Operator drona – jakie powinien mieć uprawnienia?
Obecna technologia stwarza coraz szersze warunki do wykorzystania dronów w różnych celach. Może to być prywatne hobby, ale jest też możliwe używanie drona w celach zarobkowych. Drony doskonale sprawdzają się w wielu dziedzinach biznesu i rozrywki, a także są wykorzystywane przez wojsko.
Dron nie mógłby latać bez naziemnego koordynatora, a taką osobą jest operator z uprawnieniami UAVO VLOS lub BVLOS. Takie uprawnienia można uzyskać poprzez certyfikowany kurs pilota drona. Pozwala on na użytkowanie maszyn latających w działalności gospodarczej i daje możliwość wykorzystania pełnego potencjału, jaki mają drony.
UAVO jest podstawowym uprawnieniem, wydawanym przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego po zdaniu egzaminu państwowego. VLOS to uprawnienie do wykonywania ruchów powietrznych dronem, gdy pozostaje on w polu widzenia operatora. Możliwe jest też uzyskanie wyższych kwalifikacji — BVLOS, pozwalających sterować dronem poza zasięgiem wzroku.
Szkolenie na operatora drona – dlaczego jest tak istotne?
Decydując się na komercyjne wykorzystanie drona, warto wiedzieć, dlaczego tak niezbędny jest kurs. Dron w powietrzu to nie jest zwykły latawiec, który rzadko może wyrządzić jakąkolwiek szkodę. Jest to maszyna, która użytkuje przestrzeń powietrzną i musi być w pełni kontrolowana, aby nie spowodować przykrego wypadku, dlatego wymagane jest odpowiednie szkolenie. Dron można przyrównać do pojazdu ulicznego — samochodu, motoru, na który jest wymagane uzyskanie prawa jazdy.
Warto też wiedzieć, że za nieodpowiedzialne wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych są wysokie kary finansowe. Posiadacz drona musi zdawać sobie sprawę, że niekontrolowana maszyna stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, co w konsekwencji może prowadzić nawet do ograniczenia wolności właściciela. Z tych powodów kurs na operatora drona jest wymagany, szczególnie gdy wykorzystujemy go do pracy zarobkowej.
Dla kogo kurs na drona i gdzie można go zrobić?
Kurs operatora drona przebiega w dwóch fazach: teoretycznej i praktycznej. Aby ubiegać się o kwalifikację, należy przedstawić zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. Gdy kurs latania dronem zostanie ukończony, należy poddać się egzaminowi państwowemu. Tylko certyfikowany ośrodek szkoleniowy może przeprowadzić taki kurs. Drona można w takim ośrodku wynająć do celów szkoleniowych.
Każdy może zostać posiadaczem drona, nie ma do tego praktycznie żadnych ograniczeń, pamiętać jednak warto, że dziecko do lat 13 nie może uzyskać uprawnień. Starsze dzieci do lat 18 mogą uzyskać certyfikat, jednakże małoletni operator drona powinien być kontrolowany w czasie użytkowania urządzenia przez osobę dorosłą.