Jeszcze do niedawna klimatyzatory rzadko były montowane w prywatnych domach. Stać na nie było tylko nielicznych, przez co uważane były za swego rodzaju luksus. Jednak rosnąca konkurencyjność na rynku sprawiła, że ceny urządzeń i usług montażu zaczęły spadać, dzięki czemu na klimatyzację stać coraz więcej osób. Najpopularniejszymi urządzeniami są klimatyzatory przenośne oraz typu split. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiedni wybór klimatyzatora jest bardzo ważny, ponieważ od mocy urządzenia zależy jego efektywność pracy.
Wiele osób obawia się jakości klimatyzowanego powietrza, jednak niesłusznie. Urządzenia te są wyposażone w specjalne filtry, dzięki którym powietrze jest zawsze czyste i pozbawione zanieczyszczeń.
Przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu klimatyzatora inwestor powinien zdecydować czy schładzane będzie powietrze w jednym czy w kilku pomieszczeniach. Nie bez znaczenia jest również miejsce zamieszkania oraz dostępna przestrzeń (i ewentualny wystrój wnętrz). Konieczne jest także skonfrontowanie oczekiwań inwestora z możliwościami dostępnych urządzeń. Tylko pełna wiedza w tym zakresie pozwoli zminimalizować ryzyko wyboru nieodpowiedniego klimatyzatora.
Szczegółowe informacje na temat klimatyzacji znajdują się tutaj.
Działanie klimatyzatora domowego
Zazwyczaj praca domowego klimatyzatora jest porównywana z pracą lodówki. Urządzenie to odbiera ciepło z pomieszczenia, a następnie przekazuje je na zewnątrz. Jest to możliwie najprostsze wyjaśnienie pracy klimatyzatora.
Każdy klimatyzator składa się z parownika oraz skraplacza. Parownik odpowiada za przekazywanie schłodzonego powietrza do pomieszczenia, a skraplacz oddaje ciepło na zewnątrz.
Dzięki klimatyzatorowi możliwe jest uzyskanie komfortowej temperatury oraz wilgotności powietrza. Urządzenie to powinno mieć możliwość regulacji temperatury co 1 stopień, a także automatyczną kontrolę temperatury powietrza w pomieszczeniu, która znajduje się zazwyczaj w pilocie lub w obudowie urządzenia.
Optymalny poziom wilgoci powinien oscylować w granicach 40-60%. Kiedy powietrze jest zbyt suche może wystąpić kaszel i uczucie suchości w nosie i w ustach. Zbyt duża wilgotność natomiast, przyczynia się do osiadania pary wodnej na ścianach i oknach, co może powodować występowanie grzybów i pleśni.
Rodzaje klimatyzatorów domowych
Wśród dostępnych urządzeń możemy wyróżnić klimatyzatory stacjonarne, które zamontować można do ściany lub do sufitu, a także przenośne.
Klimatyzatory przenośne są urządzeniami jednoczęściowymi. Nazywane są również klimatyzatorami kompaktowymi lub monoblokowymi. Dla wielu osób są one oczywistym rozwiązaniem, ponieważ są tańsze w zakupie, nie mają jednostki zewnętrznej przez co nie trzeba starać się o pozwolenia na jej zamontowanie, ale przede wszystkim – są mobilne, dlatego można schładzać pomieszczenie, w którym akurat przebywamy. Trzeba jednak pamiętać o ogromnych wadach takiego rozwiązania.
Przede wszystkim należy wspomnieć o niewielkiej wydajności urządzenia przenośnego. Sprawia to, że bardzo często klimatyzator nie jest w stanie wystarczająco schłodzić powietrza w pomieszczeniu, by podnieść komfort mieszkańców.
Ogromną wadą jest konieczność otwierania okna w czasie jego użytkowania, ponieważ skraplacz do ochładzania korzysta z powietrza zewnętrznego, które pobierane jest za pomocą rury wystawionej przez uchylone okno. Nie trzeba chyba mówić, że schładzanie powietrza w pomieszczeniu, w którym okno musi pozostawać otwarte, przez co do wnętrza na bieżąco dostaje się gorące powietrze, jest wręczy syzyfową pracą.
