które np. zaszyfrują dysk twardy i poprzez swoich twórców będą żądać wysokiej opłaty za odblokowanie sprzętu. Program antywirusowy potrafi zablokować szkodliwe programy, które atakują nasz komputer po przejściu na strony internetowe, jak i w trakcie instalacji czy otwierania plików, np. załączników w wiadomościach e-mail nieznanego pochodzenia. Aby bezpiecznie korzystać z internetu, najlepiej zacząć od wybrania sprawdzonego programu antywirusowego.
Rozsądne korzystanie z mediów społecznościowych
Trudno sobie wyobrazić współczesnego człowieka, który nie korzysta w żadnym stopniu z serwisów o charakterze społecznościowym, które ostatnimi czasy zyskują na popularności zwłaszcza wśród młodych osób. Nie zwalnia nas to jednak z odpowiedzialności za treści, jakie tam umieszczamy. Choć właściciele wspomnianych mediów są zobowiązani do przestrzegania pewnych norm prawnych w kwestii ochrony danych swoich użytkowników, to nie zareagują na treści, które będą potencjalnie niebezpieczne wyłącznie dla nas samych. Dotyczy to wszelkich informacji np. na temat naszego aktualnego miejsca pobytu, kwestii zdrowotnych, posiadanego majątku, które sami udostępniamy, czy to w formie statusów i postów, czy w rozmowach z innymi użytkownikami. To dane, które mogą być wykorzystane w oszustwie czy kradzieży, nie mówiąc o innych kwestiach zagrażających naszej prywatności.
Aktualizacje systemowe
Oprogramowanie, z którego korzystamy na co dzień, nie jest perfekcyjne. Nierzadko dochodzi do sytuacji, w której użytkownicy odkrywają nowe luki w działaniu np. systemu operacyjnego, które mogą być wykorzystywane przez złośliwe programy pochodzące z internetu. Z tego względu, warto za każdym razem instalować wszelkie aktualizacje systemowe, nawet jeśli konieczne jest poświęcenie na to więcej czasu.
Mocne hasła i ich przechowywanie
Nawet najlepiej zabezpieczona baza danych może paść łupem dostatecznie zdeterminowanych cyberprzestępców. Mimo obecności dyrektywy GDPR w Europie nadal dochodzi do włamań i kradzieży danych użytkowników, czyli ich adresów e-mail, haseł i tym podobnych. Z tego względu warto minimalizować ryzyko, iż raz skradzione hasło będzie pasowało do innych naszych kont. Najlepiej stosować w związku z tym unikalne, różnorodne i trudne do odgadnięcia hasła dla kluczowych serwisów. Dodatkowo warto stosować uwierzytelnianie dwuskładnikowe, dzięki czemu ryzyko, iż ktoś włamie się na nasze konto, np. na Facebooku, jest znacznie niższe.
Stałe łącze internetowe
W Fiberlink doskonale zdajemy sobie sprawę, że bezpieczeństwo wiąże się także z jakością i szybkością połączenia, dlatego oferujemy internet światłowodowy. Jedną z wielu jego zalet jest praktyczna niezawodność łącza, jak również bezpieczeństwo użytkowania na co dzień. Sygnału światłowodowego nie da się w praktyce w żaden sposób przechwycić, co jednak nie zwalnia nas z odpowiedzialności za dane, jakie wprowadzamy do sieci.