Jak zostać operatorem drona?
News

Jak zostać operatorem drona?

30.11.2022
Drony to bezzałogowe statki powietrzne, sterowane z ziemi przez operatora. Ich poruszanie się w przestrzeni reguluje prawo lotnicze, które dokładnie określa warunki do użytkowania drona. W przypadku posiadania takiego urządzenia do celów prywatnych nie jest konieczny kurs na drona, jednakże jest on wymagany do użytkowania w celach komercyjnych.

Operator drona – jakie powinien mieć uprawnienia?

Obecna technologia stwarza coraz szersze warunki do wykorzystania dronów w różnych celach. Może to być prywatne hobby, ale jest też możliwe używanie drona w celach zarobkowych. Drony doskonale sprawdzają się w wielu dziedzinach biznesu i rozrywki, a także są wykorzystywane przez wojsko.

 

Dron nie mógłby latać bez naziemnego koordynatora, a taką osobą jest operator z uprawnieniami UAVO VLOS lub BVLOS. Takie uprawnienia można uzyskać poprzez certyfikowany kurs pilota drona. Pozwala on na użytkowanie maszyn latających w działalności gospodarczej i daje możliwość wykorzystania pełnego potencjału, jaki mają drony.

 

UAVO jest podstawowym uprawnieniem, wydawanym przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego po zdaniu egzaminu państwowego. VLOS to uprawnienie do wykonywania ruchów powietrznych dronem, gdy pozostaje on w polu widzenia operatora. Możliwe jest też uzyskanie wyższych kwalifikacji — BVLOS, pozwalających sterować dronem poza zasięgiem wzroku.

Szkolenie na operatora drona – dlaczego jest tak istotne?

Decydując się na komercyjne wykorzystanie drona, warto wiedzieć, dlaczego tak niezbędny jest kurs. Dron w powietrzu to nie jest zwykły latawiec, który rzadko może wyrządzić jakąkolwiek szkodę. Jest to maszyna, która użytkuje przestrzeń powietrzną i musi być w pełni kontrolowana, aby nie spowodować przykrego wypadku, dlatego wymagane jest odpowiednie szkolenie. Dron można przyrównać do pojazdu ulicznego — samochodu, motoru, na który jest wymagane uzyskanie prawa jazdy.

 

Warto też wiedzieć, że za nieodpowiedzialne wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych są wysokie kary finansowe. Posiadacz drona musi zdawać sobie sprawę, że niekontrolowana maszyna stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, co w konsekwencji może prowadzić nawet do ograniczenia wolności właściciela. Z tych powodów kurs na operatora drona jest wymagany, szczególnie gdy wykorzystujemy go do pracy zarobkowej.

Dla kogo kurs na drona i gdzie można go zrobić?

Kurs operatora drona przebiega w dwóch fazach: teoretycznej i praktycznej. Aby ubiegać się o kwalifikację, należy przedstawić zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. Gdy kurs latania dronem zostanie ukończony, należy poddać się egzaminowi państwowemu. Tylko certyfikowany ośrodek szkoleniowy może przeprowadzić taki kurs. Drona można w takim ośrodku wynająć do celów szkoleniowych.

 

Każdy może zostać posiadaczem drona, nie ma do tego praktycznie żadnych ograniczeń, pamiętać jednak warto, że dziecko do lat 13 nie może uzyskać uprawnień. Starsze dzieci do lat 18 mogą uzyskać certyfikat, jednakże małoletni operator drona powinien być kontrolowany w czasie użytkowania urządzenia przez osobę dorosłą.

 

News Korzystasz z Chatu GPT? Uważaj na podejrzane łącza i wyniki wyszukiwania

Niedawno opublikowane badania ujawniły, że wyniki wyszukiwania, które prezentuje ChatGPT mogą prowadzić do podejrzanych witryn internetowych, na których użytkownicy mogą być narażeni na ataki phishingowe. Co prawda niektóre zapytania kierowane do sztucznej inteligencji – takie jak te związane z kryptowalutami – mogą owocować w złośliwe wyniki częściej niż inne, powinno to jednak zwrócić uwagę na problem, który może stać się znacznie poważniejszy. czytaj więcej

News Fotowoltaika dla firm - jak uzyskać dofinansowanie w 2025 roku?

Instalacje fotowoltaiczne wciąż są jednym z najlepszych rozwiązań dla przedsiębiorców, którzy chcą ograniczyć stałe koszty prowadzenia firmy. Jest to co prawda niemała inwestycja, stąd też duża część właścicieli firm odkłada ją w czasie, ale warto ją poczynić. Istnieje bowiem wiele instrumentów finansowych, które pomogą zrealizować to przedsięwzięcie bez ponoszenia dużych nakładów finansowych. Dodatkowo dzięki programom dofinansowania fotowoltaiki przedsiębiorcy mogą obniżyć koszty inwestycji. Czy jednak w 2025 roku można liczyć na takie samo wsparcie? Przyjrzyjmy się dostępnym opcjom. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Najlepszy i najtańszy internet mobilny do pracy zdalnej w dobie inflacji - który wybrać?

Niestety w dobie dzisiejszego kryzysu gospodarczego każdy szuka możliwie największych oszczędności praktycznie w każdym aspekcie życia codziennego. Wysokie rachunki za gaz czy prąd z miesiąca na miesiąc stają się coraz wyższe, więc każda opcja na obniżenie kosztów za media staje się głównym czynnikiem przy przeniesienie swoich usług telekomunikacyjnych i nie tylko do innych, tańszych operatorów. czytaj więcej

News Jak zostać serwisantem telefonów? Najważniejsze informacje

Smartfony i klasyczne telefony komórkowe wkroczyły w nasze życie dość nagle i zupełnie je zmieniły. Początkowo były to urządzenia, w przypadku których podstawowe naprawy, takie jak wymiana baterii, mogły być przeprowadzane przez każdego, kto choć trochę orientował się w temacie nowych technologii. Dalszy rozwój tych urządzeń i rosnący poziom ich skomplikowania spowodowały jednak, że żeby naprawić nowoczesnego smartfona, trzeba udać się do serwisu lub skorzystać z usług serwisanta. To stwarza szansę na nową ścieżkę kariery dla każdego zainteresowanego tego typu pracą. czytaj więcej