Uciążliwy jest również poziom hałasu, jaki generuje urządzenie przenośne. Jest ono zazwyczaj głośniejsze od klimatyzatora stacjonarnego przy czym należy pamiętać, że im mniejsze pomieszczenie tym bardziej uciążliwe będą dźwięki, jakie wydaje w czasie pracy. Uniemożliwia to jego pracę w nocy.
Klimatyzatory stacjonarne są natomiast złożone zazwyczaj z dwóch jednostek – zewnętrznej oraz wewnętrznej. Klimatyzatory typu split posiadają dwie części, natomiast multisplit – wiele – jest to jedna jednostka zewnętrzna oraz kilka wewnętrznych.
Trzeba jednak zaznaczyć, że urządzenia typu split występują również w wersji przenośnej, nie wymagając tym samym montażu na stałe.
Na rynku największą popularnością cieszą się urządzenia stacjonarne typu split, które wymagają trwałego przymocowania zarówno jednostki zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Ich praca w pomieszczeniu jest cicha, ponieważ urządzenie, generujące jakikolwiek hałas pracuje na zewnątrz. Obie jednostki muszą zostać ze sobą połączone, dlatego specjaliści zalecają zachowanie niewielkiej odległości między nimi, ponieważ może to w znaczący sposób wpłynąć na końcowe koszty montażu, a także samą pracę klimatyzatora.
Parownik został umieszczony w jednostce wewnętrznej, natomiast sprężarka, zawór rozprężny oraz skraplacz – w zewnętrznej. Oba urządzenia są połączone ze sobą rurami, w których znajduje się czynnik chłodniczy. W momencie przepływu przez układ, zmienia on swój stan skupienia, co związane jest z intensywną wymianą ciepła.
Dobór mocy klimatyzatora domowego
Klimatyzator domowy ma przede wszystkim chłodzić powietrze, dlatego podczas wyboru odpowiedniego urządzenia trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego wydajność chłodniczą. Doświadczony sprzedawca pomoże w określeniu odpowiedniej mocy urządzenia, jednak w dużym uproszeniu możemy przyjąć, że na 1 m2 potrzebna jest moc 0,1 kW.
W praktyce oznacza to, że w pomieszczeniu o powierzchni 15 m2, sprawdzi się klimatyzator o mocy 1,5 kW. Niektórzy producenci umieszczają na urządzeniu informację do jakiego pomieszczenia przeznaczony jest dany model. W przypadku, gdy pomieszczenie, które będzie chłodzone nie jest zamykane, wówczas do obliczenia optymalnej mocy klimatyzatora konieczne będzie przyjęcie powierzchni wszystkich pomieszczeń, pomiędzy którymi powietrze swobodnie przepływa.
Odpowiedni dobór mocy klimatyzatora jest bardzo ważny, ponieważ zbyt mała wydajność nie zagwarantuje optymalnego schłodzenia powietrza. Zbyt duża natomiast, niepotrzebnie obciąży inwestora finansowo, ponieważ możliwości urządzenia tak naprawdę nigdy nie zostaną wykorzystane. Ponadto klimatyzatory o dużej mocy często włączają i wyłączają sprężarkę przez co jej sprawność zostaje obniżona.
Bardzo ważny jest też poziom hałasu, jaki generuje urządzenie. Ciche klimatyzatory są droższe w zakupie, jednak w przypadku montażu urządzenia w sypialni czy gabinecie, zminimalizowanie źródeł hałasu jest bardzo istotne. W klimatyzatorach typu split jednostka zewnętrzna ze sprężarką jest umieszczana poza budynkiem, dzięki czemu instalacja wewnętrzna jest mniej uciążliwa.
