Konfiguracja domowego Internetu – jak to zrobić?
Przyjęło się, że wszystkie czynności związane z ustalaniem parametrów routera czy inne prace związane z połączeniem internetowym mogą być wykonywane wyłącznie przez doświadczonych specjalistów. Owszem, jest w tym trochę prawdy, jednak jak w większości przypadków, bardzo dużo czynności można zrobić samemu – wystarczy do tego trochę chęci.
W większości przypadków, po otrzymaniu routera, wystarczy po prostu połączyć go z komputerem za pomocą kabla RJ-45. Już to powinno wystarczyć do tego, aby korzystać z łącza internetowego. Jeżeli jest to połączenie Wi-Fi, w okno przeglądarki można wpisać 192.168.1.1 lub 192.168.0.1. To adres IP routera w sieci wewnętrznej. Po wpisaniu jednego z dwóch kodów pojawi się okno logowania z miejscem na wpisanie nazwy administratora i hasła. Po wprowadzeniu danych można zmieniać takie ustawienia, jak hasło do sieci z fabrycznego na własne czy wykonywać inne działania, w zależności od potrzeb, wiedzy i umiejętności.
Ochrona Internetu – dlaczego to ważne?
Jednym z powodów, dla których użytkownicy Internetu decydują się na konfigurację poszczególnych ustawień, jest ochrona Internetu. Zmieniając ustawienia Internetu domowego, można na przykład przekształcić hasło dostępu urządzenia. Od tego zależy, czy przetwarzane dane będą bezpieczne i niepowołane osoby nie uzyskają do nich dostępu. Hasło powinno być odpowiednio silne. To znaczy, że przy ustalaniu konkretnej kombinacji liter i cyfr warto wziąć pod uwagę wszystkie dostępne znaki – małe i duże litery, przecinki i znaki specjalne, jak na przykład: %, &, *, $, #, @ itp. Tylko w takim przypadku hasło będzie odpowiednio mocne, a osoby trzecie nie będą w stanie go złamać.
Oprócz tego ważną kwestią jest protokół szyfrowania. To od niego zależy, czy Internet domowy będzie podatny na ataki. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będą standardy WPA2 i WPA3. Po kliknięciu jednego z adresów 192.168.1.1 lub 192.168.0.1. w oknie przeglądarki i przejściu do ustawień warto sprawdzić, czy router na pewno jest ustawiony na protokół szyfrowania WPA2 lub WPA3.
Ochrona Internetu a pakiet dostawcy
Z domowego Internetu korzysta się najczęściej za pośrednictwem komputera, dlatego warto postawić na dobry program antywirusowy, ochronę Internetu oraz szybkie łącze. Umożliwia ono sprawne reagowanie na zagrożenia – wykrywanie, przeciwdziałanie i gromadzenie informacji na temat niebezpiecznych plików. Do najlepszych dostawców należą m.in. INEA, UPC i T-Mobile.
Ich wyniki według portalu Speedtest.pl to:
- INEA: prędkość pobierania 173,8 Mb/s, prędkość wysyłania 168,9 Mb/s, ping 10 ms.
- UPC: prędkość pobierania 167,5 Mb/s, prędkość wysyłania 29,6 Mb/s, ping 18 ms.
- T-Mobile stacjonarny: prędkość pobierania 159,1 Mb/s, prędkość wysyłania 52,4 Mb/s, ping 15 ms.
W zestawieniu po raz kolejny wygrała INEA, a zawdzięcza to najbardziej stabilnemu i najszybszemu połączeniu w Polsce – to symetryczny Internet światłowodowy, który zapewnia pobieranie i wysyłanie danych na poziomie wielokrotnie wyższym niż 1 Gb/s. Ponadto INEA gwarantuje skuteczną ochronę Internetu światłowodowego, która stanowi zabezpieczenie przed wirusami, oprogramowaniem szpiegującym, kradzieżą tożsamości, hakerami oraz treściami nieodpowiednimi dla najmłodszych.
News Jak skutecznie wdrożyć ISO 9001 w organizacji: krok po kroku
ISO 9001 to międzynarodowy standard zarządzania jakością, który zapewnia przejrzystą strukturę procesów oraz pozwala na ciągłe doskonalenie przedsiębiorstwa. Jednym z najpopularniejszych tematów związanych z tym standardem jest wdrażanie iso 9001 krok po kroku, ponieważ dzięki właściwej implementacji normy firma staje się bardziej konkurencyjna, a jej usługi oraz produkty – bardziej wiarygodne dla klientów. W poniższym artykule przedstawimy, jakie korzyści płyną z wdrożenia systemu ISO 9001, na co zwrócić szczególną uwagę na każdym etapie prac oraz jakie działania są kluczowe, aby cały proces przebiegał zgodnie z planem i zakończył się sukcesem. czytaj więcejNews Jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny?
Nadpłata kredytu hipotecznego to efektywny sposób na skrócenie okresu spłaty zobowiązania i zmniejszenie całkowitych kosztów kredytu. Ale jak właściwie nadpłacać kredyt hipoteczny, aby maksymalnie skorzystać z tej możliwości? Czy lepiej skupić się na nadpłacaniu kredytu, czy może skrócić okres kredytowania? W tym artykule przedstawimy krok po kroku, jak najlepiej podejść do nadpłaty kredytu hipotecznego, odpowiadając na najważniejsze pytania i rozwiewając wątpliwości. czytaj więcejNews Jak odebrać paczkę z paczkomatu za pobraniem?
Odbiór paczki za pobraniem z paczkomatu to prosta procedura, która jednak wymaga od odbiorcy spełnienia kilku istotnych kroków. W dzisiejszych czasach, dzięki rosnącej popularności zakupów internetowych i wygody, jaką oferują paczkomaty, coraz więcej osób korzysta z opcji płatności za pobraniem. Ta metoda pozwala na płatność za zamówiony towar dopiero w momencie jego odbioru, co dla wielu stanowi dodatkowe zabezpieczenie transakcji. Poniżej przedstawiamy szczegółową instrukcję, Jak się odbiera paczki z paczkomatu, zaczynając od powiadomienia o przybyciu przesyłki, a kończąc na sposobach płatności i fizycznym odebraniu paczki.
czytaj więcej