1. Jak dobrać baterię do laptopa?
2. Jak dobrać zasilacz do laptopa?
3. Wykorzystanie zamienników
Podstawowe wartości, które trzeba wziąć pod uwagę to: napięcie i natężenie prądu stałego, moc zasilacza, polaryzacja oraz kształt końcówki zasilacza.
Jak dobrać baterię do laptopa?
W sklepach ze sprzętem komputerowym szybko można zorientować się, że baterie do laptopów są zróżnicowane. Aby nie popełnić gafy i od razu wybrać tę właściwą, najlepiej jest zapis symbol dotychczas używanej. Zawsze znajduje się on na etykiecie baterii i składa z ciągu znaków: liter, cyfr bądź ich kombinacji. Później można sprawdzić, czy w opisie interesującego nas produktu dany typ baterii został wymieniony. Jeżeli tak, spokojnie można zakup sfinalizować. Czasami jednak producent nie wymienia wszystkich oznaczeń, dlatego weryfikacji dokonywać trzeba na podstawie modelu laptopa.
Warto przygotować się na to, że baterie do laptopów o tym samym symbolu mają różne napięcie. Co wtedy? Zawsze wybrać należy baterię o wartości napięcia najbardziej zbliżonej do baterii dotychczas używanej.
Jak dobrać zasilacz do laptopa?
W przypadku zasilacza zasada jest podobna. Przeglądając zasilacze do laptopa, weryfikować należy przede wszystkim treść umieszczonej naklejki lub etykiety i porównać ją z informacjami znajdującymi się na naklejce znamionowej na spodzie laptopa. Najważniejsze jest odnalezienie informacji na temat napięcia i natężenia prądu, a dane to powinny być zgodne. Zawsze napięcie zasilacza wyrażone w voltach (V) powinno być identyczne dla laptopa oraz zasilacza. Natężenie mierzone amperami (A) powinno być z kolei równe lub większe od wartości na laptopie. Moc zasilacza wyrażona w watach (W) stanowi wynik przemnożenia napięcia i prądu. Najtrudniejszym do ustalenia elementem jest kształt i wymiar wtyczki, ponieważ z jednej strony musi ona idealnie pasować do gniazda zasilania, z drugiej zaś nie jest wartością ujednoliconą.
Zasilacz zawsze zaprojektowany jest tak, aby mógł przyjąć wskazaną porcję prądu zmiennego, który dociera do niego z gniazdka. W Polsce ta wartość standardowo wynosi 230 V i jest zgodna w całej Europie. To ona może być przetworzona na potrzeby konkretnego urządzenia zasilanego prądem stałym. Każde urządzenie elektroniczne natomiast może przyjąć określoną dawkę ładunku prądu stałego – ani mniej, ani więcej. DZ tego właśnie względu dobór odpowiedniego zasilacza jest kwestią kluczową i należy zwrócić na nią więcej uwagi, jeśli nie korzystamy z części oryginalnych.
Wykorzystanie zamienników
Korzystanie z baterii i zasilaczy do laptopów innych producentów nie jest niczym złym, zawsze trzeba jednak upewnić się, że poszczególne parametry techniczne są zgodne. W przypadku baterii nie mają znaczenia minimalne różnice napięcia baterii. Rozbieżności te wynikają z zastosowanych ogniw i nie mają większego wpływu na pracę laptopa. Rzeczywiste napięcie spada zresztą w trakcie użytkowania sprzętu. Z kolei przy zasilaczach można użyć mocniejszego bez szkody dla sprzętu - laptop pobierze tyle mocy, ile będzie mu potrzeba.