Jak działa kryptowaluta Bitcoin?
News

Jak działa kryptowaluta Bitcoin?

25.06.2020
Od momentu pojawienia się na rynku w 2009 roku, popularność bitcoina wciąż rośnie. Pomimo dostępności setek innych coinów, to właśnie waluta stworzona przez Satoshi Nakamoto ma największe szanse, by stać się oficjalnym środkiem płatniczym. Aby skutecznie i z zyskiem inwestować w bitcoina, należy poznać kilka podstawowych informacji dotyczących tego, czym jest, a także, w jaki sposób działa.

Bitcoin – czym jest najpopularniejsza kryptowaluta na świecie?

Pojawienie się na rynku pierwszego bitcoina, zbiegło się w czasie ze szczytem kryzysu finansowego, który wybuchł w Stanach Zjednoczonych i objął swoim zasięgiem cały świat. Utrata zaufania wobec banków przyczyniła się do rozpowszechnienia informacji o wirtualnych pieniądzach, które umożliwiają wyeliminowanie z transakcji pośredników, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo użytkowników, a także obniżenie kosztów związanych z przelewem środków.

Bitcoin, a szybkość zawierania transakcji

Użytkownicy bitcoina podkreślają, iż cechą, która przekonała ich do inwestowania w wirtualną monetę, jest jej dostępność. Bez względu na miejsce bitcoin pozwala na finalizowanie transakcji 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Banki narzucają na użytkowników dni i godziny, w których mogą wykonać przelew. W świecie bitcoina to użytkownicy decydują, co dzieje się z ich portfelami, a także, kiedy sfinalizują operację.

Wirtualne portfele użytkowników i kody zabezpieczające

Każdy użytkownik, który pragnie inwestować w bitcoina, musi posiadać własny wirtualny portfel. Do każdego portfela przypisywany jest klucz prywatny. Jest to identyfikator właściciela, mający za zadanie zapewnić bezpieczeństwo zawartości portfela. Udostępnienie komukolwiek tegoż ciągu znaków może doprowadzić do kradzieży przechowywanych w portfelu kryptowalut.

W jaki sposób pozyskać bitcoiny?

Bitcoiny można pozyskać na kilka sposobów. Jednym z nich jest tak zwane kopanie (minning). Niemniej jednak jest to niezwykle kosztowny proces, wymagający specjalistycznego sprzętu komputerowego. Jedne z największych kopalń kryptowalut znajdują się w Chinach. Ze względu na ograniczenia sprzętowe o wiele łatwiej pozyskać bitcoiny poprzez kupno w kantorach, a także na giełdach kryptowalut. Na giełdach można zakupić bitcoiny zarówno za złotówki, dolary, jak i euro. Decydując się na zakup kryptowalut w kantorach, należy pamiętać, iż każdy z nich pobiera prowizję. Zyskującym coraz większą popularność rozwiązaniem, jest kupno bitcoina bezpośrednio od właściciela. W tym celu należy odnaleźć odpowiednie forum w Internecie i nawiązać kontakt ze sprzedawcą.

Peer to peer i równe traktowanie hostów

Bitcoin charakteryzuje równe traktowanie wszystkich hostów, czyli maszyn uczestniczących w wymianie danych. Rozwiązanie to znacząco różni się od relacji klient-serwer, w której serwer zapewnia usługi dla klientów. Peer to peer to sieć równorzędna, w której podłączony komputer może zarówno wysyłać, jak i pobierać dane. Zdecentralizowany system zapewnia bezpieczeństwo. Zwłaszcza w przypadku zniszczenia jednego z ogniw sieci. W przypadku awarii serwera w sieci centralnej wszystkie dokonywane transakcje musiałyby zostać wstrzymane. W P2P serwer ten zostaje wyłączony z użytkowania, nie szkodząc pozostałym userom.

Blockchain – zdecentralizowana i rozproszona baza danych

Bezpieczeństwo transakcjom dokonywanym za pośrednictwem bitcoina zapewnia zdecentralizowana i rozproszona baza danych, która nosi nazwę blockchain. Zwana inaczej łańcuchem bloków, wykorzystywana jest do przechowywania danych, księgowania transakcji, płatności, a także zapisów księgowych. Cechą charakterystyczną technologii blockchain jest jej jawność, gdyż każdy może uzyskać dostęp do jej rejestrów.

Transakcje w blockchainie

Wszystkie transakcje w technologii blockchain podpisywane są cyfrowo z użyciem kryptografii klucza publicznego, w którym do szyfrowania wykorzystuje się zestaw kilku kluczy, które umożliwiają wykonywanie różnorodnych czynności kryptograficznych. Udostępnienie jednego z nich w żaden sposób nie wpływa na utratę bezpieczeństwa użytkownika.

