Przyjęło się, że jeśli chcemy mieć swoją stronę www lub bloga, to najlepiej zlecić wykonanie takiego zadania profesjonalistom. Oczywiście jest to dobre rozwiązanie bez dwóch zdań, jednak niesie ze sobą pewne ograniczenia. A mianowicie:
- koszty, nie każdy dysponuje takim budżetem,
- wielka niewiadoma co do efektu końcowego - ten czynnik również możemy wyeliminować jeśli przed przystąpieniem do rozmów z agencją/freelancerem dokładnie zastanowimy się jaką rolę ma pełnić strona, jakie ma mieć funkcjonalności i do kogo jest skierowana - to niezbędne minimum,
- koszty utrzymania/aktualizacji, administracji stroną,
- czas - jeśli chcesz mieć swoją stronę natychmiast, to niestety zlecenie jej wykonania na zewnątrz jest obarczone pewnym ryzykiem na tym polu. Ci, którzy temat przerabiali wiedzą o czym piszę :)
Jeszcze kilka, no może kilkanaście lat temu w tym miejscu musielibyśmy zakończyć temat, dziś jednak mamy rożne rozwiązania, które pozwolą Ci na stworzenie własnej strony www.
Jednym z nich jest wybór kreatora stron (WIX, GoDaddy, SimpleSite, Jimdo, Webwave, Weebly, Webnode) - to gotowe rozwiązania oferowanie między innymi przez wielu dostawców usług hostingowych (ale nie tylko), które pozwalają Ci w krótkim czasie zaistnieć w sieci. Z uwagi na fakt, że ta ścieżka jest bardzo popularna, warto dobrze się przyjrzeć dokładnie danemu rozwiązaniu i skonfrontować jego możliwości z naszymi potrzebami, także tymi przyszłymi. Na szczęście w znakomitej większości przypadków dostawcy oferują okres próbny, który pozwoli Ci poznać narzędzie i wybrać to, które Ci najbardziej odpowiada.
Zalety takiego rozwiązania:
- intuicyjny interfejs (nie musisz być programistą, stronę układasz z gotowych elementów),
- baza gotowych rozwiązań tak graficznych jak i funkcjonalnych,
- bezpłatne lub z przystępnej cenie,
- szybkość i prostota w tworzeniu stron
Minusy:
- Brak unikalności - nie masz pewności, że Twoja strona będzie wyjątkowa i unikalna, inni użytkownicy również mają dostęp do szablonu, który wybrałeś
- związanie się z daną platformą na dobre i złe, co oznacza, że nie możesz przenieść swojej strony www na zewnątrz, możesz stworzyć ją w oparciu o gotowe funkcje kreatora, a jeśli przyjdzie Ci do głowy coś czego nie oferuje, to niestety nic z tego,
- brak kompatybilności z innymi rozwiązaniami tego typu oferowanymi na rynku. Migracja bywa bolesna.
- zazwyczaj nie mała opłata za użytkowanie wersji premium,
No i niby jest dobrze, ale nie do końca, czy mamy jeszcze jakąś alternatywę?
Na szczęście tak. Istnieje na rynku narzędzie (przez niektórych także zaliczane do swoistego kreatora stron), które jednak daje Ci ogromną swobodę jeśli chodzi o wygląd, funkcjonalność, a przede wszystkim nie przywiązuje Cię do jednego dostawcy. Dzięki ogromnej popularności WordPressa, bo o nim tu mowa, możesz stworzyć stronę www na jednym serwerze, a później bez problemu przenieść ją na inny. Możesz dowolnie modyfikować stronę korzystając z tysięcy gotowych rozwiązań z których olbrzymia ilość dostępna jest bezpłatnie. Sam WordPress także jest oprogramowaniem bezpłatnym (płatne mogą być niektóre wtyczki premium) .
O tym jak świetne jest to narzędzie świadczy fakt, że już co trzecia strona dostępna w sieci została stworzona właśnie na WordPressie w tym także np Facebook Newsroom, Disney Company i wielu innych znanych Ci marek.
Korzystając z oprogramowania WordPress bez większych trudności stworzysz swoją stronę internetową, sklep czy bloga. Jak się do tego zabrać? Wszystko zależy od Twojej wiedzy i wyobraźni. Jeśli jesteś osobą początkującą najlepiej zacząć od kursu dedykowanego. W sieci jest ich mnóstwo. Ja osobiście polecam Kurs WordPress dostępny na blogu o nazwie, która mówi sama za siebie: Jak Zrobić Stronę.
Znajdziesz tu nie tylko kurs WP, ale również artykuły, filmy instruktażowe czy też wsparcie w postaci konsultacji on-line czy wreszcie społeczność miłośników tego rozwiązania.
Dzięki dostępnej w sieci wiedzy jesteś w stanie już w kilka minut stać się posiadaczem swojej strony www, którą możesz dowolnie rozwijać, nie ponosząc przy tym kosztów rujnujących Twój budżet.
Zalety WordPressa:
- dostępny dla każdego bez wyjątków,
- intuicyjny, prosty do zainstalowania i od razu gotowy do pracy,
- powszechny, dzięki czemu bez trudu znajdziesz informacje i instrukcje oraz gotowe rozwiązania,
- łatwy do rozbudowy, gdy zaistnieje taka potrzeba. Strona, sklep, społeczność... możesz stworzyć praktycznie każdy rodzaj serwisu.
- bezpieczny, jeśli tylko dbasz o aktualizacje lub wybierzesz konto hostingowe, dedykowane pod WordPressa z opcją automatycznej aktualizacji (m.in tu znajdziesz takie konta: https://jak-zrobic-strone.pl/hosting-wordpress/)
Minusy:
- koszt niektórych wtyczek Premium
- konieczność sprawdzenia ich kompatybilności przed instalacją
Teraz pozostaje Ci analiza dostępnych możliwości, które z nich są dla Ciebie optymalne, także pod względem finansowym i do dzieła!