Jak wygląda prawidłowe adresowanie koperty?
News

Jak wygląda prawidłowe adresowanie koperty?

17.07.2023
Mailing w coraz większym stopniu przejmuje komunikację. Rzadziej niż kilka lat temu, można obecnie spotkać się z wysyłaniem listów pocztą. Nie oznacza to jednak, że każda forma korespondencji powinna być dostarczona elektronicznie. Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim, gdy chodzi o adresowanie listu poleconego i przesyłek o charakterze urzędowym. Również pocztówki i zaproszenia wysyła się wciąż metodą tradycyjną. Dlatego też warto mieć świadomość tego, jak wygląda prawidłowe adresowanie koperty i na które jej elementy warto zwrócić uwagę, nim wrzuci się list do skrzynki pocztowej. Pozwoli to wykluczyć ryzyko pomyłki, a tym samym zwrotu listu.

Prawidłowe adresowanie koperty

O tym, jak wygląda prawidłowe adresowanie koperty, a przede wszystkim oficjalnego listu, mówi się już w szkole. Z czasem jednak podstawowa wiedza jest konfrontowana z przyzwyczajeniami. Zdarza się, że wielu dorosłych, stając przed wyzwaniem wysyłki, próbuje usilnie przypomnieć sobie jak prawidłowo zaadresować kopertę, aby na pewno trafiła do odbiorcy. Jest to szczególnie ważne w przypadku pism zagranicznych lub tych adresowanych do mniej popularnych miejscowości. Wzrasta wówczas bowiem ryzyko zagubienia.

Standardowy układ koperty

Przyjęło się, że adresowanie kopert dzieli się na 5 stref. Każdej z nich  Poczta Polska przypisała konkretne informacje, pozwalające na szczegółową identyfikację przesyłki. Dane nadawcy, czyli osoby lub firmy wysyłającej, powinny się znaleźć w lewym górnym rogu koperty. W polu nadawcy nie może zabraknąć zarówno imienia i nazwiska, jak i szczegółowych danych adresowych. Pole nr 2 stanowi znak opłaty pocztowej w postaci znaczka lub informacji o pobranej płatności. W 3 strefie natomiast znajdują się dodatkowe informacje takie jak naklejki lub pieczątki np. 'priorytet'. Dane odbiorcy umieszczane są w strefie 4, która znajduje się w prawym dolnym rogu koperty. Dane adresata warto poprzedzić zwrotem grzecznościowym takim jak 'Szanowny Pan/Szanowna Pani lub Szanowni Państwo'. Ostatnia strefa jest wypełniana przez pracownika poczty, a są nią kody kreskowe, kodujące przesyłkę.

Jak zaadresować list polecony?

Adresowanie kopert z listem oficjalnym wygląda bardzo podobnie jak w przypadku wysyłki do osoby prywatnej. Musi się na niej znaleźć zarówno adres nadawcy, jak i informacje o adresacie z tym że osobę prywatną zastępuje się nazwą firmy. Aby przyspieszyć proces obiegu dokumentów w przedsiębiorstwie, częstą praktyką adresowania koperty jest wskazywanie przed nazwą firmy, nazwiska osoby, do której kieruje się korespondencję. 

Właściwe oznaczenie przesyłki

Adresowanie listów obejmuje również odpowiedni dobór koperty. To szczególnie istotne, gdy wysyłana jest kartka A4 lub zaproszenie o nietypowych wymiarach. W trosce o estetykę wysyłki warto dopasować jej zawartość do opakowania. W sklepach specjalizujących się w przesyłkach pocztowych można znaleźć różnorodne koperty o bardziej lub mniej typowym formacie, tekturze i kolorze papieru. Należą do nich m.in. klasyczna koperta listowa, koperty ozdobne oraz koperty bąbelkowe. Szeroki wybór, pozwala dopasować je do indywidualnych potrzeb adresata.

Drukarka do etykiet

Duże ułatwienie, jeśli chodzi o adresowanie koperty lub przesyłki stanowi dedykowana drukarka do etykiet. To bardzo praktyczne rozwiązanie dla przedsiębiorstw. Zaawansowana drukarka Dymo pozwala na precyzyjne oznaczenie wysyłki za pomocą wydruku etykiety, przyspieszając tym samym efektywność pracy np. w magazynie logistycznym. Gotową etykietę wystarczy nakleić na kopertę lub kartony do pakowania. Drukarka świetnie sprawdza się w przypadku firm przewozowych. Pozwala na precyzyjne oznaczenie produktów przeznaczonych do sprzedaży.

 

Chcąc wykluczyć ryzyko zwrotu przesyłki, należy wnikliwie przeanalizować proces prawidłowego adresowania kopert. Skrupulatne i czytelne wypełnienie każdej strefy pozwoli bezpiecznie dotrzeć wysyłanym listom do adresata. Pomocne w tym zakresie są nowoczesne urządzenia takie jak drukarki do etykiet, umożliwiające wydruk gotowych etykiet ze wszystkimi danymi identyfikującymi odbiorcę.

 

News Jak skutecznie wdrożyć ISO 9001 w organizacji: krok po kroku

ISO 9001 to międzynarodowy standard zarządzania jakością, który zapewnia przejrzystą strukturę procesów oraz pozwala na ciągłe doskonalenie przedsiębiorstwa. Jednym z najpopularniejszych tematów związanych z tym standardem jest wdrażanie iso 9001 krok po kroku, ponieważ dzięki właściwej implementacji normy firma staje się bardziej konkurencyjna, a jej usługi oraz produkty – bardziej wiarygodne dla klientów. W poniższym artykule przedstawimy, jakie korzyści płyną z wdrożenia systemu ISO 9001, na co zwrócić szczególną uwagę na każdym etapie prac oraz jakie działania są kluczowe, aby cały proces przebiegał zgodnie z planem i zakończył się sukcesem. czytaj więcej

News Jak działa aplikacja typu softphone?

W dobie technologii cyfrowych i pracy zdalnej coraz częściej zapominamy, do czego służy telefon stacjonarny. Ze świecą możesz dziś szukać tradycyjnych telefonów, ponieważ stopniowo wypierają je aplikacje internetowe, które znacznie taniej lub całkowicie darmowo łączą nas z całym światem. Jedną z takich aplikacji jest softphone, czyli rozwiązanie, które umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych przez internet. Jak dokładnie działa softphone i dlaczego staje się nieodłącznym narzędziem współczesnych biznesów? czytaj więcej

News Projektowanie i audyt sieci WLAN, czyli dlaczego badanie propagacji fal radiowych jest tak ważne?

Obecnie każde nowoczesne przedsiębiorstwie potrzebuje wydajnej i stabilnej sieci WLAN. Ważne, aby już na etapie projektowania sieci zminimalizować ryzyko problemów z zasięgiem i zakłóceniami, zapewniając jej optymalną pracę. Kluczowym aspektem w tym procesie jest analiza propagacji fal radiowych, która pozwala na optymalne rozmieszczenie punktów dostępowych i minimalizację interferencji. czytaj więcej

News Jakie są kluczowe elementy projektowania efektywnej i kompaktowej płytki PCB?

Obecnie płytki PCB cieszą się ogromną popularnością - stanowią one integralną część niemal każdego urządzenia, z którego korzystamy na co dzień. Jednak, aby w pełni wykorzystać ich potencjał, już na etapie projektu należy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Dowiedz się, jak skutecznie i efektywnie zaprojektować płytkę PCB. czytaj więcej