Blockchain – zalety rozwiązania

  • Kryptografia wykorzystana w blockchain jest obecnie jedną z najbezpieczniejszych na świecie. Jakakolwiek ingerencja w kod doprowadziłaby do szybkiego wykrycia oszustwa, gdyż każdy element kodu zawiera informacje o wcześniejszej transakcji.
  • Dezintermediacja, czyli usunięcie pośredników z tak zwanego łańcucha dostaw. Dzięki temu strony mogą komunikować się w sposób bezpośredni, wspólnie ustalać warunki transakcji, a także znacznie obniżyć jej koszt. Jest to szczególnie widoczne w przypadku dużych kwot.
  • Anonimowość oznaczająca niemożność identyfikacji użytkowników. Wszystkie szczegóły wybranej kryptowaluty zapisane są w kodzie, który wystarcza do potwierdzenia uczciwości transakcji.

Bitcoin a system prawny

Bitcoin nie jest emitowany przez żaden bank państwowy. Z tego względu nie może zostać uznany za oficjalną walutę obowiązującą w danym kraju. Za jego pośrednictwem można dokonywać zakupu, a także wymiany towarów. W Japonii za pośrednictwem bitcoina można płacić podatki.

Ograniczona liczba bitcoinów

Bitcoin nie posiada postaci fizycznej. Jego twórcy ustalili, iż nie można wydobyć więcej niż 21 000 000 bitcoinów. Dzięki temu niemożliwy staje się jego dodruk, a co za tym idzie jego dewaluacja.

Bez wątpienia kryptowaluty są naszą nadzieją na przyszłość. W dobie totalnej inwigilacji przez instytucje państwowe bitcoin oraz pozostałe coiny dają nadzieję na zachowanie anonimowości. Rosnąca świadomość przyczynia się do tego, iż coraz więcej spośród nas zaczyna stawiać pierwsze kroki na rynku wirtualnych pieniędzy.

Źródło: Odkryj Bitcoin, bitcoin.org, wikipedia

Wiadomości firmowe Motywacja pracowników, pozyskiwanie specjalistów - Zwiększanie sukcesu firmy dzięki większej przejrzystości

Sindelfingen, 21 listopada 2024 – Każdy chce korzystać z przejrzystej komunikacji: Zarówno kadra zarządzająca, jak i pracownicy oczekują jasnej, zrozumiałej komunikacji, ponieważ przejrzystość to nie tylko ideał, ale i istotny czynnik sukcesu. W swoim nowym raporcie firma innovaphone AG specjalizująca się w komunikacji, pokazuje, w jaki sposób odpowiednie strategie przejrzystości mogą nie tylko zwiększyć sukces przedsiębiorstwa, ale także podnieść jego atrakcyjność jako pracodawcy. czytaj więcej

News Zdalne sterowanie jacuzzi: Jak to działa i jakie oferuje możliwości?

Zdalne sterowanie jacuzzi to nowoczesne rozwiązanie, które znacznie zwiększa komfort korzystania z tego rodzaju relaksu. Dzięki technologii można zarządzać różnymi funkcjami jacuzzi za pomocą smartfona. czytaj więcej

News Jak działa aplikacja typu softphone?

W dobie technologii cyfrowych i pracy zdalnej coraz częściej zapominamy, do czego służy telefon stacjonarny. Ze świecą możesz dziś szukać tradycyjnych telefonów, ponieważ stopniowo wypierają je aplikacje internetowe, które znacznie taniej lub całkowicie darmowo łączą nas z całym światem. Jedną z takich aplikacji jest softphone, czyli rozwiązanie, które umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych przez internet. Jak dokładnie działa softphone i dlaczego staje się nieodłącznym narzędziem współczesnych biznesów? czytaj więcej

News Toner vs. wkład: Jakie są różnice i jak wybrać właściwy?

Wybór odpowiednich materiałów eksploatacyjnych do drukarek jest bardzo ważny dla utrzymania jakości wydruków oraz efektywności pracy urządzenia. Jednym z dylematów, z którymi można się spotkać, jest wybór między tonerem a wkładem (kartridżem). W tym artykule szczegółowo przyjrzymy się różnicom między tymi dwoma typami materiałów drukujących, wyjaśnimy, czym jest toner i kartridż oraz doradzimy, jak dokonać właściwego wyboru i dbać o materiały eksploatacyjne. czytaj więcej