Klimatyzator domowy a jednostka zewnętrzna
Jednostka zewnętrzna powinna zostać zamontowana w miejscu łatwo dostępnym. Dlatego też najbardziej polecane są w tym przypadku tarasy i balkony, na których instalacja przebiega szybko i nie jest zbyt skomplikowana.
Inwestor musi pamiętać, że jednostka zewnętrzna emituje hałas oraz wytwarza gorące powietrze. W przypadku zamontowania jej na bardzo małym balkonie, może ona uniemożliwić wygodne korzystanie z niego.
Jeżeli inwestor nie posiada balkonu, jednostka zewnętrzna może zostać zamontowana na szerokim parapecie, gzymsie, albo bezpośrednio na ścianie budynku. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku mieszkania w bloku, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zgody od administracji budynku.
Im wyżej ulokowane jest mieszkanie, które nie posiada balkonu, tym trudniejszy będzie dostęp serwisowy do jednostki zewnętrznej. W skrajnych przypadkach konieczne może okazać się wynajęcie podnośnika koszowego. O ile inwestor, który bardzo chce mieć klimatyzację w swoim mieszkaniu, jest jeszcze w stanie zapłacić za jednorazowe wynajęcie podnośnika, tak powtarzanie tej czynności przed każdym przeglądem serwisowym może się okazać zwyczajnie nieopłacalne.
W niektórych przypadkach jednostkę zewnętrzną można zamontować również na dachu, jednak należy wtedy zadbać o jej odpowiednią podstawę, tak by w okresie zimowym, śnieg nie zakrywał urządzenia.
Jeżeli budynek został wyposażony w garaże podziemne, istnieje możliwość zamontowania jednostki zewnętrznej właśnie tam. Jednak jest to rozwiązanie praktykowane niezwykle rzadko i dotyczy bardzo dużych parkingów podziemnych znajdujących się pod ogromnymi budynkami.
Podczas wyboru miejsca montażu jednostki zewnętrznej, należy uwzględnić maksymalną odległość podawaną przez producenta. Najczęściej jest to do 25 metrów w poziomie oraz do 5 metrów w pionie. Większe odległości mogą wpłynąć na wydajność pracy klimatyzatora.
Czyszczenie klimatyzatora domowego
Wszystkie mity na temat szkodliwości klimatyzacji nie wzięły się znikąd. Ich niekorzystne działanie może wynikać z niewłaściwego wykorzystania urządzenia lub niezachowania jego czystości na odpowiednim poziomie.
Przede wszystkim należy regularnie pozbywać się kurzu, który gromadzi się na panelu przy wlocie oraz wylocie powietrza. Najlepiej wykonywać tę czynność suchą lub lekko zwilżoną szmatką, bez użycia detergentów, ponieważ substancje te mogą przedostać się do dróg oddechowych osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu, a nawet uszkadzać sprzęty.
Nowoczesne klimatyzatory posiadają filtry, które zatrzymują kurz i inne zanieczyszczenia. Pomagają one zachować zdrowy mikroklimat w pomieszczeniu. Trzeba jednak pamiętać o ich regularnej wymianie. Zabrudzone filtry zmniejszają wydajność urządzenia, ponieważ utrudniają przepływ powietrza. Wpływają też na wzrost zużycia energii elektrycznej.
Ponadto zanieczyszczone filtry są doskonałą pożywką dla różnego rodzaju drobnoustrojów, które podczas pracy urządzenia są wdmuchiwane do pomieszczeń, zagrażając tym samym zdrowiu mieszkańców. Mogą przyczyniać się do rozwoju infekcji górnych dróg oddechowych oraz zapalenia płuc.
Stan filtrów powinien być kontrolowany przynajmniej raz w miesiącu.
Podsumowanie
Klimatyzator domowy jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą zapewnić sobie wysoki komfort cieplny w mieszkaniu. Nowoczesne urządzenia nie tylko schładzają, ale również mogą ogrzewać powietrze znajdujące się w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie umożliwia korzystanie z klimatyzatorów przez cały rok.